Wyobraźmy sobie rekrutację na stanowisko kierownika działu w dużej, międzynarodowej firmie. Na nasze biurko trafia dopieszczony życiorys człowieka z doświadczeniem, wykształceniem i znajomością języków. Przed nami godzinna rozmowa z kandydatem. Jak sprawdzić w tym czasie prawdziwe predyspozycje tej osoby? Czy poznamy go wystarczająco dobrze, by myśleć o powierzeniu mu odpowiedzialnego stanowiska? Jest szybki i miarodajny sposób, by dowiedzieć się o kandydacie o wiele więcej – testy psychologiczne. Oto, dlaczego stają się powoli standardem w procesach rekrutacyjnych.
Testy osobowości – jakie pytania zawierają?
Jednym z popularnych typów testów psychometrycznych są testy osobowości. W tym kwestionariuszu kandydaci znajdą pytania z szerokiego zakresu, mogą być one zupełnie niezwiązane z zawodem. Celem takiego testu na typy osobowości jest lepsze poznanie kandydata od strony jego charakteru i umiejętności miękkich. Czy potrafi radzić sobie w stresujących sytuacjach? Czy preferuje pracę solo czy może w grupie? W tym teście psychologicznym nie na złych odpowiedzi. Kwestionariusz ma charakter uzupełniający, pomaga zarówno kandydatom jak i rekruterom; dla jednych jest dodatkową okazją do wykazania się, dla drugich formą szybkiego uzupełnienia wiedzy o kandydacie.
Testy osobowości nie powinny zawierać pytań, które dotyczą sfery intymnej i mogą wywołać u kandydatów poczucie wstydu, zażenowania, dyskryminacji czy dyskomfortu. Najczęściej są to luźne pytania dotyczące zachowania w danych warunkach, hipotetycznych sytuacji czy wyrażenia opinii na dany temat. Warto pamiętać, że profesjonalne testy psychometryczne przygotowywane są i analizowane wyłącznie przez doświadczonych psychologów. Istnieją specjalistyczne platformy, jak np. polska firma HR24, które tworzą i optymalizują tego typu narzędzia dla specjalistów od HR. Amatorskie testy na osobowość, quizy czy co gorsza egzaminowanie kandydata w trakcie spotkania rekrutacyjnego (zabawa w psychologa) jest wątpliwe etycznie i zdecydowanie nieprofesjonalne.
Testy psychologiczne z perspektywy kandydata do pracy
Często spotykamy się z opinią, że testy psychometryczne to doskonałe i efektywne narzędzie, z którego korzysta wiele firm na całym świecie. Jest jednak pewne ALE… kandydaci podchodzą do takich testów z dużą dozą niepewności. Wynika ona z faktu, że osoby wypełniające testy osobowości nie do końca znają klucz odpowiedzi i nie wiedzą jakimi kryteriami będą oceniani. To naturalne, trzeba jednak wiedzieć, że każdy szczerze wypełniony test na osobowość będzie dla kandydata korzystny – podkreśli jego predyspozycje. Testy osobowości nigdy nie są jedynym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu. Stosuje się je jako dodatkowe kryterium jeśli w procesie rekrutacyjnym rozpatruje się kilku kandydatów o bardzo podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu.
Testy psychologiczne są dobrowolne. Każdy kandydat, który czuje się niekomfortowo w ich wypełnianiu może zrezygnować, co nie powinno rzutować na wynik rekrutacji. Testy osobowości poleca się wypełniać rzetelnie, sumiennie i szczerze. Wiele profesjonalnych testów osobowościowych posiada specjalny filtr, który pozwala ocenić, czy kandydat próbował manipulować wynikami. Testy psychologiczne HR24.com.pl to nie szkolne sprawdziany, nikt nie będzie dla nas zliczał punktów za poprawne odpowiedzi – każda odpowiedź jest prawidłowa, indywidualna dla nas i naszego charakteru. Nabór do pracy nie jest kastingiem na superbohatera – to co postrzegamy za słabość czy wady wcale nie musi decydować o otrzymaniu posady, a np. o przypisaniu do konkretnego zespołu lub zadania.