Bakterie do szamba – jakie jest ich zadanie w przydomowej oczyszczalni ścieków?

Niedostateczna ilość bakterii do szamba może powodować osadzanie się zanieczyszczeń na jego dnie, jak również wydzielanie się nieprzyjemnych dla domowników odorów. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest łatwa w utrzymaniu, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie preparaty do szamba. Tabletki, proszek lub roztwór z odpowiednio dobranymi szczepami bakterii pozwoli utrzymać cały system w optymalnym stanie i zagwarantować efektywność oczyszczania.

--- REKLAMA ---

Bakterie do szamba – jakie jest ich zadanie?

Odpowiednio dozowany proszek do szamba zapewnia namnożenie się w osadniku organizmów żywych. Ich obecność jest gwarancją samooczyszczania się zawartości zbiornika na ścieki. Naturalna flora bakteryjna nie wystarczy, by efektywnie usuwać zanieczyszczenia organiczne. Dopiero odpowiedni biopreparat do szamb, będący mieszanką koncentratu bakteryjnego, enzymów oraz substancji stymulujących rozrost flory, jest w stanie zapewnić zadowalający poziom. Środek do szamba jest także niezbędny w celu utrzymania odpowiedniego przepływu ścieków oraz pojemności zbiornika (zapobiega zarastaniu rurociągów oraz nadmiernej sedymentacji osadów).

Dlaczego trzeba dodawać bakterie do szamba?

Naturalna flora bakteryjna nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu redukcji zanieczyszczeń organicznych. Zwykle jej ilość jest degradowana przez związki chemiczne, które znajdują się w ściekach bytowych. Mowa między innymi o agresywnych detergentach, np. środkach do czyszczenia WC. Naturalna flora bakteryjna zamiera, jeśli do osadnika przez pewien czas nie docierają ścieki. Bakterie, które nie mają pożywki, naturalnie znikną ze zbiornika. W tych przypadkach należy kontrolować ich ilość, dodając biopreparaty do szamb.

Popularne preparaty do szamba: https://aktywatory.pl/21-biopreparaty-do-szamb

Preparat do szamba – jakie korzyści?

Zwiększona ilość bakterii do szamba ma kilka zalet. Przede wszystkim stymulujemy w ten sposób procesy usuwania zanieczyszczeń w postaci złogów tłuszczu i związków organicznych. W ten sposób otwiera się światło przewodów doprowadzających ścieki i przepływ jest optymalny. Upłynnione zostają również osady na dnie zbiornika. Środek do szamba aktywnie usuwa źródło odorów, którym najczęściej jest warstwa tłuszczowego kożucha, pływającego na powierzchni ścieków w osadniku. Dodając regularnie tabletki do szamba minimalizujemy ryzyko rozwoju bakterii chorobotwórczych oraz pasożytów – ich pożywka stale pochłaniana jest przez dodawane do osadnika szczepy

Jaki preparat do szamba wybrać?

Z dostępnych na rynku produktów dostępne są biopreparaty do szamb w trzech postaciach: tabletkach, proszku oraz płynne. My zdecydowanie polecamy tabletki do szamba. Fabrycznie odmierzona dawka zamknięta w pastylce jest łatwa w dozowaniu i magazynowaniu. Kostki do szamba są trwalsze od roztworu, który to musi być przechowywany w idealnie szczelnym pojemniku, a jego trwałość jest około o połowę krótsza od trwałości tabletek do szamba.

Zobacz również: Preparaty do szamb Bio7: https://aktywatory.pl/7-seria-bio7

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments