Umowa przedwstępna – dlaczego warto podpisać ją u notariusza?

Umowa przedwstępna to specyficzną formą umowy, w której zainteresowane strony zobowiązują się do zawarcia innej umowy – umowy przyrzeczonej. Jej celem jest więc uregulowanie postanowień przyszłej umowy, dotyczącej zwykle sprzedaży nieruchomości. Rozwiązanie to pozwala skupić się na różnych szczegółach związanych z procesem przenoszenia własności. Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego?

--- REKLAMA ---

Współpraca z notariuszem

Notariusz jest w stanie dokładnie przeanalizować stan prawny przedmiotu sprzedaży, czyli nieruchomości. Na tej podstawie wyjaśnia stronom wszystkie aspekty wzbudzające wątpliwości, do których często nie jest przykładana zbyt duża waga. Dotyczy to np. różnicy między zaliczką, a zadatkiem czy kwestii rozróżnienia rodzajów praw do nieruchomości gruntowej Tematy te często nie są dostatecznie uwypuklane w procesie sprzedaży obiektów z rynku pierwotnego, przez co wiedza obu stron jest mocno ograniczona. Notariusz przygotowuje umowę przedwstępną, której wszystkie postanowienia zgodne są z wolą podpisujących oraz przepisami prawa.

Zabezpieczenie umowy

Poprawna forma dokumentu ma duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna ze stron uchyli się do wypełnienia swoich obowiązków. Notariusz może wówczas skierować odpowiedni wniosek do sądu wieczystoksięgowego, na podstawie którego w księdze wieczystej danej nieruchomości znajdą się prawa i roszczenia zapisane w umowie.
Dobre zabezpieczenie umowy przedwstępnej pozwala wszystkim osobom zainteresowanym danym obiektem zyskać wiedzę o rozpoczęciu realizacji transakcji. Rozwiązanie to w dużym stopniu zmniejsza ryzyko popełnienia oszustwa, polegającego na kilkukrotnym sprzedaniu tego samego mienia.

Fachowe doradztwo

Doświadczony notariusz jest w stanie udzielić swoim klientom wielu porad. Dzięki temu uzyskać można odpowiedzi na wszelkie pytania jeszcze przed podpisaniem właściwej umowy przenoszącej własność. Przyjmujący w mieście Gliwice notariusz to doskonały fachowiec, któremu bez wątpienia warto zaufać.

Gliwice notariusz- gajos-malachowski.pl

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments