Styl skandynawski – jasno i przytulnie

Styl skandynawski cieszy się ogromną popularnością już od kilku lat. Trend ten nie słabnie i coraz więcej domów i mieszkań jest urządzonych właśnie w tym stylu. Nie ma co się dziwić, ponieważ wnętrza w skandynawskim stylu są nie tylko bardzo modne, ale także uniwersalne i bardzo funkcjonalne. Skandynawska stylistyka pasuje zarówno w przypadku dużych domów, jak i małych mieszkań, a jego ogromną zaletą jest brak konieczności trzymania się sztywnych reguł. W urządzaniu wnętrz można sobie pozwolić na ogromną kreatywność.

--- REKLAMA ---

HISTORIA SKANDYNAWSKIEGO STYLU W ARANŻACJI WNĘTRZ

 

Styl skandynawski cieszy się w Polsce od kilku lat ogromną popularnością. Jednak jego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Zapoczątkował go szwedzki malarz i architekt wnętrz – Karl Larsson. Artysta stworzył cykl obrazów, namalowanych akwarelą, w którym przedstawił codzienne życie swojej rodziny. Tłem rodzinnych wydarzeń był dom, zaprojektowany i urządzony przez żonę malarza – Karin Larsson. Jego wnętrza były całkiem odmienne od tych, do których byli przyzwyczajeni skandynawscy mieszczanie, mieszkający do tej pory w ciemnych i dusznych wnętrzach. W domu rodzinnym Larssonów królowały jasne barwy, naturalne materiały oraz bardzo duża ilość światła. Skandynawowie zainspirowani twórczością artysty, zaczęli urządzać swoje domy właśnie w takim stylu.

Kolejnym wydarzeniem, które przyczyniło się do ogromnej popularyzacji stylu skandynawskiego była nagroda Lunning Prize, która była przyznawana skandynawskim projektantom wnętrz. Nagroda w latach 50. i 60. XX wieku spopularyzowała styl skandynawski nie tylko w krajach północnej Europy, ale również daleko poza granicami prekursorów stylu – Szwecji, Danii, Finlandii oraz Norwegii. W obecnych czasach styl skandynawski w urządzaniu wnętrz cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, w tym od kilku lat także w Polsce.

 

GŁÓWNE CECHY SKANDYNAWSKIEGO STYLU

 

Głównymi założeniami nurtu skandynawskiego w urządzaniu wnętrz jest funkcjonalność, minimalizm i prostota. Pomieszczenia są oświetlone naturalnym, białym światłem, które ma za zadanie rozświetlić wnętrza nawet podczas długich skandynawskich i ciemnych wieczorów. Mieszkańcy Skandynawii żyją blisko natury i właśnie ten nurt sprawia, że do aranżacji wnętrz wykorzystują naturalne materiały. W domach króluje więc drewno. Drewniane są, nie tylko podłogi, ale również meble.

 

MATERIAŁY

Rodzaje używanego przez Skandynawów drewna to przede wszystkim sosna, jesion i klon, ale również drewniana sklejka. Podłogi oraz meble są olejowane lub bardzo często malowane białą bejcą. W kwestii dodatków Skandynawowie również nie uciekają się do innych zabiegów niż te, które dominują przy podstawowych elementach domu czy mieszkania. Wykorzystywane są więc naturalne materiały takie jak wełna, bawełna, len, wiklina, a także kamień czy metal. Pomieszczenia w skandynawskich wnętrzach są przestronne i rozświetlone, a dodatkowe zabiegi, które pomagają uzyskać ten efekt, nawet przy niewielkim metrażu, to stosowanie bardzo ograniczonej ilości mebli czy unikanie dekoracji okiennych w postaci zasłon czy firan.

 

RECYKLING I HAND MADE

Mieszkańcy Skandynawii cechują się pragmatyzmem i oszczędnością, co widać również w aranżacji wnętrz. We wnętrzach można zatem spotkać wiele mebli i dodatków pochodzących z recyklingu lub typu hand made. Popularne w ostatnich latach meble wykonane z palet, również wywodzą się ze skandynawskich domów i ogrodów. Fakt stosowania niewielkiej ilości mebli i dodatków, wcale jednak nie oznacza, że wnętrza sprawiają wrażenie pustych i ascetycznych. Stosowane dodatki takie jak na przykład grube wełniane pledy czy poduchy pomagają wprowadzić do wnętrza przyjemny i domowy klimat.

