Zwalczanie mrówek – czy istnieje skuteczny sposób, by się ich pozbyć?

Jeśli raz na jakiś czas obserwujecie ciągnące się po ścianach „wycieczki” mrówek przez swoje mieszkanie, pora działać. Może to być zapowiedź czekających nas kłopotów. Chyba że w porę podejmiemy działania, by pozbyć się ich z naszej nieruchomości.

--- REKLAMA ---

Jak zwalczyć mrówki? Skutecznie, ale najpierw poznajmy przeciwnika

Mrówki to inteligentne i świetnie zorganizowane owady, które mają wysoce rozwiniętą strukturę społeczną, a nawet coś na wzór podziału klasowego. O sile mrowiska decyduje ilość robotnic oraz ich siła. Można powiedzieć, że stanowią one siłę napędową całej kolonii.

Nadrzędnym celem mrówek robotnic jest zapewnienie pożywienia i materiałów do rozbudowy mrowiska dla całej społeczności. Jest to zarazem najczęstsza z przyczyn, dlaczego nagle owady wyszły poza ogród i poszukują pożywienia wewnątrz budynku.

W okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura na dworze spada, a ilość dostępnego pożywienia na zewnątrz zmniejsza się, niektóre kolonie chcą po prostu z nami zamieszkać ze względu na ciepło i łatwy dostęp do jedzenia. W Polsce prym w takim mieszkaniu „na doczepkę” wiodą mrówki faraonki.

Niestety, ale jest to bardzo irytujący współlokator. Jeśli nagle w domu zobaczymy kilka mrówek, to jest bardzo prawdopodobne, że niebawem będzie ich już parędziesiąt, a z czasem jeszcze więcej. Kolonia będzie się rozrastać tak długo, jak długo będzie miała dostęp do pożywienia. A tego w wielu domach nie brakuje.

Inwazja mrówek to problem, który zagraża każdemu z nas

Są to owady, które – w naszej szerokości geograficznej – mają raczej opinię zwierząt pracowitych. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że mrówki, które nagle szukają dostępu do pożywienia, powodują zniszczenia drewnianych elementów domu.

Wykazano, że mogą one przenosić szkodliwe dla ludzi drobnoustroje. Są to owady, które zdecydowanie nie są mile widziane w sklepach oraz miejscach, gdzie składowana jest na przykład aparatura medyczna. Jeśli urządzenia muszą być idealnie czyste, to przy przetaczającej się przez metraż pladze mrówek, jest to niemożliwe do wykonania i – na dłuższą metę – może generować dodatkowe koszty.

Niektóre gatunki mrówek, które występują w Polsce, mają gruczoły jadowe, które są w stanie przegryźć naszą skórę. Ugryzienie owada może wywołać ból oraz wystąpienie reakcji alergicznej, która może być niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością organizmu.

Skuteczne zwalczanie mrówek w domu

Domowe sposoby na usunięcie mrówek z nieruchomości mają raczej charakter doraźny. Często rekomenduje się obserwowanie ich trasy, a następnie zasypania miejsca, skąd przedostały się do budynku solą. Jest to metoda, która może, ale wcale nie musi rozwiązać problemu.

Mrówki są zorganizowane i szybko uczą się rozwiązywać problemy. Jeśli jedno z wejść do budynku stało się dla nich utrudnione, to jest bardzo prawdopodobne, że odnajdą lub same zbudują sobie kolejne. Taka zabawa „w kotka i myszkę” może trwać długo, a na końcu okaże się, że mrówki i tak będą górą.

Zwykle rekomenduje się zaufanie profesjonalnym firmom, które mają w swojej ofercie dostępne dla zawodowców preparaty, na przykład opryski ULV czy środki żelujące. Dużą rolę odgrywa też doświadczenie pracowników takich firm, którzy w toku pracy nabyli wiedzę z zakresu kompleksowego usuwania mrówek, jak pracownicy firmy Stander.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments