Zarówno pellet jak i brykiet drzewny należą do takich materiałów opałowych, które są przyjazne dla środowiska, co też bardzo często się podkreśla. Dlatego też wiele osób decyduje się właśnie na taki rodzaj ogrzewania z zastosowaniem ekopaliwa. Jednakże, czym różnią się te dwa materiały i jaki lepiej sprawdzi się w praktyce?
Czym jest pellet i jaka jest jego wydajność?
Zarówno brykiet drzewny jak i pellet są materiałami, które są produkowane z różnego rodzaju odpadów naturalnego pochodzenia, a więc z biomasy. Mogą to być odpady drewna, kora, trociny, a nawet słoma oraz odpady z upraw energetycznych. Cechą charakterystyczną pelletu jest to, że powoduje niską emisję dwutlenku węgla do atmosfery podczas jego spalania, a więc jest materiałem opałowym, który jest przyjazny dla przyrody. Pellet jest też materiałem łatwym do transportowania, a także można go przechowywać w poręcznych opakowaniach. Jego granulowana postać sprawia, że nie brudzi on kotłowni w takim stopniu, co klasyczny węgiel. Osoby oszczędne dodatkowo cenią go za sporą wydajność.
Czym różni się pellet od brykietu drzewnego?
Brykiet występuje w postaci kostkowanej, a taki kształt uzyskuje się w procesie przemysłowym dzięki jego sprasowywaniu pod dużym ciśnieniem. Brykiet, podobnie jak pellet można wygodnie przechowywać, jest też wydajny, a dodatkowo nadaje się do palenia w kominku. Dobrze sprawdza się też przy użytkowaniu go w piecach zasypowych. Główną i najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma materiałami opałowymi jest ich kształt. Pellet jest dostępny w postaci granulatu, a co za tym idzie lepiej wykorzystuje się go w kotłowniach. Brykiet ma postać kostkowaną, co dla wielu osób może się wydawać wygodniejsze. Jednakże, tak naprawdę oba te materiały opałowe są wykonywane z podobnych składników, mają podobną wydajność i charakteryzują się niską emisyjnością dwutlenku węgla do atmosfery podczas spalania. Dodatkowo, zaopatrując się w każdy z tych materiałów opałowych zawsze warto zwrócić uwagę na ich jakość, a nie tylko na cenę, gdyż będzie to później rzutowało na wydajność zakupionego materiału opałowego i to, czy będzie się dobrze spalał.