Kraje Europy Południowej mobilizują siły do zatrzymania napływu uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Rząd w Warszawie nadal uniemożliwia przybycie imigrantów do Polski. W Norwegii uchodźcy muszą uczyć się języka narodowego, aby otrzymywać zasiłki socjalne. Imigranci w Niemczech mają być odsyłani z powrotem do Grecji.
Sytuacja imigrantów na południu Europy
W związku z ogromnym napływem imigrantów do Macedonii, kraj ten w 2015 roku ogłosił stan wyjątkowy. W marcu tego roku funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej rozpoczęli misję ochrony granic tego państwa. Jest to czwarta tego typu akcja polskich służb.
W Grecji natomiast dochodzi do licznych buntów uchodźców w związku ze złymi warunkami w ośrodkach. Protestujący narzekają głównie na długą procedurę azylową. Na wyspie Lesbos imigranci podpalili kilka namiotów oraz zaatakowali policjantów kamieniami. W odwecie funkcjonariusze musieli użyć gazu łzawiącego. Tylko w czerwcu tego roku przybyło na tą wyspę ponad 4 tys uchodźców.
Jeśli imigranci przedostaną się do Węgier, to po pozostałych krajach UE będą mogli poruszać się bez kontroli granicznej. W związku z tym premier tego kraju Victor Orban wybudował mur na granicy z Serbią.
Imigranci w Polsce
Polski rząd nadal opiera się nakazom z Unii Europejskiej dotyczącym przyjmowania imigrantów. W lipcu tego roku politycy PiS-u odpowiedzieli Komisji Europejskiej, że nie są w stanie zaakceptować warunków umowy dotyczącej relokacji uchodźców. Głównym powodem jest brak możliwości zweryfikowania tożsamości azylantów. Polski rząd powołał się też na napięcia, które są przyczyną destabilizowania sytuacji społecznej w krajach, które przyjęły dużą ilość imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Podobną postawę obecnie reprezentuje rząd austriacki, słowacki i czeski.
Sytuacja imigrantów w Europie Zachodniej i Północnej
W Niemczech 2,3 mln osób pochodzi z Bliskiego Wschodu. Przed kryzysem migracyjnym w 2011 roku wynik ten był o połowę mniejszy. Natomiast z Afryki pochodzi ponad 740 tys. osób, co również jest dwa razy większą liczbą niż 6 lat temu. W związku z tym niemiecki rząd planuje wznowić procedurę odsyłania imigrantów do Grecji.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zamierza utworzyć hotspoty w Libii, które zatrzymają napływ migrantów do jego kraju.
Rząd Norwegii natomiast planuje wprowadzenie ustawy, zgodnie z którą uchodźcy, którzy nie nauczą się języka norweskiego w ciągu 5 lat, stracą zasiłki socjalne.
W ostatnim rankingu US News & World Report Szwecja została wybrana najbardziej przyjaznym krajem dla imigrantów na świecie. Jednak według raportu Szweckiego Urzędu Pracy tylko 3% uchodźców ma zamiar uczyć się w celu zdobycia pracy. Szacuje się, że w 2018 roku ponad 60% imigrantów będzie bez pracy.