6 najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać przed założeniem firmy

Kiedyś, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą, trzeba było wnieść opłatę i wypełniać wnioski w kilku różnych urzędach. Teraz procedura zajmuje dosłownie parę chwil i wszystko można załatwić przez Internet. Mimo że to takie proste, są sprawy, o których musisz pamiętać przed założeniem firmy. Poznaj 6 najważniejszych rzeczy do przemyślenia.

#1 Nazwa firmy

Rejestrując firmę w CEIDG, musisz podać nazwę, pod którą będziesz działać. Nazwa musi zawierać Twoje imię i nazwisko w mianowniku (np. Jan Nowak) oraz – ewentualnie – elementy dodatkowe, np. pseudonim, profil działalności czy inne określenia (np. Paweł Malinowski naprawa rowerów). Na swoje nazwisko możesz zarejestrować tylko jedną działalności. Nazwa firmy to najważniejsza sprawa do przemyślenia!

--- REKLAMA ---

#2 Adresy związane z prowadzeniem działalności

Działalność możesz prowadzić w jednym lub wielu stałych miejscach, ale również mobilnie (bez stałego adresu). We wniosku masz następujące opcje:

  • adres stałego miejsca wykonywania działalności,
  • adresy dodatkowych miejsc stałych, np. filii, magazynów, oddziałów,
  • adres do doręczeń (do odbierania korespondencji),
  • brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Jeśli chcesz podać we wniosku adres jakiejś nieruchomości, musisz mieć do niej tytuł prawny. Może to być prawo własności/współwłasności, prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz umowa najmu, dzierżawy lub użyczenia.

#3 Kody PKD

Zakładając firmę, podajesz jeden główny kod PKD (związany z działalnością, która ma Ci przynosić największy przychód) oraz dowolną liczbę dodatkowych kodów. Możesz skorzystać w tym celu z wyszukiwarki kodów PKD albo sprawdzić, jakie kody ma wpisane w CEIDG Twoja konkurencja.

#4 Forma opodatkowania

Przedsiębiorca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (podatku PIT). Jeśli nie wybierzesz firmy opodatkowania, automatycznie musisz rozliczać się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (12% lub 32%). Inna opcja to stawka liniowa (19%) oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka zależna od profilu działalności).

Do 2022 r. istniała jeszcze czwarta forma opodatkowania, czyli karta podatkowa. Jednak osoby zakładające teraz nową działalność nie mają już możliwości wybrania tej opcji (w 2022 r. mogli z niej skorzystać tylko przedsiębiorcy, którzy byli w ten sposób opodatkowani w 2021 r.).

W doborze i wyjaśnieniu różnych form opodatkowania pomóc Ci może Biuro Księgowe Liber Wrocław.

#5 Księgowość i rachunek bankowy

Możesz prowadzić księgowość w formie:

  • uproszczonej – czyli podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ewidencji przychodów (w ryczałcie),
  • pełnej – czyli księgach rachunkowych.

Nie musisz zajmować się dokumentacją samodzielnie. Wielu przedsiębiorców zleca prowadzenie księgowości np. biuru rachunkowemu. We wniosku podajesz też rachunek bankowy – firmowy lub prywatny (jeśli jesteś jego jedynym właścicielem).

#6 Inne ważne kwestie

Pierwsze pięć spraw musi przemyśleć każdy, kto zakłada nową firmę. Są jednak również pewne kwestie, które mogą Cię dotyczyć, ale nie muszą. Chodzi o konieczność:

  • uzyskania pozwoleń, np. koncesji, licencji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej,
  • płacenia podatku VAT (w niektórych działalnościach to wymóg, a w innych obowiązuje limit sprzedaży do 200 tys. rocznie).

Dowiedz się też, czy masz prawo do płacenia niższych składek do ZUS, np. ulgi na start, obniżonych składek albo ZUS+. Sprawdź też, czy w związku z wybranymi przez Ciebie kodami PKD nie masz obowiązku wyboru konkretnej formy opodatkowania (albo niemożności jej wyboru – dotyczy to ryczałtu) czy też korzystania z kasy fiskalnej. To są najważniejsze formalności, które musisz załatwić przy okazji zakładania firmy. Po więcej informacji i podpowiedzi kliknij tutaj.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments