PlayStation 5 czy Xbox series X – co wybrać?

Odwieczne pytanie miłośników gier wideo. Robi się ono na tyle poważne, że wielkimi krokami zbliżają się konsole nowej generacji, które już teraz zadziwiają swoimi osiągami i pierwszymi prezentacjami. Pewnym jest, że zarówno produkt od firmy Microsoft, jak i Sony mają swoich zagorzałych zwolenników oraz przeciwników. Jednakże przed premierą przełomowych urządzeń (a wszystko wskazuje, że takie właśnie będą) warto dowiedzieć się o ich cechach charakterystycznych. Nie czekaj i zrób to już teraz!

  1. Wszytko, co musisz wiedzieć o PlayStation 5.
  2. Wszystko, co musisz wiedzieć o Xbox series X.
  3. Na rozstaju dróg.

Premiera nowej generacji konsol zawsze jest wielkim wydarzeniem w świecie gier wideo. Miliony fanów na całym globie wyczekuje tej chwili, odliczając kolejne upływające dni. Ważne jednak, żeby przed podjęciem decyzji, czy zdecydować się na PlayStation czy na Xboxa, poznać ich możliwości i specyfikacje.

Wszystko, co musisz wiedzieć o PlayStation 5

Konsola została zapowiedziana już przeszło rok temu na łamach magazynu Wired. Co jednak istotne, na tę chwile nie jest znana dokładna data premiery PlayStation 5 – mimo że planowana jest na rok bieżący, obecny światowy kryzys może nieco ją przesunąć w czasie. Jeśli chodzi o parametry techniczne, konsola firmy Sony będzie prezentowała się nad wyraz ciekawie. Zostanie zaopatrzona w ośmiordzeniowy procesor od firmy AMD, kartę graficzną (również spod skrzydeł AMD) zapewniającą rozdzielczość 8K podczas odtwarzania filmów, a także 4K (60 klatek na sekundę) podczas rozgrywki. Dodatkowo znajdzie się tam dysk SSD oraz ulepszony kontroler Dual Shock 5. Konsola będzie kompatybilna z grami na starszy typ konsoli PlayStation 4. Jak zaznaczają twórcy, zmianie ulegnie również interfejs – w tym sposób pobierania i aktualizowania gier, co ma znacząco ułatwić obsługę całości. Więcej o najnowszej konsoli Sony, jak i wszelkie nowe informacje znaleźć można na stronie: https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml.

Wszystko, co musisz wiedzieć o Xbox series X

Podobnie jak w przypadku PlayStation 5, Xbox series X została zapowiedziana wiosną 2019 roku. Premiera konsoli planowana jest na koniec bieżącego roku (przewiduje się listopad), choć też nie została jeszcze potwierdzona. W odróżnieniu do konkurencyjnego produktu, został zaprezentowany wygląd tworu Microsoft, który dalece się różni od dotychczasowych konsol (jest pionową bryłą). Specyfikacja prezentuje się dość podobnie do produktu Sony. Procesor to również ośmiordzeniowy wyrób AMD, tak samo jak karta graficzna – zapewniająca rozdzielczość 8K przy odtwarzaniu filmów oraz 4K przy grach. Wszystko wskazuje, że różnicą będzie pamięć RAM, Xbox planuje wydać tylko jedną wersję wynoszącą RAM 16 GB GDDR6. Oczywiście, konsola również zostanie wyposażona w dysk SSD. Sporym plusem series X będzie kompatybilność ze wszystkimi wcześniejszymi konsolami, będziemy więc mogli zagrać nawet w gry z Xbox 360 czy klasycznego pierwszego Xboxa. Dodatkowo odtwarzaczem prawdopodobnie będzie Blue-Ray, co zapewne ucieszy filmowych fanów. Więcej o nowym Xboxie znaleźć można na stronie: https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml.

Na rozstaju dróg

Jak dobrze więc widać, obie konsole posiadają swoje mocne i słabsze strony, a o końcowym wyborze mogą zaważyć szczegóły. Zapewne wraz ze zbliżającą się datą premiery (w końcu poznamy je dokładnie) będą udostępniane coraz szersze informacje o obu konsolach. Warto śledzić to dokładnie, bo pewnym jest, że obie będą potężnymi jednostkami!

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments