8 książek dla dzieci, które zainteresują również dorosłych

Dorośli przyznają, że książki dla dzieci pozwalają zanurzyć się w przyjemnej nostalgii, odprężają i pomagają poczuć autentyczne, dziecinnie czyste szczęście. Ponadto ludzie wierzą, że literatura dziecięca rozbudza wyobraźnię i kreatywność.

--- REKLAMA ---

„Pewnego dnia będziesz jednak dostatecznie stara, aby znowu do bajek wrócić”, ? te słowa należą do pisarza Clive’a Staples Lewisa. W rzeczywistości, dobrej książce dla dzieci udaje się opowiedzieć trudne rzeczy w prosty sposób. Brytyjscy naukowcy odkryli, że co piąty Anglik (czyli 10,7 miliona z 52 milionów dorosłych mieszkańców kraju) czyta ponownie książki znane im z dzieciństwa.

Przygotowaliśmy zestawienie kilku książek dla dzieci, które poruszą i zachwycą również dorosłych. Książki te są:

  • łatwe,
  • zabawne,
  • lekkie,
  • i (koniecznie) z dobrym zakończeniem!

„Asiunia”, Joanna Papuzińska

Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego. Życiowa opowieść świadka trudnych czasów wojny, opowiedziana z perspektywy dziecka. Życie Asiuni w jednej chwili wywróciło się do góry nogami. Nagle dnia okazało się, że „wojna może nie tylko przyjść do domu, ale nawet go zabrać. Nie ma domu, nie ma twojego łóżka, poduszki ani kołderki”. Książka podejmuje temat trudny, będzie wskazówką dla dorosłych, którzy chcieliby na temat wojny porozmawiać ze swoimi pociechami. Dlatego też ebook „Asiunia” Joanny Papuzińskiej sprawdzi się zarówno jako książka dla dzieci, jak i dla dorosłych.

„Najpiękniejsze baśnie”, Bracia Grimm, H.Ch. Andersen

Baśnie Braci Grimm i Andersena zna bez wątpienia każdy. Przypominają o beztroskich czasach naszego dzieciństwa, pobudzają wyobraźnię i przenoszą do magicznych miejsc. Audiobook w znakomitej interpretacji Jerzego Stuhra pozwoli dorosłym wrócić pamięcią do najmłodszych lat, przypomnieć opowieści, które czytaliśmy jako dzieci. Bez wątpienia zaintryguje zarówno pociechy, jak i rodziców.

„Wodnikowe Wzgórze”, Richard Adams

Piękna historia podróży Królików w poszukiwaniu nowego domu. Niestety w miejscu ich dotychczasowego pobytu planowana jest budowa osiedla. Opowieść, która chwyta za serce jednocześnie trzymając w napięciu. Powieść z założenia dla dzieci, a tak naprawdę świetnie nada się na lekturę dla osób dorosłych, które po przeczytaniu będą mieć szansę aby przyjrzeć się sobie i relacjom z bliskimi. Odpowiedzieć na pytanie: czy jestem wystarczająco dobrym człowiekiem? Czy mogę zrobić coś więcej dla tego świata?

„Kubuś Puchatek”, Alan Alexander Milne

Przygody Kubusia Puchatka, to niekończąca się kopalnia mądrości na wszelkie życiowe sytuacje. Przygody Krzysia, Kubusia, Prosiaczka, Kłapouchego, Tygryska i innych mieszkańców Stumilowego Lasu nie tylko bawią, ale też pokazują moc wyobraźni i uczą empatii. W prostych słowach i opowiadaniach kryje się wiele mądrości, której warto wpajać swojemu dziecku, ale również wrócić do nich niezależnie od wieku.

„Dziewczynka, która wypiła księżyc”, Kelly Barnhill

Opowieść o dziewczynce, którą pewna dobra wiedźma napoiła zbyt dużą ilością światła księżyca. Co roku mieszkańcy miasta Protektorat składają jedno dziecko w ofierze złej czarownicy. Dziecko zabrane siłą od rodziców porzucają je w lesie, w którym rzekomo mieszka czarownica. Mieszkańcy miasta srogo się mylą, ponieważ w lesie faktycznie mieszka czarownica, ale jest bardzo dobra! Co roku zabiera porzucane dzieci i opiekuje się nimi do momentu, aż odda je nowej rodzinie po drugiej stronie lasu. Jednak pewnego razu coś idzie nie tak…

„George i Wielki Wybuch”, Lucy Hawking, Stephen Hawking

Nie macie czasami wrażenia, że nauka idzie do przodu tak szybko, że nie nadążacie? Jeśli tak, to szybko kupujcie tę książkę! Znany na całym świecie naukowiec Stephen Hawking, oraz jego córka Lucy, stworzyli serię książek, mającą zachęcić młode umysły do podróży przez meandry nauki. Krótko mówiąc, jest to niezwykle wciągająca przygodówka, w którą umiejętnie wpleciono prawa fizyki i teorie naukowe. Temat ciekawy nie tylko dla małych geniuszy!

„Baśń o Aladynie i o lampie cudownej”, Bolesław Leśmian

Któż z nas nie zna baśni o Aladynie i jego magicznej lampie, która potarta wierzchem koszuli w niezwykły sposób uwalnia drzemiącego w niej od tysięcy lat potężnego dżina? Piękna historia, której akcja dzieje się w orientalnym świecie, tak mocno pobudzającym wyobraźnię każdego czytelnika, niezależnie od wieku. W dodatku historia opisana została przez naszego rodzimego mistrza słowa ? Bolesława Leśmiana. Koniecznie sprawdźcie!

„Mały Książę”, Antoine De Saint-Exupéry

Tej pozycji nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Jesteśmy absolutnie przekonani, że powinien przeczytać ją każdy, niezależnie od wieku. Historia zupełnie inaczej widziana przez dorosłych, inaczej przez dzieci. Piękna opowieść o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności. Bardzo wzruszająca, sentymentalna, pełna życiowej mądrości, pięknych myśli, cytatów. Zdecydowanie warto do niej wrócić, przeczytać kilka razy. Zapewniamy, że każde podejście odkryje przed Wami coś zupełnie nowego!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments