Przemówienia pożegnalne wspominające osobą zmarłą są coraz częściej wygłaszane podczas uroczystości pogrzebowych. Napisanie stosownej mowy wymaga odpowiedniego przygotowania: ostatnie pożegnanie powinno być napisane poprawnym i uroczystym językiem oraz zawierać treść, która nie urazi żadnego uczestnika ceremonii pogrzebowej, ale będzie niosła pocieszenie rodzinie i bliskim.
Mowa pogrzebowa – jak ją napisać?
Mowa pogrzebowa jest specyficznym rodzajem przemówienia, którego przygotowanie wymaga refleksji, przemyśleń, wyczucia oraz empatii. Zaliczana jest do laudacji, czyli przemówień okolicznościowych o charakterze pochwalnym, które prezentują pozytywne cechy określonej osoby, w tym przypadku zmarłego. Przemówienia pożegnalne powinny być napisane językiem doniosłym i poważnym, jednak należy pamiętać, by był on zrozumiały i przystępny dla wszystkich słuchaczy oraz miał charakter kojący, niosący pocieszenie uczestnikom uroczystości pogrzebowej. Mowę można rozpocząć od słów: „Zebraliśmy się tutaj dziś, aby pożegnać…” . Pogrzeb jest bardzo emocjonalnym, stresującym i trudnym wydarzeniem w życiu rodziny, która straciła bliską osobę. Z tego powodu, wygłaszana mowa nie może być bardzo długa i monotonna. Treść ostatniego pożegnania ma być krótką charakterystyką osoby zmarłej. Znacznym ułatwieniem dla osoby piszącej przemówienie jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań dotyczących zmarłego: jakie były jego zainteresowania, pozytywne cechy charakteru, największe sukcesy życiowe oraz zasługi. Należy wybrać wspomnienia, które są wyjątkowe, a ich przytoczenie będzie ukojeniem i pociechą dla rodziny. Mowa pogrzebowa powinna zakończyć się słowami pożegnania. Osoba wygłaszająca mowę w imieniu rodziny i bliskich dziękuje wszystkim uczestnikom ceremonii za przybycie i prosi o pamięć oraz modlitwę.
W jakim celu wygłasza się mowę pożegnalną i kto powinien to zrobić?
Stworzenie mowy pogrzebowej i jej stosowne przedstawienie przed uczestnikami ceremonii nie jest czynnością łatwą, wiąże się z dużymi emocjami oraz stresem, dlatego najbliższa rodzina pogrążona w żałobie nie powinna zajmować się jej przygotowaniem. Najczęściej przemówienie pożegnalne wygłaszane jest przez członków dalszej rodziny lub przyjaciół zmarłego. Osoba, która podejmie się napisania przemówienia pogrzebowego powinna dobrze znać zmarłego i jego rodzinę, a także posiadać zdolność do wygłaszania mowy w warunkach silnego stresu i emocji. Celem sporządzenia mowy pogrzebowej jest pożegnanie osoby zmarłej, jej wspomnienie oraz okazanie wsparcia i szacunku najbliższej rodzinie.