Kursy na operatora wózka widłowego to jedne z najtańszych i najłatwiejszych do zdobycia kwalifikacji zawodowych. Nie ma też większych problemów ze zdobyciem pracy. Jak jednak w rzeczywistości wygląda praca operatora wózka widłowego?
Potrzebne kwalifikacje na wózek widłowy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami operatorem wózka widłowego może zostać każda pełnoletnia osoba, która ukończy odpowiedni kurs i zda egzamin. Ofert kursów jest bardzo wiele i to zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Tr ostatnie oferują przede wszystkim urzędy pracy w ramach aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Procedury są jednak dość skomplikowane i ilość miejsc ograniczona.
Czasami warto więc zapłacić (kwota ok. 300 zł), tym bardziej, że firmy szkoleniowe oferują wiele promocji (niższa cena, dodatkowe uprawnienia). Teoretycznie kurs trwa dwa tygodnie (teoria i praktyka), ale osoby z prawem jazdy mogą go zrobić nawet w 3 dni, wszystko zależy od indywidualnych zdolności. Najważniejszą kwestią jest opanowanie umiejętności przemieszczania towarów w poziomie i w pionie. Po zdaniu egzaminu i uzyskaniu kwalifikacji można zacząć szukać pracy.
Obowiązki operatora wózka widłowego
Codzienna praca operatora wózka widłowego rozpoczyna się od przygotowania i sprawdzenia pojazdu oraz odnotowania tych czynności w dokumentacji. Przede wszystkim należy sprawdzić stan techniczny, czyli stan naładowania akumulatora (wózki elektryczne), poziom paliwa w baku (wózki spalinowe), stan hamulców, układu kierowniczego, działanie świateł, kierunkowskazów oraz klaksonu, układu hydraulicznego oraz dodatkowego osprzętu.
Dopiero po wykonaniu tych czynności operator może przystąpić do pracy. W zależności od profilu działalności firmy operator dokonuje przemieszczania ładunków na odległość lub wysokość, bardzo często łączy obie te czynności. Podczas pracy operator musi przestrzegać poruszania się po wyznaczonych trasach i zgodnie z ich kierunkami.
Podczas przemieszczania ładunków obowiązkiem operatora jest nie tylko przestrzeganie przepisów BHP, ale zwracanie uwagi na wszelkie możliwe zagrożenia wynikające z nieuwagi innych pracowników. Po zakończeniu pracy operator wózka widłowego powinien odpowiednio zabezpieczyć pojazd przed użyciem przez osoby niepowołane.
Gdzie znaleźć pracę i czy się to opłaca?
Ofert pracy jest bardzo dużo i to w różnych gałęziach gospodarki. Operatorów wózków widłowych potrzebują przede wszystkim firmy spedycyjne, firmy produkcyjne, duże magazyny i składy materiałowe. Biorąc pod uwagę kwalifikacje, zarobki w tym zawodzie są wysokie, średnia to ok. 2800 zł, takich pensji nie osiągają nawet absolwenci wyższych uczelni, pomijając już fakt, że po niektórych kierunkach w ogóle nie mogą znaleźć pracy. Nie ulega kwestii, że im dana osoba więcej inwestuje w siebie zdobywając różnorodne uprawnienia, tym większe ma szanse na rynku pracy i awans zawodowy.
Powyższe porady przygotowali dla Was specjaliści w branży wózków widłowych www.dunpol.com.pl – wynajem, sprzedaż i serwis wózków widłowych.