Chociaż do zimy jeszcze daleko, niektórzy biegacze preferują uprawianie sportu na hali zamiast w terenie. Wiąże się to nie tylko z innymi efektami naszych ćwiczeń, ale także innymi potrzebami – przede wszystkim zapewnieniem sobie stabilnego, równego podłoża, co pozwoli uniknąć kontuzji. Jakie buty będą zatem odpowiednie do biegania pod dachem oraz na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Jakie są zalety biegania na hali?
Zanim wybierzemy odpowiednie buty do biegania w zamkniętej przestrzeni:
- na bieżni,
- do startów halowych,
warto uświadomić sobie zalety tego typu rozwiązania. Wiele osób bowiem twierdzi, że „sztuczne” warunki nie przygotowują nas na maratony, a jedynie sprzyjają zrzucaniu zbędnych kilogramów. Oczywiście, wiele zależy od indywidualnych preferencji, jednak nie powinniśmy negować wyraźnych zalet biegania na hali. To przede wszystkim:
- Optymalne warunki – pozwalające na swobodny trening bez żadnych przeszkód w postaci deszczu czy słońca,
- Ochrona przed urazami stawów – podłoże jest znacznie bardziej miękkie, niż w przypadku biegania po asfalcie czy betonowych ścieżkach. Dlatego zarówno hala, jak i bieżnia redukują ryzyko bólu czy wręcz kontuzji stawów,
- Modyfikowanie treningu – bieżnia daje nam możliwość zmiany ustawień. Możemy wybrać odpowiednie tempo, a nawet kąt nachylenia, by biec lekko „pod górkę”. To sposób na urozmaicanie treningu oraz zwiększanie własnych możliwości,
- Możliwość mierzenia osiągów – w zamkniętej przestrzeni jest to o wiele łatwiejsze, niż na zewnątrz, gdy podczas biegu musimy omijać przeszkody czy zatrzymywać na na światłach. To istotne zwłaszcza dla osób, które przygotowują się do maratonu i lubią mieć wszystko pod kontrolą.
Dlaczego buty do biegania powinny być dobrane do warunków?
Różnica pomiędzy bieganiem na bieżni, w warunkach kontrolowanych, a na świeżym powietrzu jest ogromna. W pierwszym przypadku mamy przede wszystkim do czynienia z płaskim podłożem, które nie wymaga od nas wyjątkowej uwagi.
W drugim musimy borykać się z nierównościami terenu i zmianami w podłożu. W zależności od wybranej trasy możemy biegać po gruncie ubitym czy kamienistym, a nawet osuwającym się. Pod dachem te niedogodności są wyeliminowane, a trasa jest jednorodna – zarówno w przypadku biegania na hali, jak i na bieżni.
Dodatkowo, w przypadku biegania na zewnątrz, musimy wziąć pod uwagę czynnik meteorologiczny, którego nie doświadczamy w zamkniętej przestrzeni. Gdy na hali przez cały czas panuje jednakowa temperatura i poziom wilgotności, pod gołym niebem możemy mieć do czynienia z palącym słońcem, opadami czy zacinającym wiatrem.
Warunki znacząco wpływają zatem na komfort treningu oraz na jego długość – nierzadko pod dachem jesteśmy w stanie wytrzymać dłużej niż podczas niesprzyjającej pogody.
Jakie buty do biegania na hali wybrać?
Biorąc pod uwagę wymienione wyżej czynniki, buty do biegania na hali muszą różnić się od tych, które zakładamy do biegania pod gołym niebem. Jak wybrać te odpowiednie? Na których cechach się skupić?
- Amortyzacja – ze względu na to, że nie będziemy musieli poruszać się po nierównej nawierzchni, amortyzacja butów na halę może być mniejsza niż tych, które wybralibyśmy do biegania na zewnątrz.
○ Zarówno przy startach halowych, jak i przy korzystaniu z bieżni, podłoże jest całkowicie płaskie, a zatem ryzyko wystąpienia kontuzji znacząco się zmniejsza.
○ Średnia amortyzacja będzie odpowiednia, ponieważ już sama nawierzchnia amortyzuje ruch.
○ Chociaż warunki na hali są znacznie łatwiejsze niż na zewnątrz, nadal nie zaleca się biegania w trampkach czy butach o całkowicie płaskiej podeszwie.
- Przewiewność – o ile na zewnątrz możemy mieć do czynienia z różnymi warunkami pogodowymi, na hali są one zwykle bardzo podobne.
○ Temperatura jest uniwersalna, odpowiednia dla wszystkich, a zatem nie za ciepła, nie za zimna. Dlatego buty do biegania pod dachem powinny być przewiewne, zapewniając optymalną oddychalność stopie.
○ Najlepiej wybierać spośród tych butów, które sprawdzają się podczas treningów latem.
○ Z całą pewnością należy zaś wykluczyć buty do biegania w terenie – zarówno ze względu na ciężkość materiału, jak i wysoką amortyzację.
- Lekkość i uniwersalność – a skoro o lekkości mowa, buty do biegania na hali powinny być lekkie, podobnie jak buty treningowe.
○ Noga nie powinna być obciążona, gdyż – po raz kolejny – podłoże tego nie wymaga.
○ Powinny być to buty usztywniające kostkę. Zapewniają bezpieczne poruszanie się, lecz inaczej jak w obuwiu terenowym, nie ciążą na stopie. To cecha, na którą warto zwrócić uwagę.
○ Buty do biegania na hali mogą posłużyć także do innych celów, takich jak treningi domowe.
Oprócz wymienionych cech, które są istotne do wybrania:
- butów na halę,
- do biegania na bieżni.
Nie możemy również zapominać o tym, aby buty biegowe na galę dobrać pod kątem rodzaju stopy, a więc pronacji i supinacji. Zasada ta bowiem obowiązuje tak samo, jak w przypadku zakupu obuwia do biegania na zewnątrz.
Nawet jeśli obuwie wydaje się idealne na pierwszy rzut oka, gdy nie jest dobrane do indywidualnych potrzeb, nie na wiele się zda. Czasem wystarczy wyłącznie niewielki uciskający stopę element, by zabrać całą radość z treningu.
Pamiętajmy także, by odpowiednio przygotować buty do dłuższego biegania – nie zaczynajmy trudnych i intensywnych treningów w nowym obuwiu, gdyż w ten sposób bardzo łatwo o otarcia i kontuzje.
Jak zatem widać, wybranie butów do biegania na hali, w optymalnych warunkach, wcale nie musi być trudne. Uniwersalne obuwie doskonale spełni swoje zadanie, jeśli będziemy pamiętać o odpowiedniej amortyzacji, lekkości i dopasowaniu do stopy.