Ząbkowanie to jeden z najgorszych okresów w życiu małego dziecka, ale także jego rodziców. Jest to nerwowy czas pełen bólu i płaczu. Rodzice chcą ulżyć swoim pociechom, ale nie zawsze wiedzą jak to zrobić. Sposób na ząbkowanie jest wiele i warto je stosować, by proces ząbkowania nie był koszmarem.
Naturalne metody łagodzenia bolesnego ząbkowania
Pierwszą rzeczą osłabiającą objawy ząbkowania powinny być gryzaki. Na rynku dostępne są różne produkty, ale najlepiej sprawdzają się gryzaki wodne lub żelowe, które schładza się w lodówce. Warto kupić ich od razu kilka tak, by zawsze mieć schłodzony produkt pod ręką. Skutecznym rozwiązaniem są również gryzaki wykonane z drewna. Gryzienie ich twardej powierzchni łagodzi ból i swędzenie podrażnionych dziąseł. Gryzaki występują też w formie zabawek połączonych z grzechotką. Wiele z nich posiada specjalne wypustki masujące obolałe dziąsła malucha. Naturalnym sposobem na bolesne ząbkowanie jest masaż dziąseł. Można go wykonać czystym, jałowym gazikiem lub specjalną silikonową szczoteczką z wypustkami.
Żele i maści
Gryzaki i masaż dziąseł są pomocne przy pierwszych objawach ząbkowania. Tuż przed wybiciem się zęba zwiększają się swędzenie i ból, które dziecko odczuwa. W takiej sytuacji warto sięgnąć po gotowe środki dostępne w aptece. Przed ich zastosowaniem należy jednak skonsultować się z lekarzem tak, by nie zaszkodzić dziecku. Najczęściej środki te mają formę maści i żeli do smarowania dziąseł, ale dostępne są również w postaci sprayu. W składzie skutecznego produktu powinna znajdować się substancja przeciwbólowa oraz składniki, które złagodzą podrażnienie w jamie ustnej. Często spotykaną substancją aktywną w preparatach na ząbkowanie jest lidokaina, która znieczula posmarowane miejsce niemal od razu. Dodatkowe składniki, które pojawiają się w produktach na ząbkowanie to naturalne wyciągi roślinne, które łagodzą podrażnienia, działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Najczęściej są to wyciągi z rumianku, aloesu, tymianku czy szałwii.
Jeśli zastosowane środki nie działają, w ostateczności można sięgnąć po środki przeciwbólowe w formie czopków lub syropów. Ich podanie należy skonsultować z pediatrą i trzeba pamiętać, że nie należy ich nadużywać. Więcej porad w temacie ząbkowania można znaleźć na stronie https://momom.pl/.