Krynica Zdrój jest średniej wielkości turystycznym miastem w województwie małopolskim. Ze względu na urokliwe położenie wśród beskidzkich szczytów oraz lecznicze właściwości tutejszych wód, co roku przyciąga rzesze odwiedzających. Sprawdź, jakie atrakcje znajdziesz w tym klimatycznym miasteczku.
- Zabytkowe wille
- Muzeum Nikifora
- Bulwary Dietla
- Muzeum Zabawek
- Źródła lecznicze
- Noclegi w Krynicy Zdroju
Zabytkowe wille
Jednym z ciekawych, godnych zobaczenia miejsc w Krynicy Zdroju, są bez wątpienia zabytkowe, drewniane wille zbudowane w tzw. stylu szwajcarskim. Nie są one nieczynnymi skansenami, wręcz przeciwnie – nadal służą jako pensjonaty czy kawiarnie. Liczne wille z pewnością wyróżniają architektoniczny krajobraz Krynicy na tle innych górskich kurortów w Polsce. Wartym zobaczenia domem jest Małopolanka. Powstała ona pod koniec XIX wieku i do dzisiaj odkryć w niej można galicyjski urok i klimat monarchii austro-węgierskiej. Co ciekawe, przed wojną swój miesiąc miodowy spędziła w nim księżniczka Juliana (następczyni tronu królestwa Holandii) z księciem Bernardem. Obecnie w Małopolance często nocują znani goście przyjeżdżający na słynne Forum Ekonomiczne.
Muzeum Nikifora
W jednej z drewnianych willi – Romanówce mieści się muzeum z wystawą prac Nikifora, należącego do grona najwybitniejszych artystów Krynicy Zdroju. Artysta ten (jego prawdziwe nazwisko brzmiało Epifaniusz Drowniak) należy do najznamienitszych polskich twórców nurtu tzw. prymitywizmu. Mimo że nie ukończył żadnych szkół artystycznych, w swoich pracach w bardzo interesujący i szczegółowy sposób potrafił oddać charakter galicyjskich dworców kolejowych, miasteczek czy kościołów. Muzeum w Romanówce jest filią nowosądeckiego Muzeum Okręgowego.
Bulwary Dietla
Warte zobaczenia są również Bulwary Dietla. Odbywają się tam koncerty Orkiestry Zdrojowej – jedynego takiego zespołu w Polsce. Koncerty odbywają się na sali i można na nie wejść z kubeczkiem Zubera albo Małopolanki, bowiem ponoć dzięki muzyce efekt leczniczy wody jest spotęgowany. Wieczorem, w okolicznych pensjonatach odbywają się dancingi. Szczególną popularnością cieszy się lokal Hawana a la Kmita.
Muzeum Zabawek
Wybierając się do Krynicy Zdroju z całą rodziną, a zwłaszcza małymi dziećmi, nie sposób nie odwiedzić Muzeum Zabawek „Bajka”, mieszczącego się w Nowych Łazienkach Mineralnych. Mottem owej placówki są słowa Henry’ego Fieldinga: „Są zabawki dostosowane do każdego wieku, od grzechotki do tronu, a każdy z ich właścicieli jednakowo je sobie ceni – każdy swoją”. Muzeum to jest filią tożsamej instytucji mieszczącej się w Kudowie Zdroju na Dolnym Śląsku. W Muzeum odwiedzający mogą obejrzeć m.in. małe i duże domki dla lalek (w tym z bardzo interesującymi miniaturami kuchni) czy lalkę Gaultiera z 1884 roku, której korpus wykonany jest z koziej skóry, a włosy z moheru. Bardzo interesujące są też opowieści i historie na temat zabawek opowiadane przez przewodników.
Źródła lecznicze
Jako że Krynica Zdrój jest przede wszystkim znanym uzdrowiskiem, nie sposób wspomnieć o leczniczych źródłach wody w tej miejscowości. Do najbardziej znanych należą Zdrój Główny, odkryty już w 1793 roku. Charakteryzuje się dużą zawartością magnezu i wpływa dobroczynnie na nadpobudliwość i łagodzenie stanów stresowych. Źródło Tadeusz, której patronem jest profesor Tadeusz Tempka, słynny hematolog i badacz komórek białaczki, jest wodą wpływającą pozytywnie na leczenie niedokrwistości. Źródła Jan oraz Józef są wypełnione wodą o działaniu moczopędnym, stosowaną przy schorzeniach nerkowych. Słotwinka zlokalizowana w Parku Słotwińskim (stąd nazwa) zawiera wodę pomagającą w usuwaniu metali ciężkich z organizmu. Źródło Mieczysław zostało tak nazwane na cześć ginekologa Mieczysława Dukieta. Zawiera wodę zalecaną przy resekcji i nieżytach żołądka. Natomiast źródło Zuber, które nazwano tak ku czci geologa Rudolfa Zubera, zawiera silnie zmineralizowaną wodę, która skutecznie pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
Noclegi w Krynicy Zdroju
W Krynicy Zdroju bez trudu można znaleźć hotele o różnej liczbie gwiazdek, a także liczne pensjonaty i wille, a nawet hostele. Dostępne są noclegi o różnym standardzie i różnych cenach, wśród których każdy może znaleźć obiekt dla siebie. W mieście tym znaleźć można również liczne hotele z basenami czy ze strefą SPA, w tym jeden z bardziej polecanych, cieszących się dużą renomą hotel SPA dr Ireny Eris, który ma zresztą inne placówki w różnych miejscach w kraju. W obiektach tych znajdują się dodatkowe atrakcje, m.in. restauracje, kawiarnie czy sale taneczne. Jeśli interesują cię polecane hotele i pensjonaty w tej miejscowości, sprawdź zbiór ofert noclegów w Krynicy Zdrój dla rodzin.
Krynica Zdrój jest bez wątpienia miejscem wartym odwiedzenia nie tylko przez osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości, ale całe rodziny. Urokliwa lokalizacja, piękne widoki i liczne miejsca godne zobaczenia sprawiają, że z pewnością warto tam przyjechać i spędzić choć kilka dni. Tym bardziej, że baza noclegowa jest w Krynicy Zdroju naprawdę spora.