Adwokaci w Katowicach

Zawód adwokata kojarzy się z prestiżem i wysokimi zarobkami. Pamiętać należy jednak, iż sukces w tym zawodzie determinowany jest przez ciągłą edukację, poświęcenie i ciężką pracę. Co zatem warto wiedzieć o zawodzie adwokata?

---REKLAMA ---

Adwokat – opis zawodu

Praca adwokata polega na udzielaniu pomocy z zakresu prawa firmom i klientom indywidualnym. Adwokaci sporządzają dokumentacje dotyczące prowadzonych spraw i reprezentują klientów przed sądami, czy urzędami. Mogą również występować w roli obrońcy w sprawach karnych. Początek drogi stanowi ukończenie studiów prawniczych. Następnie wymagane jest zaliczenie egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Aplikacja trwa 3 lata i również kończy się egzaminem. Osoby, które uzyskają pozytywny wynik zostają wpisani na listę adwokatów i uzyskują prawo do wykonywania zawodu. Warto w tym miejscu wskazać, jakie cechy charakteryzują najlepszych adwokatów. Ogromna ilość materiału i wciąż zmieniające się przepisy prawne zobowiązują adwokatów do ciągłej nauki. Przydatną cechą będzie więc łatwe przyswajanie wiedzy i zdyscyplinowanie. Istotna jest również dokładność i umiejętność łączenia faktów, co znajduje przełożenie w efektywności i rzetelności usług. Ważną cechą charakteru każdego adwokata jest spokój, opanowanie i pewność podejmowanych działań oraz konsekwencja. Z pewnością zatem osoby nieumiejące organizować dobrze czasu pracy będą miały problemy w sprostaniu obowiązkom.

Adwokat Katowice – zarobki i sytuacja na rynku pracy

Średnia zarobków adwokatów w Polsce w roku 2019, zgodnie z danymi umieszczonymi na portalu wynagrodzenia.pl, wynosi ponad 5 tysięcy złotych. Jednak ostateczne zarobki zależą od wielu czynników, m.in. prestiżu adwokata i miejsca wykonywania zawodu. W dużych miastach, gdzie konkurencja jest wysoka, najlepiej założyć własną kancelarię. Zarobki są wówczas nieograniczone i zależą od opinii kancelarii oraz skuteczności i efektywności jej usług. Najwięcej adwokatów zatrudnionych jest w Warszawie. Katowice również znajdują się na wysokiej pozycji. W roku 2015 liczba adwokatów w Katowicach wynosiła bowiem ponad 300 osób. W ostatnim czasie zauważalna jest tendencja wzrostowa, co świadczy o zwiększeniu zainteresowania tego typu usługami. Pamiętać bowiem należy, iż z usług kancelarii adwokackich korzystają nie tylko osoby indywidualne, ale również firmy, których liczba cały czas rośnie.

Podsumowanie

Praca adwokata niesie za sobą zarówno wady, jak i zalety. Niewątpliwie prestiż zawodu, rosnące zaufanie społeczeństwa, wysokie zarobki, czy możliwość ciągłego rozwoju sprawiają, że zawód ten cieszy się wysokim zainteresowaniem. Ogromna ilość poświęceń, ciągła konieczność śledzenia zmian w przepisach prawnych i presja ze strony klientów skłaniają jednak d

REKLAMA