Burze z gradem i nawałnice – czy wiesz, jak chronić swój samochód?

Siły natury bywają nieprzewidywalne. Potrafią z wielką mocą uderzyć w najmniej spodziewanym momencie i spowodować naprawdę spore szkody. Szczególnie narażone na ich skutki są samochody, których często nie chroni żaden dach ani osłona. Burze z gradem i nawałnice mogą mu mocno zaszkodzić. Czy wiesz, jak sprawić, by twój samochód nie ucierpiał?

--- REKLAMA ---

Niszczycielska siła gradu

Żeby odpowiednio zadbać o swoje auto, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze – dobre zabezpieczenia na wypadek niekorzystnej, niszczycielskiej pogody. Grad wielkości do 3 cm wybija lub uszkadza szyby, a ten do 4 cm powoduje wgniecenia w karoserii. Z pozoru niewielka kulka lodu może nam więc przysporzyć nie lada problemów.

Są na szczęście sposoby na to, żeby ustrzec pojazd przed konsekwencjami opadów. Najlepiej oczywiście ukryć go w odpowiednim miejscu – pod dachem lub w garażu. Nie wszyscy mają jednak taką możliwość. Wtedy sprawdzą się… stare, dobre kołdry. Samochód przykryty grubą pierzyną przetrwa silne opady bez uszczerbku. To alternatywa dla tzw. pneumatycznych osłon, czyli specjalnych kokonów, które mają chronić karoserię przed uszkodzeniami, a których ceny sięgają 300 dolarów.

Jak się chronić przed nawałnicą?

Zagrożeniem dla samochodu i dla bezpieczeństwa jego pasażerów są także nawałnice. Jeśli dotkną nas one na trasie, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Najlepiej jest przerwać podróż, zjechać z drogi i przeczekać ulewę i wichurę w bezpiecznym miejscu. Zatrzymajmy się w osłoniętym punkcie, tak aby nie spowodować dodatkowego zagrożenia na drodze. Nie musimy opuszczać pojazdu, który w razie burzy zabezpieczy nas przed ewentualnym uderzeniem pioruna. Auto działa wtedy jak klatka Faradaya.

Jeśli nie możemy się zatrzymać, jedźmy możliwie wolno i włączmy światła przeciwmgielne, które pozwolą innym kierowcom widzieć nas już z daleka. Bezwzględnie uważajmy na kałuże! Jeśli wjedziemy w nie ze zbyt dużą prędkością, możemy uszkodzić samochód. Zalanie układu zapłonowego czy zassana do silnika woda może poważnie go poniszczyć, a nawet całkiem zepsuć!

Ubezpiecz samochód!

Żeby w pełni uchronić się przed przykrymi skutkami finansowymi anomalii pogodowych, najlepiej wykupić dobre ubezpieczenie samochodu. Zagwarantuje nam to pomoc w przypadku częściowego lub całkowitego zniszczenia auta. Ubezpieczenie AC samochodu sprawi, że uzyskamy odszkodowanie za skutki min. uszkodzeń powstałych w wyniku pożaru, wybuchu, zatopienia oraz właśnie nagłego działania innych sił przyrody.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments