Rynek pracy w Polsce od lat nie budzi w młodych ludziach entuzjazmu. Niska płaca za ciężki trud, brak perspektyw na awans i rozwój, niezdrowa atmosfera w miejscu pracy, układy i kolesiostwo – to tylko niektóre rzeczy zniechęcające do podjęcia zatrudnienia w kraju. Z tego powodu wiele osób wyjeżdża za granicę szukając dla siebie lepszego miejsca. Jednak sama chęć wyjazdu nie wystarczy, trzeba jeszcze pamiętać o wielu rzeczach przed ostateczną decyzją.
Wybór zawodu
Po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka praca nam odpowiada, albo jaką jesteśmy w stanie podjąć. Dla osób niewykształconych i nie znających języka obcego w grę wchodzi właściwie tylko praca fizyczna, najczęściej przy zbiorach rolnych lub sadzonkach. Czasami bardzo ciężka, dlatego osoby z poważnymi dolegliwościami lub po prostu mało wytrzymałe fizycznie powinny się dobrze zastanowić, zanim zdecydują się na takie zatrudnienie. Zwłaszcza, że zarobki są niskie w porównaniu do średniej płacy w danym kraju, chociaż i tak ciągle bez porównania większe w stosunku do polskich.
Bardziej zaznajomieni z językiem są w dużo lepszej sytuacji, ponieważ mogą wybierać spośród mniej męczących zajęć jak na przykład przyjmowanie zamówień sklepie lub obsługa maszyny w fabryce z produkcją taśmową. Najlepiej mają specjaliści z biegłą znajomością obcej mowy. Tacy mogą liczyć na bardzo dobrze płatną pracę nawet jak na warunki docelowego państwa.
Jak znaleźć pracę?
Kolejną rzeczą jest sposób podjęcia samego zatrudnienia. Najczęściej odbywa się to przez agencje pracy, które dają pewność, że wszystko będzie odbywać się legalnie i bez niebezpieczeństwa trafienia do obozu pracy. Dodatkowo agencje zazwyczaj dbają również o zakwaterowanie co jest dość ważnym czynnikiem przemawiającym za skorzystaniem z ich usług. Największą wadą wspomnianych pośredników jest zaś niższa płaca (wszak biorą prowizję od naszego wynagrodzenia) oraz zdanie się na ich łaskę lub niełaskę jeśli chodzi o długość zatrudnienia oraz urlopy. Czasami może być tak, że jesteśmy zmuszeni wrócić po kilku tygodniach, ponieważ agencja znalazła kogoś lepszego na nasze miejsce.
Dlatego też wiele osób korzysta z alternatywnych sposobów pozyskania pracy. Najpewniejsze, ale niestety najrzadziej spotykane, jest pośrednictwo dobrego znajomego, któremu możemy zaufać. Inną metoda to szukanie ofert na wszelkiego typu portalach społecznościowych, forach lub grupach dyskusyjnych, gdzie ludzie wymieniają się opiniami o pracodawcach, dzięki czemu możemy zweryfikować ich rzetelność i wybrać najbardziej polecanego.
Czym dojechać?
No dobrze, wybraliśmy już zawód i sposób podjęcia pracy oraz mamy zapewnione mieszkanie. Co jeszcze pozostało? Oczywiście dojazd, czyli rzecz wydawałoby się nie warta uwagi i pomijana przez wiele osób, co jest błędem. Fakt, z wszystkich wyżej wymienionych spraw, transport jest może najmniej istotny, co nie zmienia faktu, że warto o niego zadbać, aby oszczędzić sobie wielu nieprzyjemności już na samym początku.
Jedna z najważniejszych rzeczy w przypadku wyjazdu zarobkowego przykładowo do Niemiec jest możliwość przewozu pod konkretny adres. Najczęściej bowiem nie orientujemy się jeszcze dobrze w miejscowości, a nie znając języka ciężko byłoby trafić z głównej drogi czy przystanku do wynajętego lokalu widząc wszędzie dookoła tylko niemieckie nazwy.
Inną ważną zaletą jest punktualność. Często wyjazd jest odkładany do samego końca, aby niepotrzebnie nie płacić za mieszkanie, a wtedy opóźnienie o kilka godzin może spowodować, że nie zdążymy wypocząć przed pracą lub co gorsza, możemy się spóźnić i z miejsca zostać gorszym pracownikiem, pierwszym do zwolnienia. Dlatego warto postawić na solidną firmę przewozową, jak np. iBus, żeby później spać spokojnie i nie troszczyć się o problemy, które może przysporzyć podróż.