Zasada determinująca najczęściej wybór perfum to: zmysłowe i ciężkie wonie na zimę, a lekkie i orzeźwiające, cytrusowe nuty na lato. Pamiętajmy, by nowe zapachy zawsze testować na własnej skórze.
Kadzidło, orient i piżmo – popularne składniki zimowych perfum
W chłodniejsze dni wolimy „otulać się” słodkimi i wyrazistymi zapachami. Najchętniej wówczas sięgamy po perfumy, zawierające takie składniki, jak:
- ambra,
- bób tonka,
- brzoskwinia,
- bursztyn,
- cedr,
- cybet,
- cynamon,
- czekolada,
- drewno tekowe,
- drzewo kaszmirowe,
- drzewo różane,
- drzewo sandałowe,
- figa,
- gardenia,
- goździki,
- gruszka,
- jaśmin,
- karmel,
- kaszmeran,
- konwalia,
- lilia,
- magnolia,
- migdały,
- mimoza,
- miód,
- mirra,
- narcyz,
- opium,
- orchidea,
- paczula,
- pieprz,
- piżmo,
- puder,
- róża damasceńska,
- skóra,
- styraks,
- szypr,
- śliwka,
- tuberoza,
- wanilia,
- żywica.
Zarówno bardzo drogie, jak i tanie perfumy nie mają jednego, stałego zapachu. Ich woń ewoluuje, ujawniając poszczególne składniki kompozycji w odpowiednim czasie. Dzięki temu aromat płynnie rozwija się i współgra z naturalnym zapachem spryskanej nimi skóry.
Architektura perfum, czyli głowa, serce i głębia
Każdy zapach złożony jest z trzech elementów, na które składa się:
- Nuta głowy, zwana również nutą górną. Wchodzące w jej skład komponenty wyczuwamy jako pierwsze, są bardzo intensywne i ulotne. Często decydują o wyborze perfum, jednak to nie one będą nam towarzyszyć najdłużej. Nutę tę tworzą wonie owocowe i kwiatowe.
- Nuta serca, rozwija się po około 10 minutach po użyciu perfum. Stanowi łącznik pomiędzy dwiema pozostałymi nutami. Tutaj zazwyczaj używa się aromatów korzennych i kwiatowych. Składniki nuty serca utrzymują się na skórze przez około 2 godziny.
- Nuta głębi (czyli baza) to część perfum, która decyduje o ich charakterze, a poczujemy ją dopiero po około 20 minutach. Kreatorzy perfum bardzo często właśnie od niej rozpoczynają cały proces tworzenia zapachu. Tutaj znajdziemy np. cybet, piżmo, żywicę, drzewne oraz korzenne przyprawy. Aromaty znajdujące się w podstawowej nucie, mogą utrzymać się na skórze nawet kilka dni.
Wybierając zapach perfum najlepiej, testować nie więcej niż trzy jednocześnie. Po czwartym, najprawdopodobniej przestaniemy rozróżniać ich rodzaje. Bardzo pomocne wtedy jest wąchanie kawy lub cynamonu, które mają właściwości neutralizujące. Woń na skórze potrzebuje czasu, by się w pełni rozwinąć, dlatego po spryskaniu skóry perfumami, najlepiej wybrać się na spacer, a ostateczną decyzję podjąć w dniu następnym, gdy wszystkie nuty się ujawnią. Intensywnych, słodkich, ciężkich i bogatych zimowych zapachów warto używać oszczędnie.