Trądzik różowaty jest przewlekłym stanem zapalnym skóry. Schorzenie dotyka niewielką część populacji, głównie mieszkańców Północnej i Zachodniej Europy. Większą częstość występowania notuje się również w Ameryce Północnej. Z chorobą dotykającą określonych części twarzy, zmagają się przede wszystkim kobiety.
U mężczyzn trądzik różowaty występuje znacznie rzadziej, a jeśli już się pojawia, to przebieg schorzenia jest gwałtowny i ostry. Z trądzikiem różowatym zmagają się osoby w przedziale wiekowym 25-35 lat oraz 45-55 lat. Choroba może przyjmować różne postacie, rozwija się na bazie wielu przyczyn, w tym skłonności genetycznych i choć obejmuje przede wszystkim twarz, w zależności od przebiegu choroby może pojawiać się również na skórze w innych miejscach. Jej charakter determinuje sposób leczenia.
Przyczyny trądziku różowatego oraz jego postacie
Trądzik różowaty objawia się występowaniem rumieni, kolejno grudek oraz krost. Zajęta zostaje środkowa część twarzy, czyli czoło, nos oraz policzki. W rzadkich przypadkach zmiany dotyczą owłosionej skóry głowy, okolic za uszami, dekoltu, górnej części tułowia czy bocznych powierzchni szyi.
Wyróżnia się następujące postacie trądziku różowatego: postać rumieniową z teleangiektazjami, grudkowo-krostkową, przerostowo-naciekową, oczną, a także ziarniniakową. Leczenie trądziku różowatego w dużej mierze uzależnione jest od zdiagnozowanego typu, rodzaju występujących objawów oraz stopnia ich nasilenia. Każdorazowo powinno być dostosowane indywidualnie do potrzeb danego pacjenta.
Przyczyny rozwoju schorzenia to w dużej mierze zaburzenia w funkcjonowaniu drobnych naczyń – zaburzenia naczynioruchowe. Zaczerwienienia na twarzy pojawiają się zatem pod wpływem emocji, silnego stresu, ale i czynników zewnętrznych. Najbardziej zaawansowana postać trądziku różowatego to dotykająca prawie wyłącznie mężczyzn – rhinophyma. Zdarza się rzadko, jeśli jednak rozwija się u mężczyzny, powoduje powstawanie guzowatych zmian w obrębie nosa, co przez osoby postronne bywa kojarzone z alkoholizmem, choć nie ma z nim nic wspólnego.
Pośród przyczyn kolejno wyróżnia się predyspozycje genetyczne, ale i upatruje się ich w zaburzeniach gospodarki hormonalnej. W 100% mechanizm powstawania schorzenia nie został poznany, ale wskazanie na związek z gospodarką hormonalną, wynika z faktu, że u kobiet zmiany bardzo często pojawiają się w okresie menopauzy, a największym nasileniem charakteryzują się w czasie miesiączki.
Trądzik różowaty częściej atakuje osoby z nadciśnieniem, ze skłonnościami do alergii, problemami żołądkowymi. Objawy nasilają się w wyniku niewłaściwej diety, a także stosowania niektórych produktów z zakresu chemii domowej czy też produktów kosmetycznych. To dlatego tak dużą uwagę zwraca się na znalezienie przyczyn, określenie postaci schorzenia, by wdrożyć właściwe leczenie trądziku różowatego.
Jak leczyć trądzik różowaty? Stosowane metody
Jak już na początku wspomniano, leczenie trądziku różowatego zależne jest od dokładnych objawów oraz stopnia ich nasilenia. Większość stosownych leków dostępna jest na receptę. Jak zatem poradzić sobie z trądzikiem różowatym, nim udamy się do lekarza? Warto spojrzeć na stronę http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-rozowaty/ i skorzystać z proponowanych rozwiązań.
Niestety brak dokładnych danych na temat szczegółowych mechanizmów rozwoju choroby, nie sprzyja leczeniu. Całkowite wyleczenie jest niemożliwe, a stosowane metody mają na celu łagodzić objawy, jak i w maksymalnym stopniu eliminować ryzyko nawrotu choroby. Stosowane są zatem leki o działaniu miejscowym, a także preparaty wykazujące działanie ogólne. Ponadto stawia się na dopasowany jadłospis, w którym wyklucza się bądź ogranicza produkty nasilające dolegliwości. W zależności od postaci może zostać zastosowane również leczenie niestandardowe.
Wszelkiego rodzaju metodom leczniczym najłatwiej poddaje się trądzik różowaty o postaci grudkowo-krostkowej. Duże ograniczenia w leczeniu wykazuje postać guzkowa, a najtrudniejsza i często skutkująca słabymi wynikami, jest terapia skierowana na postać rumieniowo-teleangiektatyczną.
Generalnie zaleca się unikanie czynników zaostrzających objawy. W aptekach znaleźć można kolejno preparaty dające zamierzony efekt kliniczny, jednak nie zarejestrowane oficjalnie do leczenia. Choć mogą wykazywać skuteczne działanie, obarczone są również efektami ubocznymi, chociażby miejscowymi reakcjami uczuleniowymi.
Jak leczyć trądzik różowaty? Dostosowując nie tylko farmakoterapię czy też unikając czynników zaostrzających, ale i stawiając na odpowiednio dobrane preparaty kosmetyczne. Zaleca się stosowanie kosmetyków łagodnych w działaniu, pozbawionych substancji zapachowych oraz sztucznych barwników, bez silnie działających dodatków zawartych w składzie. Wskazuje się również na konieczność ograniczenia stosowania kosmetyków kolorowych bądź całkowitej rezygnacji z ich użytkowania.
ŹRÓDŁA:
- http://www.phmd.pl/api/files/view/3511.pdf
- https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10068/8569
- http://www.aptekamedia.pl/files/UserFiles/file/2015/05/tradzik.pdf