Bezpieczna sieć

O bezpieczeństwie mówi się bardzo dużo, a ataki hakerskie, wirusy czy też podejrzane maile, a także cenzurowanie sieci sprawiają, że coraz częściej wraca temat prywatności w sieci. O ile lubimy korzystać ze wszystkich jej zasobów, to własne dane oraz pliki chcemy otoczyć szczególną troską. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszy się sieć VPN. Jej podstawowym zadaniem jest bezpieczeństwo w internecie, by użytkownik w sieci nie padł ofiarą ataku, nie był śledzony ani dyskryminowany chociażby ze względu na swoje geograficzne położenie.

  1. Co to jest VPN?
  2. Szyfrowanie danych
  3. Kiedy potrzebna jest sieć VPN?
  4. Jak to działa?
  5. Prywatnie i służbowo

Co to jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna to jeden z najgorętszych tematów użytkowników Internetu. A robią oni w sieci coraz więcej – korzystają z mediów społecznościowych, kupują, grają, nawiązują nowe znajomości, a także czytają wiadomości czy artykuły. Niektórzy z wirtualną rzeczywistością się nie rozstają. Tym bardziej nie chcą, by ktoś wiedział, co robią, a także ingerował w te działania i wykorzystywał tę wiedzę przeciwko innym użytkownikom. Warto pamiętać, że gdy komuś zależy, by nas śledzić, sprawdzić, gdzie zaglądamy, co lubimy, gdzie mieszkamy nie będzie miał z tym problemu. To nie jest żaden wysiłek, by kogoś wytropić i nie trzeba być mistrzem hakowania. Jeśli chcesz zachować prywatność w sieci, zainwestuj w VPN. To narzędzie pozwala zachować anonimowość poprzez maskowanie IP i szyfrowanie danych. Tym samym chroni prywatność.

Szyfrowanie danych

Przede wszystkim VPN szyfruje każdą aktywność w sieci – to, co się wysyła i to, co się dostaje. Dlatego właśnie źródłem połączenia internetowego będzie jeden z wielu routerów VPN, a nie ten zainstalowany w domu czy pracy. Żeby zrozumieć, co to jest VPN, należy również wspomnieć, czym jest tor. Ta sieć przekazuje połączenie w rozproszonej sieci adresów. W ten sposób wszystkie działania w internecie stale się zmieniają, a tym samym są niemożliwe do wyśledzenia. Na podobnej zasadzie działają serwery proxy, które umożliwiają dostęp do stron internetowych, jednak nie szyfrują połączenia. Nowoczesne sieci VPN nie korzystają już z tego protokołu, ale gwarantują ochronę przed atakami hakerskimi.

Kiedy potrzebna jest sieć VPN?

Zmienione w 2017 roku przepisy dość mocno wpłynęły na bezpieczeństwo użytkowników internetu. Przede wszystkim zmienione zostały przepisy nakazujące neutralność. W związku z tym dostawcy bez zgody klientów mogą udostępniać i sprzedawać dane także te osobowe, związane z lokalizacją czy też tak wrażliwymi elementami jak zdrowie, badania i historia medyczna. Poza tym operatorzy gromadzą historię przeglądania i informacje o kontach w mediach społecznościowych, co jest ogromną bazą wiedzy na temat tego, jak żyjemy, co kupujemy, czym się interesujemy, jakich mamy znajomych. Dlatego właśnie coraz więcej osób zainteresowanych jest siecią VPN. Zapewnia ona prywatność nawet przed własnym dostawcą internetu. Nie będzie on mógł już śledzić nas ani nie uzyska dostępu do jakichkolwiek danych. Wspomniana zmiana przepisów oczywiście wpłynęła na wzrost cyberprzestępczości, szczególnie że państwo nie wypracowało żadnych mechanizmów ochrony internautów. Popularność hotspotów i fakt, że niemalże w każdym momencie podłączamy się do jakiegoś publicznego wifi, też ułatwia pracy hakerom. Dlatego właśnie VPN pozwala odpowiednio chronić dane na najwyższym poziomie.

Jak to działa?

Przed każdym połączeniem się z internetem należy włączyć VPN. W ten sposób automatycznie korzystamy z routera dostawcy usług i bezpiecznie możemy działać z sieci. W ten sposób nikt nie będzie w stanie zweryfikować prawdziwego adresu IP, a co za tym idzie, nie będzie miał dostępu do danych i naszych aktywności oraz lokalizacji. Poza tym samo połączenie jest szyfrowane. To oznacza, że nie widać, co wysyłamy i odbieramy a także, jakie pliki pobieramy. Dzięki szyfrowaniu cyberprzestępca otrzyma nieczytelny kod zamiast tekstu. Oczywiście można również skorzystać z dodatkowej warstwy zabezpieczeń.

Prywatnie i służbowo

Coraz bardziej popularne staje się instalowanie wirtualnej sieci prywatnej w mieszkaniach. Poza tym powinna ona być obowiązkowa wewnątrz firmowej infrastruktury informatycznej, a pracownicy na każdym poziomie muszą z tego udogodnienia korzystać. Dzięki temu będą zabezpieczone dane poufne i biznesowe. Poza tym szczególnej ochrony wymagają dane dostępowe do konta, numery kart czy też tajne loginy i hasła. Dzięki VPN obchodzi się nawet blokady regionalne i cenzurę. To znaczy, że na przykład będąc w kraju, w którym nie funkcjonują media społecznościowe, będzie można z nich korzystać oczywiście po podłączeniu się z VPN w Polsce a nie na przykład w Chinach. Takie rozwiązanie sprawdza się również, gdy w sieci domowej lub firmowej mamy pliki, to wtedy za pomocą VPN będziemy mieć do nich dostęp z każdego miejsca na ziemi. Jesteśmy oczywiście wówczas zabezpieczeni przed oprogramowaniem szpiegującym. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób i firm inwestuje w to popularne narzędzie szczególnie w czasach, kiedy informacja jako taka oraz dane są najcenniejsze i wymagają największej ochrony.

1 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments