Żaden warsztat, mały i duży, nie obejdzie się bez sprężonego powietrza. Świetnym rozwiązaniem może okazać się kompresor tłokowy, zasilany elektrycznie. To proste, poręczne źródło warsztatowego „wiatru” do napędzania narzędzi, malowania, oczyszczania z pyłu, piaskowania.
Niewielkie rozmiary i wydajność kompresora tłokowego
Wśród wielu modeli kompresorów, optymalnym rozwiązaniem dla mechaników, wulkanizatorów, czy lakierników może być sprężarka tłokowa 100l. Niewielkie gabaryty i mobilność sprawiają, że doskonale sprawdzi się nawet w dużej hali warsztatowej. Zapas 100 litrów powietrza o ciśnieniu nawet do 12,5 bara oraz duża wydajność sprężarki tłokowej, wynosząca nawet 800 l/min może stanowić źródło mocy dla wielu profesjonalnych narzędzi.
Wszystko o kompresorach tłokowych
To tylko kilka elementów, zestawionych w odpowiedniej konfiguracji, nadających mu odpowiedni potencjał:
- zbiornik 100l,
- sprężarka tłokowa lub zestaw sprężarek,
- silnik elektryczny jedno lub trójfazowy,
- przeniesienie napędu w postaci kół przekładniowych i paska klinowego,
- zawór bezpieczeństwa, zawór spustowy do kondensatu, zawór z króćcem do podłączenia przewodów pneumatycznych,
- część elektryczna – włącznik, presostat, przekaźnik, kabel zasilający.
Zasada działania sprężarki tłokowej 100l jest równie prosta, jak jej budowa. Po włączeniu zasilania uruchamiany jest silnik, napędzający sprężarkę. Sprężarka tłoczy powietrze do zbiornika aż do momentu uzyskania ciśnienia, zgodnego z nastawami presostatu a ten, za pośrednictwem przekaźnika, wyłącza zasilanie silnika. Sprężarka zatrzymuje się i tłoczeni powietrza ustaje.
Możliwe aplikacje
- Narzędzia pneumatyczne – klucze, szlifierki, pistolety malarskie, piaskarki, śruciarki,
- przedmuchiwanie instalacji warsztatowych,
- odpylanie,
- zasilanie niedużych maszyn o napędzie pneumatycznym,
- pompowanie kół i napęd akcesoriów w warsztatach wulkanizacyjnych – podnośników, lewarów.
Kompresor tłokowy – konserwacja
Podstawą czynności konserwacyjnych jest instrukcja obsługi urządzenia. Określa ona wszystkie niezbędne czynności, ich czasokresy i rodzaje części oraz oleju smarującego. Każdy użytkownik kompresora tłokowego powinien zostać zapoznany z instrukcją oraz przeprowadzać czynności konserwacyjne przed uruchomieniem, w trakcie użytkowania oraz po pracy kompresora w zakresie:
- sprawdzenia stanu zaworów,
- kontroli poziomu oleju,
- sprawdzenia naciągu paska klinowego i mobilności kół przekładniowych,
- sprawdzenia i ewentualnie oczyszczenia lub wymiany filtrów,
- usunięcia kondensatu ze zbiornika,
- sprawdzenia stanu instalacji elektrycznej.
Jak dobrać parametry sprężarek tłokowych?
Dobór kompresora zależy od zapotrzebowania na sprężone powietrze oraz jego ciśnienie, dlatego wszystkie urządzenia posiadają tabliczkę znamionową z informacjami o:
- maksymalnym ciśnieniu, podawanym w barach,
- wydajności sprężarki, liczonej w l/min, przy czym wydajność może być podana, jako teoretyczna i efektywna (rzeczywista),
- głośność kompresora, liczona w decybelach (dB).
Inne informacje dotyczą części elektrycznej: rodzaj i napięcie zasilania (jedno lub trójfazowe, 230V lub 400V) oraz moc silnika w kW i pobór prądu w amperach.
Teraz, posiadając przekrój informacji o sprężarkach, łatwiej będzie dokonać wyboru odpowiedniego kompresora do warsztatu. Przy dużym zapotrzebowaniu na ciśnienie i wydajność warto wybrać kompresor tłokowy większej mocy znamionowej i sprawności (np. do obsługi kilku stanowisk pracy). Jeżeli zaś potrzeby warsztatu nie są duże – można obniżyć koszty zakupu oraz eksploatacji (energii) i wybrać mniejszą moc.