Stale rosnąca ilość mieszkań oferowanych pod wynajem, zmusza właścicieli nieruchomości do poszukiwania sprawdzonych rozwiązań, które wzbudzą zainteresowanie najemców. Nie jest to proste, zwłaszcza ze względu na rosnące wymagania osób poszukujących tymczasowego lokum. Podniesienie standardu mieszkania oraz praktyczne i komfortowe umeblowanie to absolutna podstawa. Poniżej kilka cennych wskazówek, dzięki którym przyciągniesz uwagę potencjalnego najemcy i skłonisz go do skorzystania z oferty wynajmu.
Wynajem krótkoterminowy
Zastanawiając się nad sposobem urządzenia mieszkania pod wynajem, powinniśmy przede wszystkim dostosować się do aktualnych trendów panujących na rynku. Do tej pory zdecydowanie większą popularnością cieszył się wynajem długoterminowy. Obecnie coraz więcej najemców poszukuje mieszkania jedynie na kilka nocy, więc ich potrzeby są inne. W tym przypadku, oprócz podstawowego wyposażenia, musimy zadbać również o przedmioty codziennego użytku. Jeśli sprawimy, że nasi goście poczują się jak w domu, są duże szanse, że do nas wrócą. Dostęp do produktów spożywczych o długim terminie ważności tj. kawa, herbata, cukier, z pewnością będzie miłą niespodzianką dla osoby, która przebywa na wyjeździe służbowym, czy wynajmuje mieszkanie w celach turystycznych i nie ma zbyt wiele czasu na zakupy. Nie zapominajmy o żelazku, desce do prasowania, suszarce i ręcznikach. Takie drobiazgi to absolutna podstawa.
Wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy rządzi się innymi prawa. Tutaj z kolei, duża liczba przedmiotów codziennego użytku może okazać się zbędna. Osoby poszukujące mieszkania na dłużej, zazwyczaj dysponują już swoimi rzeczami. Warto jednak zadbać o praktyczne umeblowanie i dostęp do podstawowych sprzętów AGD. Mieszkanie musi być przede wszystkim komfortowe. Dopasujmy wnętrze do indywidualnych potrzeb najemcy. Inne będą oczekiwania studenta, a jeszcze inne młodego małżeństwa z małym dzieckiem. W tym drugim przypadku na pewno sprawdzi się dwukomorowy zlew, kuchenka z okapem, podwójne łóżko, pralka, duża szafa. Student z pewnością będzie potrzebował wygodnego biurka do nauki i półek na książki. Spróbujmy umeblować mieszkanie z punktu widzenia potencjalnego najemcy.
Po pierwsze: funkcjonalność
Niezależnie od tego, jakiej grupie najemców dedykowane jest mieszkanie, warto zadbać o jego funkcjonalność. Pojemna szafa, wygodne łóżko, półki na kosmetyki w łazience – to drobiazgi, które bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przeważnie nie zwracamy na nie uwagi podczas przygotowywania mieszkania do wynajmu, a jest to podstawowy błąd, który odstrasza potencjalnych najemców. Większość rozwiązań nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Nie musimy kupować nowych sprzętów. Wystarczy trochę sprytu i pomysłowości. Być może dysponujemy szafką, czy też stolikiem, które zalegają na strychu lub w piwnicy, a po niewielkiej renowacji będą w pełni funkcjonalne? Meble z odzysku są o wiele bardziej trwałe i praktyczne, niż te współczesne, produkowane coraz częściej na ilość, a nie na jakość.
Prostota kluczem do sukcesu
Przygotowując mieszkanie pod wynajem, musimy pamiętać o tym, że proste rozwiązania są najlepsze. Nie jest to przestrzeń na eksperymenty wnętrzarskie i architektoniczne. Mieszkanie ma wyglądać naturalnie. Musi być przede wszystkim czyste i przytulne. Remont? Oczywiście! Stara tapeta, odpryskująca farba ze ścian, czy też porysowane podłogi nie zachęcają do wynajęcia mieszkania. Postawmy jednak na minimalizm. Dobrym pomysłem będą ściany w neutralnym kolorze. Najlepiej sprawdzi się zmywalna farba w odcieniach bieli, szarości i beżu. Jasne kolory wyglądają estetycznie, świeżo, a na dodatek optycznie powiększają wnętrza. Ponadto takie ściany są łatwe w utrzymaniu, szybko można je odmalować, nie ponosząc przy tym nadmiernych kosztów. Aby ożywić nieco stonowana kolorystykę, podkreślmy domową atmosferę dodatkami. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić. Doskonale sprawdzi się kilka elementów dekoracyjnych tj. obrazy na ścianę z neutralnym motywem przyrody, elegancki wazon, czy zasłony w kontraktującym ze ścianami kolorze.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Aranżując wnętrze pod wynajem, nie zapominajmy, że najemca musi się w nim czuć bezpiecznie. Sprawdźmy wszelkie instalacje, gniazdka elektryczne, krany, rury. Nie jest to miejsce na oszczędności. Sprawna instalacja pozwoli uniknąć poważnych awarii oraz zaoszczędzić czas i pieniądze. Zadbajmy również o podłogi. Najlepiej zrezygnować z wszelkich dywanów i wykładzin. O wiele bardziej praktyczne będą panele w pokojach oraz płytki w kuchni i łazience. Warto zainwestować w materiały dobrej jakości, które nie będą się rysować, a na dodatek będą łatwe w utrzymaniu czystości. Duże znaczenie ma ponadto odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia w pomieszczeniach. Dobrze oświetlone wnętrze zyskuje na atrakcyjności, a na dodatek zapewnia komfort użytkowania mieszkania po zmroku. Zwróćmy także uwagę na okna. Najważniejsze, aby były szczelne. Być może wystarczy wymiana uszczelek, a nie całej stolarki okiennej. Drobne inwestycje potrafią wiele zmienić.
Musimy rozważyć, czy zdecydujemy się na nowe mieszkanie, które kupimy od dewelopera czy też może na zakup mieszkania z rynku wtórnego, które może wymagać nieco więcej pracy. Remont i przygotowanie mieszkania pod wynajem nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Najlepiej z góry określić budżet jaki chcemy na niego przeznaczyć. To sprawi, że wszystkie wydatki będziemy mieć zawsze pod kontrolą. Pamiętajmy, że mieszkanie ma być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe. Jeśli sami dobrze się w nim czujemy, z pewnością poczuje się tak również potencjalny najemca.