Wylewka samopoziomująca – 8 właściwości, które ułatwią Ci przeprowadzenie remontu

Wylewka samopoziomująca to zaprawa, którą stosuje się na podłogach, żeby wyrównać powierzchnię przed położeniem płytek, paneli lub wykładziny. Szeroko stosuje się ją w budownictwie, ponieważ umożliwia szybkie i precyzyjne wyrównanie podłoża. Sprawdź, dlaczego tak chętnie się ją wybiera.

Wylewka samopoziomująca – równa powierzchnia podłogi

Zaprawa ta umożliwia bardzo dokładne i precyzyjne wyrównanie powierzchni. Pozwala przygotować podłoże poprzez eliminację nierówności, wgłębień i wybrzuszeń. Dzięki temu masz pewność, że płytki, deski czy panele będą przylegać ściśle do podłogi i stworzą idealnie równą płaszczyznę. Zaprawy dzieli się na anhydrytowe i cementowe w zależności od tego, co jest ich spoiwem.

Szybka praca z masą samopoziomującą

Zastosowanie wylewki samopoziomującej pozwala na szybkie i wydajne wyrównanie większych powierzchni podłóg. Mechanizm samopoziomowania sprawia, że nie trzeba jej ręcznie wyrównywać, a to znacznie skraca czas pracy i usprawnia ją. Zaprawę wylewasz na czyste i przygotowane podłoże, używając wiadra. Rozprowadzasz ją przy pomocy wałka i zostawiasz, żeby schła – poziom wyrówna sama.

Wykonanie wylewki bez szlifowania

Wylewka samopoziomująca nie potrzebuje prac wykończeniowych czy nawet ogólnej kosmetyki. Po zaschnięciu tworzy gładką powierzchnię, dzięki czemu odpada konieczność szlifowania – inaczej niż w przypadku tradycyjnych wylewek cementowych, które wymagają dodatkowej pielęgnacji po związaniu.

Podkład podłogowy odporny na obciążenia

Wylewki stosuje się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Dzięki swoim właściwościom doskonale znoszą nawet duże obciążenia, nadają się więc również do obiektów o dużym natężeniu ruchu – np. budynków użyteczności publicznej. 

Szybkowiążąca zaprawa samopoziomująca

Szybkoschnąca płynna wylewka pozwala na szybsze przystąpienie do kolejnych prac wykończeniowych. Nowoczesne zaprawy znacznie skracają czas remontu, a czas ich wysychania waha się od kilku godzin do kilku dni w zależności od rodzaju produktu, warunków atmosferycznych i grubości warstwy.

Cementowa posadzka do dalszego wykończenia

Precyzyjnie wyrównana powierzchnia podłogi zapewnia idealne warunki do wykończenia podłogowego. Płytki, panele, wykładziny czy parkiet układa się na równym i stabilnym podłożu, a to wpływa na estetykę miejsca i sprawia, że Twoja praca przynosi trwały efekt.

Izolacja podłogi – termiczna, akustyczna i pożarowa

Niektóre wylewki samopoziomujące posiadają właściwości izolacyjne. Tym samym pomagają redukować poziom hałasu i przewodzenia ciepła, a to wpływa na komfort użytkowania pomieszczeń.

Mogą być wykonane z materiałów o niskiej przewodności cieplnej, dzięki czemu ograniczają straty ciepła, przyczyniając się do lepszej izolacji termicznej pomieszczenia. Podłogi zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i utrzymania komfortowej temperatury wewnątrz budynku. Poprawna aplikacja wylewki pozwala uniknąć mostków termicznych i zapewnić równomierną dystrybucję temperatury w pomieszczeniach.

Część zapraw redukuje dźwięki przenikające przez podłogę, co przyczynia się do ograniczenia hałasu i poprawy akustyki w pomieszczeniach, a niektóre wylewki podnoszą odporność ogniową podłogi.

Szerokie zastosowanie wylewek samopoziomujących

Wylewki samopoziomujące są kompatybilne z różnymi podłożami. Wyróżnia się wylewki cienkowarstwowe (z anhydrytu) do wyrównania podłoża i grubowarstwowe, którymi wyrównuje się podłoże i używa niekiedy jako samodzielnego podkładu podłogowego. 25 kg środka budowlanego pokrywa ok. 1,5-2,5 m2 podłogi. Masę wystarczy rozrobić i wylać na podłoże.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments