Sucha skóra sprawia wiele problemów. Nie dość, że jest nadwrażliwa, napięta oraz piecze, to jeszcze ciężko dopasować do niej krem, ponieważ samo natłuszczanie nic nie da i do tego może zatkać pory. W takiej sytuacji powinniśmy zacząć od nawodnienia głębszych warstw oraz całego organizmu. Aby lepiej zrozumieć z jakim dokładnie problemem mamy do czynienia, warto przyjrzeć się czym charakteryzuje się sucha skóra.
Czym jest sucha skóra – charakterystyka
Sucha skóra charakteryzuje się zbyt małą zawartością wody w naskórku. Aby utrzymać właściwą elastyczność, skóra powinna gromadzić 20% wody z całego organizmu. Stale utrzymujący się stan niedostatecznego nawilżenia jest nie tylko dyskomfortem natury kosmetycznej, ale także jest problemem dermatologicznym, z którym nierzadko ciężko sobie poradzić.
Pierwsze co rzuca się w oczy przy tej dolegliwości, to łuszczący się naskórek, nadwrażliwość na czynniki atmosferyczne – słońce, wiatr, wahania temperatur, chemiczne – kosmetyki, środki myjące, biologiczne – narażenie na choroby, urazy – zadrapania, otarcia. Medycyna tłumaczy suchość skóry nieprawidłowym przebiegiem procesu rogowacenia naskórka i zaburzenia wytwarzania lipidów, tworzących naturalną warstwę ochronną naszej skóry, czy też brak naturalnego czynnika nawilżającego.
Przyczyny przewlekle suchego naskórka
- Genetyka – możliwe uwarunkowania prowadzące do nadmiernego rogowacenia np. Łuszczyca, rybia łuska
- Zaburzenia w wydzielaniu łoju i potu
- Schorzenia ogólnoustrojowe, takiej jak niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane
- Procesy starzenia się skóry
- Czynniki środowiskowe – niska lub wysoka temperatura, suche otoczenie, kontakt z substancjami toksycznymi lub drażniącymi
- Nieprawidłowa dieta – niedobory żywieniowe, za mała ilość pitej wody
Objawy jakie towarzyszą suchej skórze
Przesuszona skóra jest nadmiernie wrażliwa na każdy kontakt z czynnikiem, który może prowadzić do jej uszkodzenia. Jest szorstka w dotyku, przypomina papier i łuszczy się. Przy długotrwałym przesuszeniu skóra zaczyna pękać, szczególnie w miejscach gdzie jest najbardziej naciągnięta. Ponadto wrażliwa i sucha skóra będzie mieć inny kolor niż reszta skóry – liczne zaczerwienienia lub o wiele bledszy odcień – wtedy uwidaczniają się naczynka i zmarszczki.
Leczenie suchej skóry
Na początku należy zadbać o odbudowanie naturalnej warstwy ochronnej naskórka, w tym celu dobiera się odpowiednie środki pielęgnacyjne oraz preparaty kosmetyczne. Ważne jest też odpowiednie oczyszczanie naskórka, ponieważ zbyt mocne środki mogą narazić ją na ponowne uszkodzenia.
Pierwszym krokiem będzie rezygnacja z zasadowych mydeł, ponieważ pH inne niż naturalne może wysuszać i uszkadzać barierę fizjologiczną, w zamian zaleca się używanie delikatnych emulsji. Następnie wdraża się emolienty, które mają przywrócić równowagę wodno-lipidową i przyspieszyć regenerację. Do codziennej pielęgnacji zaleca się smarowanie skóry środkami imitującymi działanie naturalnej warstwy ochronnej np. wazelina, parafina, używania związków o zdolnościach wiążących wodę, należą do nich między innymi kwas hialuronowy, glicerol i mocznik. Pomocne będzie też używanie delikatnych peelingów, dzięki którym komórki będą stymulowane do odnowy i tym samym podniosą poziom nawilżenia.
Najważniejsza jest regularność! Tylko codzienna aplikacja odpowiednik środków przyniesie widoczne efekty.
Pielęgnacja i ochrona suchej skóry
Aby odnowiona skóra została zdrowa na dłużej należy odpowiednio o nią dbać, nie należy rezygnować z środków które nam pomogły zaraz po poprawie, ponieważ ważne jest zachowanie równowagi. W codziennej pielęgnacji używamy kremów do pielęgnacji skóry suchej o właściwościach natłuszczających i nawilżających. Najlepiej sprawdzą się te z zawartością witaminy E, masła karite, soku z aloesu, oleju jojoba lub glicerolu. Co jakiś czas korzystamy z maseczek lub serum w kapsułkach, zawierają one skoncentrowane dawki witamin i niezbędnych składników nawilżających. Pamiętajmy również, że gdy aura nie jest sprzyjająca, to skórę należy odpowiednio zabezpieczyć przed wyjściem. Najlepiej nasmarować ją tłustą maścią ochronna, świetnie sprawdzą się kremy dla dzieci z witaminami i pantenolem.
Szczególną ochroną należy otoczyć również ręce mające tendencje to przesuszania. Możemy nakładać na nie specjalne maski na noc, smarować kremem jak tylko poczujemy, że zmieniają fakturę oraz wykonywać delikatne peelingi – na przykład cukrowe. Bardzo ważne jest zabezpieczanie wrażliwych rąk przed detergentami, w tym celu używajmy rękawiczek do codziennych prac domowych jak i większych porządków.