Szczoteczka elektryczna – jak wybrać tę najlepszą i jak o nią dbać?

Nowoczesne szczoteczki elektryczne to niezaprzeczalnie doskonały sposób na zachowanie zdrowych i pięknych zębów. Co istotne, pozwalają one nie tylko na efektywną, ale stosunkowo szybką i wygodną higienę jamy ustnej. W przypadku tradycyjnych szczoteczek musimy poświęcić nieco więcej czasu, aby uzyskać efekty zaledwie zbliżone do tych, jakie gwarantuje szczoteczka elektryczna.

--- REKLAMA ---

Nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę dobra szczoteczka, to szczoteczka odpowiednio dopasowana do naszych indywidualnych predyspozycji. Czym zatem powinniśmy się kierować przy wyborze szczoteczki elektrycznej? I jak o nią dbać, aby skutecznie spełniała swoją funkcję przez jak najdłuższy czas?

Moc szczoteczki, czyli częstotliwość ruchów

Jedną z podstawowych cech szczoteczek elektrycznych jest częstotliwość ruchów, jakie oferują. To właśnie dzięki nim następuje niezwykle dokładne i szybkie czyszczenie zębów oraz dziąseł. Im ruchów jest więcej, tym efekty są lepsze. Jednak warto tutaj wziąć pod uwagę wrażliwość naszych zębów i dziąseł. Jeśli mamy nadwrażliwe zęby lub dziąsła z tendencją do krwawienia, lepiej jest korzystać ze szczoteczek o słabszej mocy. 

W takiej sytuacji można zdecydować się na szczoteczki z mniejszym zakresem częstotliwości ruchów, które mogą być nieco tańsze. Ogólnie jednak wszystkie dostępne na rynku szczoteczki posiadają przynajmniej trzystopniową regulację mocy. Warto jest wybierać takie modele, które posiadają jak najwięcej stopni regulacji, co daje nam większe pole manewru i lepsze dostosowanie do potrzeb.

Informacje z serwisu Szczoteczka elektryczna (szczoteczka-elektryczna.edu.pl)

Ruchy szczoteczki elektrycznej – jakie wybrać?

Drugą niezwykle ważną kwestią jest rodzaj ruchów głowicy szczoteczki. Może to być ruch pulsacyjny, rotacyjny lub oscylacyjno-rotacyjny. Najlepsze pod względem usuwania płytki nazębnej i pielęgnacji zębów sprawiają się szczoteczki elektryczne, które posiadają wszystkie 3 rodzaje ruchów. Tego typu szczoteczką jest np. Oral-B Genius, a sama technologia czyszczenia nosi miano 3D. Pozwala ona na niezwykle skuteczne szczotkowanie zębów, a przy tym zapewnia odpowiednią pielęgnację dziąsłom.

Jak dbać o szczoteczkę elektryczną?

Szczoteczki elektryczne pod względem eksploatacyjnym różnią się od zwykłych jedynie tym, że trzeba je naładować. Podobnie jak tradycyjne szczoteczki, także elektryczne wymagają regularnej wymiany głowicy, czyli główki szczoteczki. Obecnie niektóre modele posiadają specjalne włosie, które zmienia swój kolor, sygnalizując w ten sposób konieczność wymiany końcówki na nową.

Istotną kwestią, od której zależy żywotność szczoteczki elektrycznej, jest jej odpowiednie ładowanie.  Jeśli zależy nam na jej długim użytkowaniu, należy używać oryginalnych ładowarek i nie wolno dopuścić do całkowitego rozładowania szczoteczki. Ważne jest również samo użytkowanie szczoteczki. Nie należy zbyt mocno przyciskać główki w trakcie szczotkowania, a po skończonym myciu trzeba dobrze wytrzeć szczoteczkę tak, aby nie gromadził się na niej osad. Warto pamiętać również o tym, aby używać specjalnych past dedykowanych do szczoteczek elektrycznych i przechowywać je w pozycji stojącej, która jest zalecana przez producentów.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments