Bananowiec w doniczce – jak go uprawiać?

Bananowce to egzotyczne rośliny uprawiane w domu ze względu na duże dekoracyjne liście. Rosną niezwykle szybko – ich zmieniający się wzrost widoczny jest każdego dnia. Byliny te mają konkretne wymagania, jeśli chodzi o uprawę w warunkach domowych. Sprawdź, jak pielęgnować bananowca, aby odwdzięczył Ci się gustownym wyglądem.

Bananowiec  – jakie ma wymagania?

Ojczyzną bananowców są regiony tropikalne i subtropikalne. Właśnie dlatego należy im zapewnić jasne miejsce, najlepiej w pobliżu okna. Pamiętaj, że w porze jesienno-zimowej, gdy brakuje słońca, musisz postarać się o dodatkowe oświetlenie dla tych bylin. Optymalna temperatura dla bananowców to 18-20°C. Najczęściej uprawiana w domu odmiana (bananowiec karłowy) może dorastać nawet do 3 metrów wysokości. W związku z tym rośliny te potrzebują sporo miejsca. Warto posadzić je w wysokiej donicy i ustawić na podłodze w salonie. O czym jeszcze należy pamiętać, uprawiając bananowca w doniczce?

Obfite podlewanie

Bananowiec uwielbia obfite podlewanie, zwłaszcza latem. Dostarczaj mu wodę przynajmniej dwa razy w tygodniu, aby ziemia w doniczce była cały czas wilgotna. Zauważyłeś, że nadmiar wody spłynął do podstawki w donicy? Wylej ją – korzenie nie mogą bowiem zbyt długo stać w wodzie, ponieważ zgniją. Zimą podlewaj bananowca nieco oszczędniej niż w porze letniej. Ozdobę byliny, a więc jej liście delikatnie spryskuj wodą i przecieraj czystą szmatką z zanieczyszczeń.

Duża roślina = duża donica

Bananowca cechuje duża podziemna bulwa o bardzo rozległym systemie korzeniowym. W związku z tym roślina potrzebuje obszernej i solidnej donicy, aby mogła się dobrze rozwijać. Najlepiej, gdyby donica miała co najmniej 10 litrów, była wysoka, ale również elegancka. Ważne też, aby była lekka – dzięki temu łatwo przeniesiesz ją z domu na taras czy do ogrodu. Ważnym argumentem przemawiającym za tym, aby posadzić bananowca w wysokiej donicy jest fakt, iż bylina szybko się rozrasta, a nie lubi częstego przesadzania. Potrzebujesz wysokiej doniczki do posadzenia tej egzotycznej byliny? Sprawdź asortyment sklepu fajnedonice.pl. Znajdziesz tam doniczki wysokie różnych kształtów i rozmiarów. Wybierz takie, które będą pasowały do stylu Twojego mieszkania oraz tarasu

Żyzna i przepuszczana gleba

Bananowce dobrze czują się w glebie mającej neutralne pH. Przed posadzeniem rośliny na dno donicy wysyp warstwę drenażu. Raz w tygodniu zapewnij bylinie odpowiednią dawkę nawozu do roślin zielonych. Wówczas odwdzięczy Ci się pięknie wybarwionymi liśćmi. Gleba do uprawy bananowca powinna być żyzna oraz przepuszczalna.

Bananowiec – gdzie go przechowywać?

Bananowca ze względu na jego wymagania należy uprawiać wyłącznie w domu jako roślinę doniczkową. Latem możesz go jednak wystawić na zewnątrz. Najbezpieczniej zrobić to na przełomie maja i czerwca, gdy minie już niebezpieczeństwo porannych wiosennych przymrozków. Aby przyzwyczaić bananowca do warunków na dworze, wystawiaj go na taras najpierw na kilka godzin każdego dnia. Po kilku dniach możesz go zostawić na całe lato, a z powrotem do domu zabrać z początkiem września. Pamiętaj, aby roślina była posadzona w wysokiej doniczce, która stawi opór silnym wiatrom oraz mocnym ulewom.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments