Botswana wycieczki – Wielka Piątka Afryki w Twoim obiektywie

Botswana to położony na południu Afryki kraj śródlądowy, który już w roku 1966 ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii. Dziś dumnie reklamuje się jako najmniej skorumpowane państwo kontynentu, co zresztą potwierdzają niezależne rankingi. Gospodarka Botswany jest jedną z najstabilniejszych w tej części świata, a jej główne gałęzie to wydobycie diamentów oraz turystyka. Kraj ten rocznie przyjmuje ponad półtora miliona turystów, których zachwyca bogatą historią i kulturą, a przede wszystkim niesamowitymi krajobrazami, z unikalną fauną i florą.

Maun – turystyczna stolica Botswany

Maun to piąte co do wielkości miasto Botswany, uznawane za turystyczną stolicę kraju. Bardzo szybko przeobraziło się z niepozornego, przygranicznego miasteczka, w dobrze rozbudowaną bazę, przygotowaną na przyjęcie podróżników z całego świata. Maun położone jest w samym sercu największych atrakcji, które oferuje Botswana – wycieczki każdego dnia wyruszają właśnie stąd, aby podziwiać słynną Deltę Okawango.  

Delta Okawango i Rezerwat Moremi – program przyrodniczy na żywo

Okawango jest czwartą najdłuższą rzeką, przepływającą przez południe Afryki. Jej źródło znajduje się jeszcze w Angoli. Po wpłynięciu do Botswany rzeka tworzy deltę, będącą najjaśniejszym diamentem w koronie turystycznych atrakcji tego kraju. Na wschodnim jej brzegu usytuowany jest Rezerwat Moremi, którego rozległe tereny obejmują mokradła i sawanny. Najbardziej popularnym sposobem na podziwianie krajobrazów rezerwatu jest wycieczka tradycyjnymi łodziami mokoro. Niegdyś służące głównie do transportu ludzi i towarów, dziś te sześciometrowe łódki przypominające czółna, są już ikoną Delty Okawango. Przepływając przez imponujący labirynt wysepek i kanałów, podróżnicy mogą nacieszyć się scenami żywcem wyjętymi z filmu przyrodniczego. Podczas safari zaobserwować można wszystkie gatunki ze słynnej Wielkiej Piątki Afryki w ich naturalnym środowisku. Wyprawa ta będzie zatem najlepszym wyborem dla każdego, kto marzy o zobaczeniu na żywo lwa, słonia, nosorożca, bawoła i lamparta. Rezerwat można podziwiać także na tradycyjnym, lądowym safari, przemierzając busz i sawanny. Poza wielką piątką tereny te zamieszkuje wiele innych egzotycznych zwierząt, w tym setki tysięcy ptaków.  

Kasane – tu spotykają się cztery kraje

Kasane położone jest na styku czterech afrykańskich państw: Zambii, Zimbabwe, Namibii oraz Botswany. Miasto to liczy mniej niż osiem tysięcy mieszkańców, a międzynarodową sławę zyskało dzięki Richardowi Burtonowi i Elizabeth Taylor, którzy pobrali się tutaj w sekrecie w roku 1975. Pomimo że Kasane jest stosunkowo niewielką miejscowością, znajduje się tu lotnisko. Podobnie jak Maun, jest to bowiem swego rodzaju baza turystyczna – to tutaj swoją przygodę rozpoczynają podróżnicy, chcący odwiedzić Park Narodowy Chobe.

Park Narodowy Chobe – największa populacja słoni, krokodyle i hipopotamy

Chobe jest najstarszym parkiem narodowym założonym w Botswanie. Jest też obszarem najbardziej zróżnicowanym, jeśli chodzi o gatunki zamieszkujących go dzikich zwierząt. Park ten znany jest przede wszystkim z prawdopodobnie największej populacji słoni w całej Afryce. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku liczba żyjących tu słoni wynosiła jedynie kilka tysięcy. Szacuje się, że obecnie tereny te zamieszkuje natomiast aż pięćdziesiąt tysięcy tych potężnych ssaków. Podobnie jak Rezerwat Moremi, Park Narodowy Chobe również oferuje dwie możliwe drogi jego eksploracji – wodną oraz lądową. W trakcie wodnego safari po rzece Chobe, oprócz słoni napotkać można także krokodyle oraz hipopotamy. Ponadto rezerwat zamieszkiwany jest między innymi przez nosorożce, zebry  czy likaony.

Botswana – podróżniczy diament

Botswana to podróżnicza perełka na mapie Afryki. Jej największym bogactwem jest niezaprzeczalnie przyroda. Safari, podczas którego w obiektywie aparatu można uchwycić każdego z przedstawicieli słynnej wielkiej piątki, jest z pewnością marzeniem każdego podróżnika. Dodatkowym atutem jest fakt, że turyści, odwiedzający to państwo, mogą obserwować dzikie zwierzęta nie tylko z perspektywy lądowej, lecz także wodnej. Botswana uznawana jest ponadto za jeden z najbardziej bezpiecznych krajów regionu, co doceniają podróżnicy, a ich liczba z roku na rok rośnie.

 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments