Czym są ubezpieczenia komunikacyjne? Które polisy obowiązkowo trzeba wykupić? Właściwie co trzeba o nich wiedzieć? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule – zapraszamy do lektury już teraz!
- Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie są rodzaje?
- Co obejmuje ubezpieczenie OC?
- Ubezpieczenie AC – zakres autocasco
Ubezpieczenia komunikacyjne to rozwiązania, z których korzystają przede wszystkim właściciele pojazdów. Niektóre polisy są obowiązkowe, inne dodatkowe i nie ma konieczności ich wykupywanie. Czym dokładnie są ubezpieczenia komunikacyjne? Co obejmuje ubezpieczenie OC a co AC? Szczegóły znajdziesz w niniejszym wpisie.
Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie są rodzaje?
Ubezpieczenia komunikacyjne to rozwiązania, które chronią finansowo kierowców i właścicieli pojazdów mechanicznych w sytuacji, gdy dojdzie do szkody w osobie lub mieniu. Warto wiedzieć, że niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe – jak polisa OC, a inne dobrowolne – AC czy NNW. Ubezpieczenie OC to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, AC to autocasco, a NNW oznacza ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Na rynku dostępne jest także ubezpieczenie assistance.
Cena ubezpieczenia uzależniona jest między innymi od marki samochodu. Na przykład większą kwotę będą płacić właściciele Audi w porównaniu z posiadaczami – na przykład – Forda. Ile właściwie kosztuje ubezpieczenie Audi? Kwota może różnić się w zależności od modelu. Według danych ze strony http://ubezpieczenie24.org/ubezpieczenie-oc-audi-ile-kosztuje/ średnia cena wynosi około 650 zł.
Oczywiście nie tylko marka, model, pojemność silnika i wiek samochodu mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Towarzystwa Ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także wiek oraz doświadczenie kierowcy, historię wypadków, miejsce zamieszkania, stan cywilny, a nawet wykonywany zawód. W przypadku Volkswagena młody najwięcej za polisę OC zapłaci młody kierowca. Według informacji podanych na stronie http://ubezpieczenie24.org/ubezpieczenie-oc-volkswagen-ile-kosztuje/ najmniej zapłacą osoby starsze, doświadczone, które przez kilkanaście lat nie miały żadnego wypadku.
Co obejmuje ubezpieczenie OC?
Jak wspominaliśmy, ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Każdy właściciel musi wykupić polisę OC najpóźniej w dniu, w którym będzie dokonywał rejestracji swojego samochodu. Takie ubezpieczenie OC obejmuje 12 miesięcy i chroni właściciela przed odpowiedzialnością finansową za ewentualne szkody, które może on wyrządzić każdemu innemu uczestnikowi ruchu drogowego. Zakres ochrony obejmuje mienie oraz zdrowie i życie osób poszkodowanych.
Niewykupienie ubezpieczenia OC grozi karami finansowymi. Polisę trzeba wykupić nawet w sytuacji, gdy nie korzystamy z pojazdu.
Od czego zależy cena polisy OC? Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą zwykle pod uwagę wiek właściciela, doświadczenie za kierownicą wyrażone w latach, historię szkodowości, stan cywilny oraz miejsce zamieszkania. Oprócz tego ważna jest marka samochodu, pojemność silnika i wiek pojazdu. Najwięcej zapłacą młodzi kierowcy, najmniej natomiast osoby, które zdały prawo jazdy kilka, kilkanaście lat wcześniej. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ według ubezpieczyciela młody i tym samym niedoświadczony kierowca jest bardziej ryzykowny na drodze. Argument ten niestety potwierdzają statystyki. Podobnie sprawa wygląda z markami samochodów oraz z pojemnością silnika. Im większa pojemność silnika, tym droższe będzie ubezpieczenie OC.
Ubezpieczenie AC – zakres autocasco
Dodatkowe ubezpieczenie AC chroni właściciela na wypadek innych zdarzeń losowych. Autocasco działa nie tylko w sytuacji, gdy dojdzie do zderzenia z innym pojazdem, zwierzęciem czy obiektem, ale także w sytuacji, gdy nasz pojazd zostanie uszkodzony przez siły przyrody lub na skutek aktu wandalizmu. Samochód można ubezpieczyć również od kradzieży.
Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie AC, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, dokładnie przeanalizuj jej zakres. Możesz skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów, z których nie tylko dowiesz się, jakie aktualnie ubezpieczenia AC są najtańsze, ale także co obejmują. Pieniądze gwarantowane w ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym na pewno trafią do osób, które pamiętają o ubezpieczeniach obowiązkowych. Warto więc zadbać o podpisanie dobrej umowy ubezpieczenia, aby suma ubezpieczenia była wysoka. Takie podejście sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy chodzi o ubezpieczenie samochodu, ale również w przypadku segmentu ubezpieczeń majątkowych.