Długo oczekiwany potomek wreszcie przychodzi na świat. Jest tak słodki, że mama i tata chcieliby jak najszybciej powtórzyć ten cud i powołać do życia kolejne dziecko. Ale… no właśnie, jak szybko można podjąć współżycie i czy będzie ono takie samo, jak wcześniej?
Libido świeżo upieczonej mamy zazwyczaj jest bardzo niskie lub wcale go nie ma. Spowodowane jest to przemęczeniem ciążą i porodem, a także ciągłą pracą przy dziecku, bo nie oszukujmy się, opieka nad dzieckiem to praca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W tej sytuacji wiele mam z ulgą przyjmuje informację, iż w okresie połogu współżycie jest niewskazane, niezależnie od tego, czy rodziły naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Jednak połóg, nawet najdłuższy w końcu mija i… co dalej?
Pierwsze próby często przypominają pierwszy raz. Kobieta musi na nowo nauczyć się swojego ciała, przyzwyczaić do zmian, pogodzić z nowym wyglądem i sposobem odczuwania przyjemności seksualnej. Często zmienia się również wielkość pochwy, kiedyś ścisła – dziś luźna. Partnerzy muszą więc odnaleźć się w nowej rzeczywistości, być może ulubione pozycje seksualne nie sprawią im takiej przyjemności jak niegdyś i pora wypróbować nowe. Jeśli kobieta rodziła przez cesarskie cięcie zaleca się, by początkowo omijać pozycje, w których partner naciska na brzuch partnerki. Lepiej wybrać pozycję od tyłu, na łyżeczkę bądź na jeźdźca. Ta ostatnia ma tę zaletę, że to partnerka decyduje o tempie i intensywności stosunku, gdyby poczuła dyskomfort może go w każdej chwili przerwać.
Bardzo często kobiety karmiące piersią nie lubią, gdy mężczyzna próbuje pieszczot właśnie w tych miejscach. W ich mniemaniu jest to strefa zarezerwowana wyłącznie dla dziecka. Mężczyzna powinien to uszanować, po okresie laktacji preferencje partnerki powrócą do stanu sprzed ciąży.
Przykrą niespodzianką przy pierwszym, a nawet kolejnym stosunku po połogu, może być ból. Najczęściej spowodowany jest on suchością pochwy, która z kolei bierze się ze spadku poziomu estrogenów po ciąży. Nie jest to nic szczególnie dziwnego i nie należy z tego powodu rezygnować ze współżycia. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po lubrykant dostępny na www.hydrovag.pl.
Innym problemem młodych rodziców może być strach przed kolejną ciążą. Nawet jeśli marzą o drugim dziecku, kobieta wyczerpana porodem i opieką nad niemowlakiem może chcieć odłożyć powiększenie rodziny na później. Z drugiej strony karmiąc piersią, może nie chcieć stosować antykoncepcji hormonalnej. W takiej sytuacji pomocny będzie kalkulator dni płodnych dostępny na kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/.