Optyka myśliwska – jak dobrać?

Optyka myśliwska to pojęcie, które odnosi się do wszelkich akcesoriów wspomagających obserwację otoczenia. Szczególnie początkujący myśliwi, choć nie tylko oni, zastanawiają się, jak wybrać właściwy sprzęt. Czego będziesz potrzebować na start? Na jakich parametrach powinieneś skupić się przede wszystkim? Czy używana optyka myśliwska ma sens?

  1. Lornetki – jakie wybrać?
  2. Jak wybrać lunetę celowniczą?
  3. Najlepsza optyka łowiecka – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Broń myśliwska i broń sportowa niewątpliwie potrzebują dodatkowych akcesoriów. Dobrze zaopatrzony sklep myśliwski jest w stanie zaproponować sprzęt renomowanych producentów. Wybór firmy ma znaczenie, ale warto także skupić się na konkretnych parametrach.

--- REKLAMA ---

Lornetki – jakie wybrać?

Dobrej jakości lornetka to podstawa ekwipunku. Przyda się nie tylko na polowania, ale również przy okazji turystycznych eskapad. Można zabrać ją także w góry lub na całonocne rykowisko. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Odpowiednia lornetka pozwala przede wszystkim uzyskać satysfakcjonujące przybliżenie wybranego obiektu. Liczy się również zakres obrazu, zwłaszcza jeżeli planujesz obserwować przede wszystkim ruchome obiekty, na przykład zwierzęta. Sięgnij wówczas po sprzęt o wysokokątowym polu, przynajmniej 5-stopniowym. Dzięki temu śledzenie ruchu będzie płynne. Sprawdź także, czy regulacja ostrości jest łatwa i intuicyjna, a konstrukcja urządzenia solidna. Pomocne będą wszelkie antypoślizgowe wstawki i dopasowany futerał.

Jak wybrać lunetę celowniczą?

Jeśli chodzi o przydatne akcesoria, na tej liście powinna znaleźć się również luneta. Aby się sprawdziła, powinna być przede wszystkim dopasowana do posiadanej broni. Jeśli model generuje znaczny odrzut, luneta powinna być bardziej wytrzymała. Dobrym pomysłem są lunety celownicze wyposażone w opcję regulowanego przybliżenia, dzięki której bez problemu dostosujesz widoczność do potrzeb danego momentu. Przyda się również powłoka filtrująca refleksy świetlne.

Najlepsza optyka łowiecka – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Produktów zaliczanych do kategorii optyki łowieckiej jest wiele. To także wszelkiego rodzaju noktowizory, celowniki, teleskopy. Jakie warunki powinien spełniać sprzęt?

  • Transmisja światła – to parametr, który ma znaczenie, gdy korzystasz z lunety w warunkach niedostatecznego doświetlenia.
  • Jakość zastosowanych soczewek – przekładająca się na wyraźny obraz.
  • Średnica źrenicy wyjściowej – taka sama lub większa niż w ludzkim oku.

Niewątpliwie przydadzą się także dodatkowe akcesoria.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments