Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o cyrkulatorach

Czekamy z utęsknieniem na lato, a później, gdy na dworze robi się nieznośnie ciepło mamy dość tej aury. Gorzej nam się pracuje, mamy problemy z koncentracją, szybko się denerwujemy – to częste objawy tego stanu, jak temperatury przez kilka dni osiągają zbyt wysokie, ponad 30-stopniowe wartości. Nie musimy czekać, aż fala upałów się skończy, nie trzeba też wyczekiwać kresu lata, bo szybko można załagodzić ten nieprzyjemny stan. Najczęściej w tym momencie myślimy o wentylatorach i klimatyzatorach, a jak się okazuje, jest też inne urządzenie – cyrkulator powietrza. I to o nim właśnie napiszemy!

---REKLAMA ---

Cyrkulator, czyli? Co to takiego?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działa cyrkulator powietrza? Tymczasem nie ma tu wielkiej filozofii, bo cyrkulator jest po prostu wyposażony w śmigło, które – jak to w tradycyjnej zasadzie działania – jak się porusza, wprawia powietrze w ruch. Ten obieg wyrównuje temperaturę w całym pomieszczeniu. I właśnie na tym to głównie polega, że cyrkulator nie ochładza punktowo, a gwarantuje odpowiednią cyrkulację. Co najważniejsze, urządzenia tego rodzaju mogą być wykorzystywane nie tylko latem, ale i zimą, bo zapewniają utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu.

Dlaczego warto?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, można go stosować podczas ciepłej, ale i chłodnej pory roku, bo przez wymieszanie gorącego i zimnego powietrza, wyrównuje temperaturę, a dzięki temu staje się ona optymalna. To właśnie jego przewaga w stosunku do wentylatora, który skupia się na konkretnym miejscu i tylko tam chłodzi. Tutaj mamy stały ruch powietrza, sprawiający, że w każdej części pomieszczenia panuje przyjemna aura.

wiedziec_cyrkulatorach2.jpg

Cyrkulacja sprawdza się nie tylko w domach, bo również w przestrzeni publicznej odgrywa ważną rolę. Spotykana jest zarówno w biurach, sklepach, jak i magazynach. Sprzyja ona lepszemu samopoczuciu, a schładzanie i nagrzewanie pomieszczeń jest znacznie bardziej efektywne i to niższym kosztem. Zimą przykładowo gorące powietrze, zamiast uciec pod sufit, zostanie równomiernie rozprowadzone w każdą część pokoju.

Wybieramy cyrkulator – o czym pamiętać?

Przede wszystkim, by sprawdzić moc urządzenia, a im większa, tym lepiej. Wiadomo, jak potrzebujemy cyrkulatora do małego pomieszczenia, to nie musi mieć wielkiej mocy, ale już do przestronnego pokoju (na przykład salonu) trzeba pomyśleć o maksymalnej wydajności. Dobrze też zwrócić uwagę, czy interesujący nas model ma regulowaną prędkość, która pozwala dopasować tryb pracy cyrkulatora do własnych potrzeb.

wiedziec_cyrkulatorach3.jpg

Kupmy solidne urządzenie, to znaczy takie, które cechuje się wysoką jakości wykonania. Powinno nam bowiem służyć przez wiele lat. Z tego względu lepiej zapłacić więcej i nabyć urządzenie w metalowej obudowie niż to wykonane z plastiku. Istotne są też gabaryty urządzenia – mogą być w wersji podłogowej lub stołowej. Ten pierwszy jest lepszy do dużego pomieszczenia, a ten drugi do niedużych, ciasnych miejsc.

To najważniejsze, co powinniśmy wiedzieć o tych pomocnych urządzeniach. Bez wątpienia warto się nimi zainteresować, ale zanim sprawimy sobie ten sprzęt, dokładnie sprawdźmy jego możliwości.

REKLAMA