Poziom cukru we krwi można wykonywać samodzielnie z wykorzystaniem glukometru. Do jego prawidłowego działania niezbędne są: lancety i nakłuwacze, paski testowe oraz płyny kontrolne.
Glukometr – urządzenie do pomiaru stężenia cukru we krwi
Glukometr jest używany przez osoby chore na cukrzycę i służy do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Warto wybrać urządzenie, które ma pojemną pamięć (nawet do 450 wyników) i duży zakres pomiarów (od 20-600 ml/dl).
Nakłuwacze i lancety – pobranie krwi do badania glukometrem
Do zbadania poziomu cukru potrzebna jest próbka krwi. Aby ją pobrać, wykorzystuje się nakłuwacze do glukometrów. To niewielkie urządzenia wyposażone w lancet, czyli cienką igłę, którą powinno się zmieniać przed każdym pomiarem stężenia glukozy. Dzięki takiemu zestawowi zabieg jest bezbolesny i trwa mniej niż sekundę. Nakłuwacze są wyposażone w mechanizm, który ustawia głębokość, na jaką lancet powinien wbić się w ciało. Zazwyczaj nakłuwa się opuszkę palca, a jeśli jest to niemożliwe – płatek ucha. W szpitalach bywają stosowane tradycyjne metody pomiaru poziomu cukru u diabetyków – użycie igły zamiast nakłuwacza. Są zdecydowanie bardziej nieprzyjemne i bolesne, ale mniej kosztowne.
Paski testowe do glukometru
Oprócz nakłuwaczy i lancetów, do użycia glukometru, niezbędne są też paski testowe. Kupuje się je w hermetycznie zamkniętych, sterylnych opakowaniach. Wsunięcie paska rozpoczyna działanie urządzenie do pomiaru poziomu glukozy. Cukier znajdujący się we krwi chorego powoduje zmianę koloru pasków bądź natężenia przepływającego przez nie mikroprądu. Ważne, aby kropla pobranej krwi była na tyle duża, by wypełniła pole całego paska testowego w glukometrze. Wynik jest odczytywany przez urządzenie i pokazuje się na jego wyświetlaczu. Aparat powinien być utrzymany w czystości, aby odczyt nie został zafałszowany. Prawidłowy poziom cukru znajduje się w granicach 80-120 mg/dl, jednak glukometr może podać wynik z błędem 10-15%.
Płyny kontrolne do glukometrów
Aby sprawdzić czy urządzenie mierzące stężenie glukozy we krwi działa odpowiednio, należy używać płynów kontrolnych. Imitują one krew i pozwalają ustalić, czy glukometr jest gotowy do użytku. Wynik uzyskany podczas pomiaru z użyciem płynu powinien mieścić się pomiędzy podanymi na ulotce wartościami „hi” (podwyższonego poziomu cukru) i „lo” (zbyt niskiego stężenia glukozy).
Agnieszka Wadowska