Męski układ rozrodczy choć o wiele prostszy w swojej budowie niż żeński też jest narażony na różnego rodzaju dysfunkcje wynikające z naturalnych procesów starzenia zachodzących w organizmie na skutek zmian hormonalnych. Jedną z nich jest nadmierny rozrost gruczołu krokowego czyli prostata. Co to takiego? To rodzaj dolegliwości wynikającej z przerostu gruczołu odpowiedzialnego za wydzielanie płynu wchodzącego w skład męskiego nasienia. Ze względu na swoje umiejscowienie prostata niestety niesie ze sobą szereg uciążliwych dla mężczyzny konsekwencji, które wraz z upływem czasu mogą się nasilać. O jakich konsekwencjach mowa i jak radzić sobie z prostatą?
Prostata – co to znaczy dla mężczyzny?
Znając już odpowiedź na pytanie prostata – co to takiego, należy jeszcze wspomnieć, że z prostatą zmaga się zdecydowana większość mężczyzn po 50 roku życia. Wiek ten jest momentem przejściowym z życiu mężczyzny pomiędzy wiekiem dojrzałym a rozpoczynającą się starością, w czasie którego w organizmie zmienia się poziom androgenów – męskich hormonów płciowych. Zjawisko to określa się mianem andropauzy, będącej odpowiednikiem kobiecej menopauzy, a więc tzw. przekwitania. To właśnie androgeny są odpowiedzialne za rozrost gruczołu krokowego – prostaty.
Gruczoł ten okala cewkę moczową i jest zlokalizowany tuż pod pęcherzem moczowym. Takie położenie sprawia, że zwiększając swoją objętość prostata zaburza pracę pęcherza moczowego, co prowadzi do trudności z oddawaniem moczu. Mogą one dotyczyć zarówno nadmiernego oddawania moczu, jak i niemal całkowitego zahamowania, uniemożliwiającego opróżnienie pęcherza. Zarówno częstomocz, jak i skąpomocz bywają mocno uciążliwe dla mężczyzny. Poza tym bardzo często mężczyźni odczuwają przymus silnego parcia, ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Zdarza się, że ów przymus jest na tyle duży, iż utrudnia on świadomą kontrolę pęcherza, co prowadzi do mimowolnego upuszczania moczu, odbywającego się mimowolnie. Zjawisko to określa się mianem nietrzymania moczu.
Nieprzyjemne objawy z nim związane można minimalizować dbając o codzienną higienę intymną. Niezwykle pomocne w tym względzie są chłonne artykuły higieniczne, przeznaczone dla mężczyzn, które chronią przed przeciekaniem, ograniczając ryzyko znalezienia się w kłopotliwej sytuacji. Wyposażone w chłonny wkład stanowią dyskretną i niezwykle skuteczną ochronę przed przeciekaniem, dodatkowo absorbując nieprzyjemne zapachy. Ich kształt idealnie dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała mężczyzny zapewniając komfort i wygodę noszenia.
Jak leczyć prostatę?
Prostata u mężczyzny nie zawsze wymaga podjęcia radykalnych metod leczenia w postaci operacji chirurgicznej. Postępowanie w przypadku rozpoznania przerostu gruczołu krokowego uzależnione jest przede wszystkim od stopnia nasilenia problemu i objawów z nim współwystępujących.
Jeśli są na tyle silne, że uniemożliwiają podejmowanie codziennych aktywnością i wywołują silny dyskomfort interwencja chirurgiczna może okazać się niezbędna do tego, by poprawić jakość życia pacjenta. Czasami jednak zupełnie wystarczające okazuje się być tzw. leczenie zachowawcze polegające głównie na obserwowaniu zachodzących zmian i w razie konieczności podejmowaniu odpowiednich działań.