Baseny ogrodowe – Jaki basen wybrać na sezon 2019?

Nie ulega wątpliwości, że dom z basenem to marzenie wielu osób. Oczywiście nie jest ono łatwe do zrealizowania. Potrzeba bowiem sporej przestrzeni, odpowiedniej wiedzy, a w późniejszym etapie sporo czasu, aby zająć się odpowiednio basenem. Najpierw fundamenty, konstrukcja, aranżacja wnętrz. Nie jest to jednak niemożliwe. Jeśli już zadbamy o solidne podstawy, można zająć się przyjemniejszą częścią, czyli wyborem basenu ogrodowego.

Wybór basenu ogrodowego

Wybór odpowiedniego modelu basenu wcale nie jest prosty. Często wydaje nam się, że postawimy dom, fundamenty i nic nas nie zaskoczy. Wybór najlepszego basenu ogrodowego bywa nie lada wyzwaniem.

Producenci oferują wiele różnorodnych typów, dlatego na samym wstępie należy nastawić się na to, że przegląd zajmie nieco czasu. Poniższe wskazówki powinny jednak ułatwić zadanie.

Jak wybrać basen ogrodowy?

Wiele osób myśli, że nie ma znaczenia, na jaki model basenu się zdecydujemy. Ważne, by miał odpowiedni rozmiar i by była w nim woda. Wcale jednak nie jest to takie proste. Wybór odpowiedniego basenu trzeba dobrze przemyśleć.

Pierwszym krokiem jest określenie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na basen ogrodowy. Nie ulega wątpliwości, że baseny są swego rodzaju luksusem. To dlatego trzeba się liczyć z niemałym kosztem – szczególnie wtedy, gdy wybieramy baseny ogrodowe do wkopania.

Mniej obciążający będzie zakup przenośnego basenu. To dlatego warto przemyśleć, która opcja będzie dla nas bardziej odpowiednia.

Baseny ogrodowe do wkopania

Wiele osób zastanawia się, ile właściwie kosztują tego rodzaju baseny ogrodowe. Jeśli chcemy mieć stały, średnich rozmiarów basen ogrodowy, musimy liczyć się z kosztem ok. 40 tysięcy złotych. Warto jednak wspomnieć, że jest to koszt podstawowy, czyli cena nie obejmuje natrysków czy ewentualnego zadaszenia.

Z kolei koszty użytkowania basenu ogrodowego wahają się w granicach ok. 2-3 tysięcy złotych w sezonie. Jeśli chcemy je ograniczyć, można zdecydować się na słoneczne ogrzewanie. W tym przypadku musimy zwiększyć początkowo budżet ze względu na inwestycję.

Basen ogrodowy do wkopania potrzebuje odpowiedniego miejsca. Musi znajdować się w dobrze nasłonecznionej przestrzeni, byśmy zaoszczędzili na ogrzewaniu wody. Ważne jest także dobranie odpowiedniego gruntu.

Musimy mieć pewność, że nie spowoduje to zawilgotnienia na sąsiednich działkach. Nieodpowiedni grunt może również przyczynić się do niebezpieczeństwa związanego z konstrukcją własnego domu.

Baseny do wkopania – jakie miejsce?

Nie każde miejsce będzie odpowiednie na budowę basenu. Przeszkodą mogą być wody gruntowe, które znajdują się zbyt wysoko. W tym przypadku możliwe jest umieszczenie basenu na wyższym poziomie.

Trzeba wykonać nasyp, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami – pytanie, czy mamy na to budżet.

Trzeba także pamiętać o tym, że jeśli basen będzie mieć większą powierzchnię niż 30 metrów kwadratowych, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na jego budowę. Tego rodzaju wniosek składamy w starostwie. Jeśli baseny ogrodowe mają mieć mniejszą powierzchnię, musimy wyłącznie zgłosić taki zamiar.

Basen a niecka

Chcąc mieć baseny ogrodowe, musimy wybrać odpowiednią nieckę. Do wyboru jest:

  • niecka betonowa – lub marmurowa – jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, jednak wiąże się z wysokim kosztem. Chcąc mieć basen średnich rozmiarów, np. 8×4 metry i głębokości ok. 2 metrów, trzeba liczyć się z kosztem ok. 40 tysięcy złotych wraz z wykonaniem,
  • niecka poliestrowa – plusem jest wytrzymała konstrukcja, szybki montaż i korzystna cena, która wynosi ok. 20 tysięcy złotych. Do wyboru jest wiele różnorodnych kształtów basenów ogrodowych, m.in. prostokątny, okrągły, kwadratowy. Tego rodzaju niecka będzie także łatwa w utrzymaniu w czystości,
  • niecka stalowa – wyróżnia się niezwykle estetycznym wyglądem. Jej koszt to ok. 25 tysięcy złotych,
  • niecka drewniana – przeważnie wykonywana jest z sosny. Będzie odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które stawiają na ekologiczne rozwiązania. Basen drewniany bardzo dobrze utrzymuje temperaturę wody. Wiąże się z kosztem ok. 25 tysięcy złotych.

