Wybieramy fotelik dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego to dla rodziców ogromna odpowiedzialność. Z jednej strony chcą oni oczywiście, aby fotelik był dla dziecka wygodny. Z drugiej – liczy się dla nich przede wszystkim bezpieczeństwo malucha. Czy te dwie potrzeby da się pogodzić?

  1. Znaczenie fotelika dla dziecka
  2. Odpowiedni fotelik, czyli jaki?

Znaczenie fotelika dla dziecka

Obecnie coraz bardziej maleje liczba osób, które próbują przewozić dzieci bez odpowiedniego zabezpieczenia. Rodzice oraz inni opiekunowie zdają sobie sprawę, jak ważnym zabezpieczeniem w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia dla drodze może być dla dziecka fotelik. Nieustannie przypominają o tym akcje policji oraz innych służb. Koordynatorzy akcji poświęconych odpowiedniemu zabezpieczeniu dzieci w samochodzie podkreślają, że fotelik może sprawić, że nawet z poważnego wypadku dziecko wyjdzie bez szwanku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nie chodzi wyłącznie o sam zakup fotelika, ale i o odpowiednie jego dopasowanie do potrzeb, wieku, wagi dziecka. Niedopasowany fotelik będzie nie tylko niewygodny (przez co może prowokować dziecko do nieustannego wiercenia się w samochodzie), lecz także nie będzie zapewniał odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. O ile jednak o tym, że fotelik dla dziecka trzeba kupić, mówi się wiele, o tyle o tym, jak wybrać dobry model, już nieco mniej.

Odpowiedni fotelik, czyli jaki?

Fotelik dla dziecka powinien przede wszystkim przejść odpowiednie testy bezpieczeństwa. Chodzi o sprawdzenie jego zachowania podczas wypadku, odporności na siłę uderzenia oraz ochrony znajdującego się w środku dziecka. Fotelik powinien być dopasowany zarówno do dziecka, jak i konkretnego samochodu. Foteliki mogą mieć różną obudowę, podobnie jak fotele samochodowe, które różnią się od siebie kształtem, ale i kątem pochylenia. Dopasowując fotelik do samochodu, warto więc skorzystać z pomocy eksperta. Na wielu portalach dla kupujących można znaleźć foteliki w bardzo atrakcyjnych cenach, natomiast w tym przypadku zaleca się jednak przede wszystkim zakup nowego sprzętu, co do którego można mieć pewność, że nie brał udziału w żadnym wypadku i jest w pełni bezpieczny, w żaden sposób nieuszkodzony. Szeroką ofertę sprawdzonych fotelików można znaleźć na przykład na https://boboking.pl/.

Kryteria wyboru

Oceniając fotelik samochodowy, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy układa się on pod odpowiednim kątem, około 40 stopni, mierząc od pionu. Należy sprawdzić, czy po zamontowaniu jest on stabilny i się nie chwieje. Koniecznie bliżej należy przyjrzeć się zastosowanym w foteliku systemom bezpieczeństwa. Lepiej na przykład wybierać systemy LSP z 5-punktowymi, niż 3-punktowymi pasami. Same pasy powinny być natomiast pokryte odpowiednio dobranym materiałem, który uchroni dziecko przed otwarciami. Fotelik powinien również mieć rozbudowane możliwości regulacji pozwalające jak najlepiej dopasować fotelik do konkretnego malucha. Foteliki dzieli się oczywiście na kilka grup wagowych:

  • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg,
  • 0+ – dla dzieci o wadze 10–13 kg,
  • I – dla dzieci o wadze 9–18 kg,
  • II – dla dzieci o wadze 15–25 kg,
  • III – dla dzieci o wadze 22–36 kg.

Oczywiste jest również, że każde dziecko jest nieco inne i odpowiednie jego zabezpieczenie wymaga możliwości regulacji fotelika. Warto pamiętać, że dopóki dziecko nie przekroczy 150 cm wzrostu, rodzice mają obowiązek przewozić je w taki właśnie sposób. Więcej o wyborze idealnego fotelika przeczytasz na https://www.abcgps.pl/

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments