Rolety sposobem na upał

Ostatnimi czasy wszędzie panują nieprzyjemne i duszące upały, które zdecydowanie odbierają komfort przebywania zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Zdecydowanie w najgorszym położeniu są osoby mieszkające w blokach lub domach wielorodzinnych na samej górze, gdzie temperatura latem przekracza już często 25°C. Nie mamy zamiaru przekonywać do domowej klimatyzacji, wiatraków i nocnego wietrzenia mieszkania, a proponujmy jedno z prostszych rozwiązań jak zakup rolet zewnętrznych i wewnętrznych dopasowanych do Twojego domu.

Ochrona od zewnątrz

Najpierw skupimy się na roletach zewnętrznych, które można zakupić już w większości sklepów budowlanych, a także posiadających wyposażenie domowe. Ich właściwości są nieograniczone, ponieważ cechują się różnymi zastosowaniami – od antywłamaniowych po przeciwpożarowe. Jednak większość z nich posiada od razu specjalnie skonstruowaną budowę rolet, a dokładniej chodzi o konkretny materiał, który odpycha od siebie promienie słoneczne. Wówczas niezależnie od temperatury na zewnątrz czy nasilenie słonecznego, okno jest w zupełności chronione przed nagrzewaniem się od zewnątrz.

Ma to swoje zalety również podczas chłodniejszych nocy, kiedy okno może zostać odsłonięte, a nad ranem rolety znów mogą już zabezpieczyć mieszkanie przed nadmiernym nagrzewaniem się w ciągu dnia. Temperatura wewnątrz jest wówczas optymalnie przyjemna dla użytkowników, a dodatkowo stosowana klimatyzacja czy wiatraki będą świetnie się sprawdzać. Naprodukowane przez nie zimno pozostaje w mieszkaniu i nie ulatuje, dzięki szczelnie zamkniętym roletom na zewnątrz. Zamontowanie ich z każdej strony domu umożliwi Ci regulowanie wpadających promieni słonecznych do wnętrza, gdzie będziesz mógł sam decydować kiedy i od jakiej strony chcesz, aby światło wpadało do środka. Wszystko to oczywiście jest dość kosztowne, ale pamiętaj o uniwersalnym zastosowaniu rolet zewnętrznych, przy czym w czasie lata chronią przed wzrastaniem temperatury, a zimą odpowiadają za utrzymanie ciepła wewnątrz mieszkania.

Dodatkowe zabezpieczenie od środka

Następnie możemy polecić zakup rolet wewnętrznych w Bianex, które są znacznie tańsze i mogą równie skutecznie zatrzymać wpadające światło do wnętrza mieszkania. Jednak na wstępie należy zaznaczyć, że nie są one tak bardzo dokładne jak rolety zewnętrzne, które stanowią pierwszą barierę przed słońcem, a dopiero potem rolety wewnątrz. Warto mimo wszystko zaopatrzyć się w jedne z nich, gdzie najczęściej wybierane są rolety materiałowe zwijane lub rolety rzymskie. Istnieje także kilka innych rodzajów, lecz te dwa typy najlepiej zabezpieczają mieszkanie przed upałami.

Podczas ich wyboru należy oczywiście sugerować się dopasowaniem do wnętrza mieszkania i jego aranżacji, aczkolwiek radzimy stawiać na odcienie jaśniejsze, gdyż znacznie lepiej odbijają i nie przewodzą tak bardzo ciepła z zewnątrz. W porównaniu z ciemniejszymi roletami, te owszem zatrzymują ciepło, ale też mocno się nagrzewają, a to już może sprawić nieprzyjemny zaduch wewnątrz przy zamkniętych oknach. Ponadto materiałowe wykończenie najpewniej ochroni całą powierzchnię okna, przez które mogą wpadać pojedyncze promienie słońca.

Rolety wewnętrze są również łatwe w montażu i regulowaniu wysokości, dzięki czemu sam możesz decydować ile światła wpadnie do Twojego mieszkania. Wybór ostateczny należy do Ciebie, jednak weź pod uwagę nasze rady i najlepiej zainwestuje w oba rozwiązania, by mieć pewność, że latem nie zaskoczy Cię upał i nieprzyjemna atmosfera wewnątrz.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments