Tuning auta – co wolno a czego zabrania prawo?

Tuning samochodu dzieli się na mechaniczny i optyczny. Za jego pomocą możemy zarówno podnieść moc silnika pojazdu, jak również sprawić że będzie on wyglądał bardziej atrakcyjnie wizualnie. W obu tych przypadkach nie można jednak przesadzić, ponieważ wtedy grozi nam nieprzyjemne spotkanie z policją i mandat. Funkcjonariusze odbiorą nam też dowód rejestracyjny, nakażą usunięcie wad i wykonanie ponownego przeglądu na stacji diagnostycznej. Tego również nie będziemy mieli szansy zaliczyć, nawet jeżeli na stacji kontroli pojazdów znajdziemy się nie z powodu kontroli drogowej, ale dla wykonania zwykłego badania okresowego.

Ingerencja w mechanikę pojazdu

Stosując tuning mechaniczny najczęściej podnosimy moc silnika, zakładając sportowy dolot oraz stożkowy filtr powietrza. Działania te są w pełni legalne i można bez problemu wykonać je w każdym samochodzie. Szczegóły możemy znaleźć na stronie https://tuningster.pl/. Możliwe są również modyfikacje układu wydechowego, jednak tutaj trzeba już mieć się na baczności. Zastosowanie sportowego kolektora wylotowego bądź rury o szerszej średnicy dla zmniejszenia oporu przepływu spalin to działania mieszczące się w granicach prawa. Ale już wycinanie katalizatora lub stosowanie sportowego tłumika, który nadmiernie podnosi głośność auta, spowoduje nieprzyjemne spotkanie z policją, a także diagnostą podczas przeglądu technicznego.

Granice tuningu optycznego

W przypadku chęci upiększenia i polepszenia wyglądu naszego auta, możemy między innymi wymienić felgi na inne. Jeżeli pojazd fabrycznie posiadał koła stalowe, nic nie stoi na przeszkodzie by zastosować aluminiowe – lżejsze i bardziej przyciągające wzrok. Możemy przyciemnić szyby, jednak tutaj przepisy nakładają już całkiem spore ograniczenia. Nie można bowiem robić tego w stosunku do szyby przedniej i bocznych. Możemy zdobyć fabryczne przyciemnione szyby, posiadające niezbędne homologacje. Zapomnijmy o stosowaniu żarówek LED do lamp, w których należy stosować tradycyjne źródła światła. Na stronie https://motole.pl/ znajdziemy wiele praktycznych informacji na temat przepisów drogowych, a także tego jak wpływają one na ograniczenia tuningu optycznego samochodu.

Tuning wcale nie musi ograniczać się tylko do aut osobowych. Możemy poddawać mu również motocykle. Na ich temat sporo fachowych informacji przeczytamy pod adresem https://onetrace.pl/. Tutaj również możliwe jest zarówno podnoszenie mocy silnika, jak i zmiana wyglądu na bardziej rasowy. Nie możemy jednak przesadzać, by pozostać w zgodzie z przepisami kodeksu drogowego. Wtedy żadna kontrola policyjna nie będzie nam straszna.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments