Budując dom, jedną z pierwszych instalacji, jakie musimy podłączyć, jest instalacja elektryczna. Dlatego tak ważne jest, by dobrze przemyśleć jej wybór.
Warto pamiętać, że cena prądu to nie tylko zużywane kWh. Co jeszcze wchodzi w jej skład i co zrobić, by zapłacić mniej?
Taryfa – co oznacza?
Cena prądu uzależniona jest od wybranej opcji naliczania opłat za prąd i może stosunkowo się różnić. Aktualnie na ceny prądu w Polsce wpływają cztery rodzaje taryfy: A, B, C i G, które w połączeniu z dodatkową cyfrą czy literą dają kompletny symbol.
Po oznaczeniu literowym stosuje się zatem cyfry 1 lub 2. Pod numerem 1 kryje się taryfa dla odbiorców zamierzających zużyć poniżej 40 kW mocy miesięcznie, z kolei cyfra 2 oznacza moc umowną przekraczającą 40 kW.
Istotny znak liczbowy od 1-4 , który również możemy znaleźć w symbolu taryfy dotyczącej ceny prądu, oznacza liczbę stref czasowych (taryfa nocna i dzienna) przypisanych odbiorcy, który jednocześnie może korzystać z obu stref.
Ostatnim elementem dopełniającym, jaką taryfę stosujemy w naszym domu jest symbol w postaci litery “a” lub “b”. Pierwsza z nich oznacza, że korzystamy z rozliczenia za strefę szczytową oraz pozaszczytową, litera “b” natomiast wskazuje, czy jest to taryfa dzienna, czy nocna.
Ceny prądu w domach i firmach – jaka taryfa?
Gospodarstwa domowe rozliczane są według taryfy G.
Pozostałe trzy kategorie dotyczą natomiast ceny prądu dla przedsiębiorców. Taryfa A dedykowana jest największym przedsiębiorcom, B dotyczy średnich firm, a C dyktuje ceny małym firmom.
Użytkownicy indywidualni mogą zdecydować się dodatkowo na rozliczenie według taryfy nocnej oraz dziennej. Taka taryfa zasygnalizowana jest dodatkiem do skrótu litery „b”. Taką opcję warto rozważyć ze względu na to, że cena 1 kWh w taryfie nocnej może być korzystniejsza niż cena za prąd w stawce dziennej.
Opłaty za prąd – co w nie wchodzi?
Oprócz kosztu zużytej energii, w skład rachunku wchodzą też dodatkowe opłaty. Należą do nich:
- dystrybucyjna stała,
- dystrybucyjna zmienna,
- abonamentowa,
- przejściowa,
- jakościowa,
- OZE,
- kogeneracyjna,
- mocowa.
To wiele usług, które sprawiają, że Twoje rachunki nadwyrężają domowy budżet. Zastanawiasz się, czy coś z tym można zrobić?
Wysokie rachunki – jak rozwiązać ten problem?
Gdy rachunki za prąd rosną niemal z miesiąca na miesiąc, warto rozważyć alternatywne rozwiązanie. Inwestując w fotowoltaikę, unikasz wymienionych powyżej opłat. Co więcej, otrzymujesz czystszą energię i zyskujesz niezależność. Cena energii elektrycznej w takim przypadku to przede wszystkim koszt instalacji paneli słonecznych. Na szczęście można liczyć na dofinansowania i odliczenie fotowoltaiki od podatku. Interesuje Cię zielona energia? Chcesz wiedzieć, z jakimi kosztami wiąże się bycie ekologicznym? Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator fotowoltaiki, który rozwieje Twoje wątpliwości.