Akwarium w domu może być przepiękną, żywą dekoracją. Jeśli jest właściwie pielęgnowane i zadbane, sprawia przyjemność domownikom przez wiele lat. Wielu osobom wydaje się, że założenie akwarium to bardzo prosta czynność polegająca na wlaniu do odpowiedniego pojemnika wody, wsadzeniu roślinek i wrzuceniu kilku rybek, ale takie przekonanie zupełnie mija się z rzeczywistością. Do założenia własnego akwarium trzeba się odpowiednio przygotować, ryby podobnie jak inne żywe istoty mają swoje potrzeby.
Co należy wziąć pod uwagę przed założeniem akwarium?
Rybki w akwarium do właściwego wzrostu potrzebują odpowiednich warunków, dlatego trzeba dobrze przemyśleć, w jakim miejscu ma być ustawione akwarium. Nie powinno ono stać w pobliżu kaloryfera i okna, ponieważ w takim miejscu wzrost glonów będzie bardzo przyspieszony, co wymusza częstą potrzebę czyszczenia zbiornika. Nie powinno to być także miejsce w pobliżu ciągów komunikacyjnych, ponieważ działa to stresująco na rybki i zaburza ich wzrost. Jeśli jest duża ilość światła i roślin zielonych może dojść do niedoboru CO2, co prowadzi do zahamowania wzrostu roślin. Zazwyczaj co2 do akwarium powinien być systematycznie dozowany, jego właściwy poziom to około 20 – 30 mg na litr, zbyt wysoka ilość węgla jest również niebezpieczna, ponieważ prowadzi do obumarcia wszystkich żywych organizmów. Zestawy akwariowe powinny być zaopatrzone w co2 do akwarium w płynie albo w innej postaci.
Proces przygotowania akwarium wymaga również zastosowania odpowiedniego naświetlenia. Wybierając oświetlenie led do akwarium, trzeba wziąć pod uwagę preferencje roślin i rybek, ponieważ jedne gatunki wymagają mocniejszego, a inne słabszego natężenia źródła światła.
Akwarium – interesujące hobby
Widok pływających rybek działa relaksująco, koi nerwy, wycisza i uspokaja. Aby zapewnić rybkom komfort należy akwarium umieścić w najciemniejszej części mieszkania, nie należy się obawiać, że będzie za mało światła, oświetlenie led do akwarium w zupełności wystarcza. Wielkość akwarium powinna być dostosowana do ilości rybek, zazwyczaj stosowana jest to zasada, że na jedną rybkę powinno przypadać pięć litrów wody. Zestawy akwariowe są zaopatrzone w wydajne filtry, ale trzeba pamiętać o wymianie wody, najlepiej wymieniać 30% wody co 7 dni. Woda przed dodaniem powinna jakiś czas odstać w temperaturze pokojowej, jeśli jest zbyt zimna albo zbyt ciepła może powodować choroby rybek.
Hobby akwarystyczne oprócz zaspokajania potrzeb estetycznych umożliwia również poszerzanie wiedzy, jest pracochłonne, ale pozwala wiele się nauczyć.