Zakup szatki i świecy do chrztu

Chrzest dziecka to niewątpliwie bardzo ważny moment w jego życiu, nie tylko duchowe przeżycie, ale często okazja do spotkania rodzinnego. Zanim jednak dojdzie do ceremonii chrztu konieczne jest odpowiednie przygotowanie maluszka do przyjęcia sakramentu. Istotnymi elementami są szatka i świeca do chrztu, które często w sklepach występują jako gotowy zestaw. Jednak z uwagi na dostępność wielu przeróżnych modeli trudno jest podjąć ostateczną decyzję i wybrać jeden wzór.

W jakim celu kupuje się szatkę do chrztu?

Szatki i świece do chrztu stanowią bardzo ważne symbole, pierwszy element wskazuje na wewnętrzną przemianę dziecka w chrześcijanina. To właśnie moment, w którym matka chrzestna nakłada szatkę na pierś dziecka staje się początkiem czegoś nowego, a konkretnie oznacza wkroczenia na drogi życia katolickiego. Przy tak ważnej funkcji mniej istotne wydaje się wzór naniesiony na produkt lub jego cena. Mimo wszystko estetyka szatki powinna zwracać na siebie uwagę, przyjęło się, że głównym kolorem powinna być biel, ponieważ stanowi ona symbol czystości i niewinności. W wielu współcześnie dostępnycvh modelach pojawiają się niewielkie elementy innych kolorów, mowa na przykład o brzegach szatki. Dla dziewczynek mogą mieć one odcienie różu, dla chłopców natmiast niebieskiego.  Kolorowe akcenty nie wpływają w negatywny sposób na odbiór symboliki szatki, ani nie pogarsza ogólnego efektu wizualnego. W kulturze chrześcijańskiej przyjęła się zasada, że zakup szatki do chrztu odpowiedzialna jest matka chrzestna, w praktyce rady w tej kwestii udzielane są przez rodziców dziecka. Samo sfinalizowanie zakupu leży jednak po stronie innej osoby, niż rodzice, którzy i bez tego mają wiele spraw do załatwienia. Do obowiązków matki chrzestnej należy również nałożenie szatki na pierś dzieckam w momencie wskazanym przez duchownego. Dla wielu to jeden z najbardziej wzruszających momentów podczas udzielania sakramentu chrztu świętego. Na rynku istnieje ogromny wybór szatek, występują one w przeróżnych wzorach i kolorach pobocznych. Jednak duża część matek chrzestnych stawia na dodatkową personalizację produktu, umieszczenie na jego powierzchni imion dziecka oraz daty przyjęcia chrztu. Możliwe jest ponadto naniesienie pasującego do okazji wierszyka. Takie zabiegi zdecydowanie podnoszą estetykę szatek do chrztu.

--- REKLAMA ---

Co symbolizuje świeca do chrztu?

Elementem, bez którego nie może odbyć się chrzest święty jest świeca, za której zakup odpowiedzialny jest ojciec chrzestny. Świeca symbolizuje wiarę, oświecenie i odrodzenie, a zapalenie jej bezpośrednio od Paschału oznacza przyłączenie dziecka do wspólnoty wiernych. Głównym zadaniem rodziców i chrzestnych jest podtrzymywanie symbolicznego płomienia przez całe życie dziecka. Oferta świec jest bardzo zróżnicowana, chociaż najczęściej występują one w gotowym zestawie z szatką. Przed zakupem bierze się pod uwagę dostępną kolorystykę i ogólną estetykę produktu, który powinien być przechowywany aż do momentu przyjęcia kolejnego sakramentu – I Komunii Świętej. Zdecydowanie najczęściej stawia się na klasyczne, białe świece, chociaż  równie dobrym rozwiązaniem są dodatkowe zdobienia w postaci wstążek lub delikatnych koronek. Kolorystyka zazwyczaj zachowana jest w tonacjach pastelowych, ale nie jest to regułą. Ważne, aby do świecy dołączony był okapnik, mający duże znaczenie praktyczne – pozwala na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z gorącym woskiem. Warto przemyśleć zakup personalizowanej świecy do chrztu, podobnie jak wspomnianej wcześniej szatki. Stanowi to o wiele cenniejszą pamiątkę chrztu.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments