Ząbkowanie – co je złagodzi?

Ząbkowanie to jeden z najgorszych okresów w życiu małego dziecka, ale także jego rodziców. Jest to nerwowy czas pełen bólu i płaczu. Rodzice chcą ulżyć swoim pociechom, ale nie zawsze wiedzą jak to zrobić. Sposób na ząbkowanie jest wiele i warto je stosować, by proces ząbkowania nie był koszmarem.

---REKLAMA ---

Naturalne metody łagodzenia bolesnego ząbkowania

Pierwszą rzeczą osłabiającą objawy ząbkowania powinny być gryzaki. Na rynku dostępne są różne produkty, ale najlepiej sprawdzają się gryzaki wodne lub żelowe, które schładza się w lodówce. Warto kupić ich od razu kilka tak, by zawsze mieć schłodzony produkt pod ręką. Skutecznym rozwiązaniem są również gryzaki wykonane z drewna. Gryzienie ich twardej powierzchni łagodzi ból i swędzenie podrażnionych dziąseł. Gryzaki występują też w formie zabawek połączonych z grzechotką. Wiele z nich posiada specjalne wypustki masujące obolałe dziąsła malucha. Naturalnym sposobem na bolesne ząbkowanie jest  masaż dziąseł. Można go wykonać czystym, jałowym gazikiem lub specjalną silikonową szczoteczką z wypustkami.

Żele i maści 

Gryzaki i masaż dziąseł są pomocne przy pierwszych objawach ząbkowania. Tuż przed wybiciem się zęba zwiększają się swędzenie i ból, które dziecko odczuwa. W takiej sytuacji warto sięgnąć po gotowe środki dostępne w aptece. Przed ich zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem tak, by nie zaszkodzić dziecku. Najczęściej środki te mają formę maści i żeli do smarowania dziąseł, ale dostępne są również w postaci sprayu. W składzie skutecznego produktu powinna znajdować się substancja przeciwbólowa oraz składniki, które złagodzą podrażnienie w jamie ustnej. Często spotykaną substancją aktywną w preparatach na ząbkowanie jest lidokaina, która znieczula posmarowane miejsce niemal od razu. Dodatkowe składniki, które pojawiają się w produktach na ząbkowanie to naturalne wyciągi roślinne, które łagodzą podrażnienia, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Najczęściej są to wyciągi z rumianku, aloesu, tymianku czy szałwii.

Jeśli zastosowane środki nie działają, w ostateczności można sięgnąć po środki przeciwbólowe w formie czopków lub syropów. Ich podanie należy skonsultować z pediatrą i trzeba pamiętać, że nie należy ich nadużywać. Więcej porad w temacie ząbkowania można znaleźć na stronie https://momom.pl/.

REKLAMA