Profil gruntowy, a więc to, co znajduje się bezpośrednio pod przestrzenią, na której planujemy zrealizować inwestycję, musi zostać właściwie zanalizowany. W tym celu zleca się badania geologiczne gruntu. Doświadczona firma geologiczna zapewni inwestorowi spokojny sen, dając poczucie, że dobrana technologia oraz oszacowane koszta są właściwe.
Badania gruntu – dlaczego są ważne już na etapie planowania inwestycji?
Poznanie właściwości mechanicznych gruntu przed rozpoczęciem prac czy podjęciem kluczowych decyzji przez inwestora, jest formą zabezpieczenia. Geolog, przekazując ekspertyzę, daje możliwość bardzo dokładnej oceny, czy grunt nadaje się pod planowane prace. Zaglądając w profil gruntowy podczas badań geologicznych, inwestor mówi „sprawdzam” – na tym etapie można nanieść jeszcze wiele poprawek, np. technologii czy koncepcji architektonicznej. Niestety, nie każdy grunt nadaje się pod budowę, czasem ekspertyza firmy geologicznej jasno pokazuje, że dany grunt wymaga prac, które są zwyczajnie nieopłacalne.
Dla inwestora obecność geologa może mieć jeszcze inne znaczenie – pomaga w ocenie charakterystyki wód gruntowych oraz zlewni. Czy zwierciadło wody podziemnej zlokalizowane jest płytko i grunt wymaga odwodnienia? Czy spływająca zlewnią woda opadowa nie rozwadnia gruntu i nie zmienia jego właściwości? Badania geologiczne gruntu pozwalają znaleźć odpowiedzi na szalenie ważne pytania, które powinien zadać sobie każdy inwestor…
Fot. Badania geologiczne w Poznaniu (Interra Gelogia)
Badania gruntu w przypadku podpiwniczenia
Usługi geologiczne bardzo często zawierają w sobie badania hydrotechniczne. To dość skomplikowane analizy, pozwalające nam prześledzić jak zachowuje się woda gruntowa na terenie pod inwestycje. To ważne, gdyż pozwoli uniknąć zalewania się piwnic i nadmiernej wilgoci, która szkodzi budynkowi i ludziom. Badania gruntu pomogą także odpowiednio odwodnić wykopy w trakcie prowadzenia prac ziemnych.
Grunty słabo nośne – największe ryzyko inwestora?
Budowa na gruntach o niskiej nośności, np. gruntach piaszczystych, wymaga czasem sporych nakładów inwestycyjnych na prace ziemne. Bardzo często warstwa słabo nośna zlokalizowana jest pod płytką, wierzchnią warstwą gruntu nośnego. Bez badań geologicznych, oceniając tylko widoczną część profilu gruntowego, może dojść do bardzo kosztownej pomyłki już na początku budowy. Konsekwencje? Bez obecności geologa na budowie, po jej ukończeniu może dojść do nadmiernego osiadania budynku, co może przekładać się nad przedwczesne niszczenie budynku (pękające ściany lub sufity), jak również do całkowitej utraty stateczności.
Badania geologiczne w praktyce
W przypadku budowy domu jednorodzinnego wymagana jest podstawowa dokumentacja geodezyjna. Nie oznacza to jednak, że inwestor nie może lub nie powinien prowadzić dodatkowych badań gruntu. Czasem badania geologiczne przewidziane są w planie zagospodarowania przestrzennego, który narzuca na inwestora obowiązek skorzystania z firmy geologicznej i poprowadzenia badań laboratoryjnych gruntu, wierceń oraz sondowań.