 

DODATKI

W skandynawskich domach można również spotkać pojedyncze meble i dodatki, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z minimalistycznym stylem. Bardzo popularne jest ożywianie wnętrza kontrastującymi elementami, na przykład w postaci bogato zdobionej, drewnianej komody w stylu rustykalnym. Jest to również związane z pragmatyzmem Skandynawów. Mając w posiadaniu mebel, często pamiętający czasy poprzednich pokoleń, Skandynawowie nawet nie pomyślą o jego sprzedaży czy zutylizowaniu. Po lekkiej renowacji staje się on główną ozdobą prostego wnętrza.

  

KOLORY

Dominujące kolory we wnętrzach, to poza oczywistą bielą, także: szarość, czerń, a także kolor niebieski czy czerwony, wykorzystywany w dodatkach. Styl skandynawski ciągle ewoluuje, czerpiąc inspiracje z innych stylów urządzania wnętrz, jak choćby ze stylu industrialnego czy glamour. W związku z powyższym styl skandynawski przybiera coraz to nowe formy i jest idealny niemal do każdego pomieszczenia.

 

 

MEBLE SKANDYNAWSKIE – JAK PRZY ICH POMOCY URZĄDZIĆ MIESZKANIE?

 

Decydując się na urządzenie domu czy mieszkania rodem ze skandynawskich katalogów wnętrzarskich, można sobie pozwolić na bardzo dużą dozę kreatywności. Podstawowym elementem jest oczywiście dobór kolorów. Dominującymi barwami powinny być biel oraz szarość, którą można przełamać bardziej zdecydowanym kolorem, którym nie koniecznie musi być czerwień czy błękit. Bardzo modne kolory dodatków to również: żółty, turkusowy czy nawet różowy. Kolory te można wykorzystać w dodatkach takich jak poduszki, czy świeczniki, ale także w przypadku pojedynczych mebli w stylu skandynawskim. Nie ma tutaj ograniczeń, ponieważ nawet z pozoru nie pasujące do siebie meble takie jak na przykład różne krzesła w jadalni mogą być świetnym elementem dekoracyjnym na białym tle ścian i reszty wnętrza.

Urządzając wnętrze w skandynawskim stylu nie można zapominać o drewnie, które powinno być materiałem jak największej ilości wyposażenia. Można je olejować i bejcować, jednak surowe drewno wygląda równie fantastycznie. Inspiracji do urządzenia wnętrza w tym stylu jest bardzo dużo, a tylko i wyłącznie od nas samych zależy czy wnętrze będzie miało nowoczesny charakter czy bardziej rustykalny.

Warto również pomyśleć o dodatkach, zaczerpniętych z innego stylu jak na przykład duża ozdobna lampa czy stolik w industrialnym stylu. Szukając mebli i dodatków warto skupić się na sklepach internetowych. Na rynku funkcjonuje kilka sklepów, które specjalizują się w sprzedaży mebli tylko i wyłącznie w tym stylu. Jednym z takich sklepów jest na przykład: http://takemehome.pl/

Wartym uwagi miejscem do zakupu mebli i dodatków są również wszelkiego rodzaju aukcje internetowe, a także sklepy z antykami i ostatnio znowu bardzo modne targi staroci. Niektóre meble kupione z takiego źródła mogą potrzebować renowacji, jednak warto poświęcić trochę czasu i pracy i cieszyć się designerskim meblem w atrakcyjnej cenie. Należy jednak cały czas pamiętać o tym, aby wnętrze było minimalistyczne i nie przesadzać z ilością zarówno mebli jak i dodatków, a ograniczyć się do tych najpotrzebniejszych i postawić nie tylko na ich atrakcyjność, ale także na funkcjonalność.

 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments