Najbliższe otoczenie ma ogromny wpływ na uczenie się i rozwój dzieci. Dobrze zaprojektowane przestrzenie pozwalają dzieciom odkrywać świat, dają poczucie kontroli i pewność siebie w kontaktach z innymi. Dlatego to, jak urządzona jest sypialnia naszych dzieci, jest dla nich niezwykle ważne. Na co zwracać uwagę przy aranżowaniu dziecięcego pokoju? Podpowiadamy.
Coś więcej niż mebel
Roli dobrze zaprojektowanego pokoju w rozwoju dziecka nie da się przecenić. Często bywa wręcz niedoceniana. Tymczasem odpowiednie urządzenie pokoju dziecka pozwoli mu zbudować poczucie bezpieczeństwa oraz bliskie relacje z innymi ludźmi – zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Jeśli umeblowanie dostosowane jest do potrzeb dziecka, wspiera jego rozwój pod każdym względem – fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym.
Spełnij potrzeby dziecka
Każde dziecko ma kila podstawowych potrzeb, które muszą być spełnione, by dziecko było szczęśliwe. Meble dla dzieci także mogą wychodzić tym potrzebom naprzeciw. Pierwszą z nich jest komfort. Kiedy wybierasz meble dziecięce, sprawdź, czy będą one komfortowe w użyciu dla dziecka. Czy łóżko jest miękkie, a dywan puszysty i ciepły? Czy szafa i biurko nie mają twardych i ostrych kantów, o które dziecko może się uderzyć? Ważna dla dziecka jest także wygoda. Dopilnuj, by dziecko miało zabawki i inne potrzebne mu rzeczy w zasięgu wzroku i na wyciągnięcie ręki. Warto przy tym pamiętać także o odpowiednich rozmiarach mebli dla dzieci. Mniejsze dzieci będą potrzebowały mniejszych krzeseł i biurek niż dzieci starsze. W wielu różnych rozmiarach dostępne są chociażby meble Elies.
Garść autonomii
Jeśli projektujesz sypialnię dla kilkuletniego dziecka, włącz je w ten proces i daj mu możliwość zadecydowania o szczegółach. Jeśli na przykład dziecko lubi kucyki Pony, pozwól mu nakleić na ścianę czy szafę kilka naklejek z wizerunkami kucyków. Dzięki temu dziecko będzie zadowolone nie tylko dlatego, że będzie miało w pokoju coś, co mu się miło kojarzy. Dużo ważniejsze dla niego będzie poczucie sprawstwa, jakie dzięki temu czuje. Włączenie dziecka w proces aranżacji da mu też poczucie, że traktowane jest podmiotowo, a więc że jego zdanie jest szanowane. Nie chodzi oczywiście o to, by pozwolić dziecku na wszystko. Jeśli jednak ty decydujesz o meblach, ścianach i podłodze, daj dziecku autonomię przy wyborze akcesoriów – wszyscy będą wtedy szczęśliwi.