Wędzidełko podjęzykowe to cienka błona, która łączy język z dnem jamy ustnej, umożliwiając m.in. swobodne ruchy języka oraz prawidłową wymowę. Jeśli wędzidełko jest zbyt krótkie, ruchy języka stają się ograniczone, a wzorce żucia, ssania i połykania –zaburzone. Mogą się także rozwijać wady wymowy. Wówczas wykonuje się podcięcie wędzidełka podjęzykowego.
Z tekstu dowiesz się:
- kiedy konieczne jest podcięcie wędzidełka podjęzykowego,
- kto podcina wędzidełko podjęzykowe i jak przebiega taki zabieg,
- czy podcięcie wędzidełka wystarczy, aby wyleczyć wadę wymowy.
Wędzidełko podjęzykowe to cienka błona łącząca dolną część języka z dnem jamy ustnej. Dzięki temu język może swobodnie się poruszać po jamie ustnej i brać udział w procesie mowy oraz czynnościach ssania, żucia oraz połykania. Dość często zdarza się jednak, że wędzidełko jest krótsze, niż powinno. Może to stanowić przyczynę wielu nieprawidłowości i dysfunkcji.
Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe – objawy
U małych dzieci krótkie wędzidełko podjęzykowe może się objawiać nieprawidłowościami widocznymi podczas karmienia, zarówno butelką, jak i piersią. Zalicza się do nich:
- problemy ze ssaniem piersi albo butelki,
- obecność dużej ilości śliny w jamie ustnej,
- kaszel spowodowany zachłystywaniem się śliną.
U starszych dzieci skrócenie wędzidełka podjęzykowego może dawać objawy w postaci problemów z żuciem i przełykaniem pokarmów, a także przyczyniać się do rozwoju różnego rodzaju wad wymowy. Trudność może sprawiać przede wszystkim wymowa takich głosek, jak „t”, „d”, „l”, „n” oraz „sz”, która wymaga uniesienia czubka języka do górnych dziąseł, co przy krótkim wędzidełku jest właściwie niemożliwe do wykonania.
Najnowsze badania dowodzą również, że w całokształcie prozaiczny problem, jakim jest skrócenie wędzidełka podjęzykowego, może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka – problemy z ssaniem lub żuciem pokarmów powodują bowiem wolniejsze przybieranie na wadze.
Skrócone wędzidełko podjęzykowe – zabieg pomoże pozbyć się problemu
Jeśli u dziecka zdiagnozowane zostanie skrócone wędzidełko podjęzykowe, zaleca się wykonanie zabiegu jego podcięcia, zwanego fachowo frenotomią. Obecnie przeprowadza się ją nawet u dzieci w pierwszych dniach lub tygodniach życia – wędzidełko jest wówczas najcieńsze, a zabieg najmniej bolesny i najbardziej precyzyjny, a jednocześnie pozwala bardzo szybko zapobiec powikłaniom zaniechania leczenia.
Podcięcie wędzidełka podjęzykowego u dziecka może wykonać laryngolog, otolaryngolog, chirurg dentystyczny, a nawet stomatolog ogólny. Zazwyczaj zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (rzadziej stosowana jest narkoza wziewna) i trwa kilka minut.
Lekarz przy użyciu skalpela podcina wędzidełko, nadając mu pożądaną długość. Po zabiegu dziecko może odczuwać pewien dyskomfort, więc można mu podać lody albo zimny napój, który w naturalny sposób złagodzi dolegliwości.
Samo podcięcie wędzidełka podjęzykowego nie wystarczy!
Należy pamiętać o jeszcze jednej kwestii – samo podcięcie wędzidełka podjęzykowego u dziecka nie usprawni pracy języka. Dlatego już trzy dni po zabiegu należy rozpocząć ćwiczenia (zazwyczaj pod opieką logopedy), które zapobiegną powstawaniu blizn i zrostów. Ćwiczenia te mogą obejmować:
- kląskanie językiem, czyli naśladowanie odgłosu kopyt konia,
- dotykanie językiem brody oraz nosa,
- dotykanie językiem każdego zęba przy szeroko otwartej buzi,
- oblizywanie górnej wargi przy szeroko otwartych ustach (aby uatrakcyjnić ćwiczenie, można ją posmarować czymś słodkim, np. dżemem albo miodem),
- dotykanie językiem kącików ust przy szeroko otwartej buzi.
Ćwiczenia te najlepiej jest wykonywać dwa razy dziennie po kilka minut, co najmniej przez dwa tygodnie, a nawet dłużej. Oczywiście zdarza się tak, że nawet mimo podcięcia wędzidełka podjęzykowego u starszych dzieci z wadą wymowy konieczna jest dalsza terapia logopedyczna.
Źródła:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:gBFLYmI09HkJ:https://podyplomie.pl/pediatria/36568,diagnostyka-skroconego-wedzidelka-jezyka-w-praktyce-poradni-laktacyjnej+&cd=5&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.7.19.
https://pulsmedycyny.pl/zbyt-krotkie-wedzidelko-podjezykowe-objawy-leczenie-895201