Ważne jest także to, aby zwrócić uwagę na otoczenie basenów ogrodowych. Powinno być ono bezpieczne i komfortowe, abyśmy mogli korzystać bez obaw z basenu.

Akcesoria basenowe

Oczywiście bardzo istotne jest, abyśmy wybrali odpowiednie akcesoria. W pierwszym kroku wybieramy te, które przeznaczone są do czyszczenia wody, następnie dezynfekujące, do ogrzewania, oświetlenia oraz przesłonę basenową. Warto zadbać również o dodatkowe wyposażenie basenu ogrodowego.

Na późniejszych etapach możemy wybrać zainstalowanie drabinki, filtrów, środków, które uzdatniają wodę, odkurzacz, tester badania wody. Wiele osób kupuje dodatkowo urządzenia podgrzewające wodę, pokrycie basenu czy oświetlenie podwodne.

Do dodatkowych atrakcji basenowych należą zjeżdżalnie, natryski. Wszystkie te elementy mają znaczenie dla efektu końcowego oraz oczywiście ceny inwestycji. Tańszym rozwiązaniem jest basen ogrodowy przenośny. Jeśli dysponujemy mniejszym budżetem, warto rozważyć ich zakup.

Basen ogrodowy przenośny

Baseny ogrodowe przenośne do ogrodu wyróżniają się znacznie niższą ceną. Dobrej jakości basen można kupić już poniżej tysiąca złotych. Jeśli chcemy, by był naprawdę sporych rozmiarów, trzeba liczyć się nawet z ceną ok. 2000 złotych. To i tak nieporównywalnie niższy koszt.

Wybór odpowiedniego basenu rozkładanego do ogrodu nie jest prosty. Na rynku mamy dostępnych wiele modeli, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Trzeba jednak najpierw poznać ich wady i zalety.

Basen dmuchany do ogrodu

Najtańszą wersją są baseny ogrodowe dmuchane. Przeznaczone są przede wszystkim dla najmłodszych. Tego rodzaju baseny mogą być bardzo niewielkie lub całkiem sporych rozmiarów, jednak przeważnie są dość płytkie. Tego typu basen można kupić już od 100 złotych.

Baseny dmuchane do ogrodu nie wymagają dodatkowych akcesoriów takich jak filtry i podgrzewacze. Można je bardzo szybko napełnić wodą i po prostu wylać ją, gdy skończy się sezon.

Warto pamiętać o tym, że w dmuchanym basenie ogrodowym woda szybko się nagrzewa. Trzeba kontrolować jej temperaturę, jeśli z basenu korzystają dzieci. Ważne jest także zadbanie o czystość – gdy woda robi się zielona, dno jest śliskie, a zarazem niebezpieczne.

Baseny ogrodowe rozporowe

Tego rodzaju baseny są nieco droższą, ale także większą wersją poprzednich. Posiadają dmuchany kołnierz, natomiast podłoże rozkłada się samoczynnie w trakcie napełniania wodą.

W sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów tego typu basenów ogrodowych. Mogą mieć rozmaite kształty i pojemności. Są łatwe w obsłudze, ale nieco płytsze niż baseny stelażowe. Nie ma konieczności stosowania w nich drabinki. Minusem może być fakt, że posiadają stosunkowo średnią wytrzymałość. Trzeba uważać, aby kołnierz nie został przebity, np. przez zwierzęta biegające w ogrodzie.

Baseny ogrodowe na stelażu

Ostatnią propozycją jest basen ogrodowy na stelażu. Przeważnie występują w komplecie z drabinką. Ich rozstawienie zajmuje nieco więcej czasu, jednak wyróżniają się wysoką trwałością.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów basenów ogrodowych. Każdy ma nieco inne potrzeby i wymagania co do tego, jakie rozwiązanie powinno się znaleźć w ich ogrodzie. Warto początkowo określić budżet, a następnie szukać propozycji w wybranym przedziale cenowym.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments