Alkoholizm cechuje się nadmiernym spożywaniem alkoholu – często w dużych ilościach. Napoje alkoholowe uzależniają zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Im dłużej i częściej człowiek pije trunki wysokoprocentowe – z czasem spragniony etanolu organizm wymaga coraz to większej ilości alkoholu, a na pewnym etapie alkoholizmu jest on absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tak myśli osoba uzależniona. Psychika chorego na alkoholizm również nie jest oszczędzana – jest całkowicie kontrolowana przez nałóg. Alkohol jest jedyną rzeczą, która liczy się dla takiej jednostki. Na dalszy plan schodzą jej zainteresowania i hobby. Taką osobą kieruje tylko silne, nieugięte pragnienie picia alkoholu. Jest to nic innego jak wewnętrzna potrzeba picia. Ta chęć picia najczęściej wzrasta, gdy pacjent przeżywa trudne chwile w swoim życiu lub boryka się z wieloma problemami. Napotkane sytuacje mogą powodować niepokój, stres i napięcie, które powodują zwiększenie chęci wypicia drinka, aby podnieść się na duchu i zrelaksować.
Leczenie alkoholizmu jest bardzo trudnym procesem. Osoby uzależnione często zadają sobie pytanie: od czego zacząć? Najlepszym pomysłem jest poszukanie specjalistów, którzy przeprowadzą odtruwanie alkoholowe. Pozwoli to na oczyszczenie i zregenerowanie organizmu, a następnie powinno doprowadzić do podjęcia decyzji o dalszym leczeniu terapeutycznym.
Na czym polega odtruwanie alkoholowe?
Głównym celem odtrucia jest zmniejszenie skutków ubocznych nagłego odstawienia alkoholu (takich jak: drżenie rąk, bezsenność i niepokój – określane inaczej jak Zespół Abstynencyjny).
Odtrucie alkoholowe Sosnowiec jest również świetnym rozwiązaniem dla osób, które jednorazowo przedawkowały napoje wysokoprocentowe i nie chcą na drugi dzień długo męczyć się z silnym zatruciem alkoholowym (kacem). Dzięki procedurze odtrucia mogą dojść bardzo szybko do pełni sił i odzyskać dobre samopoczucie.
Jak przeprowadzane jest odtruwanie alkoholowe i co wchodzi w skład kroplówek?
Podczas przeprowadzania odtruwania alkoholowego w domu pacjenta podłączany jest on do kroplówek. Dzięki dożylnemu podaniu substancji odżywczych znajdujących się w kroplówce – pacjent może bardzo szybko wrócić do formy. Dużo szybciej niż podczas leczenia kaca domowymi sposobami.
W skład kroplówki wchodzą:
- witaminy (w tym witaminy z grupy B oraz witamina C),
- elektrolity i glukoza,
- sole mineralne.
Jeżeli stan pacjenta tego wymaga możliwe jest także podanie leków przeciwlękowych, uspokajających oraz nasennych. Potrzeby każdego pacjenta traktowane są indywidualnie.
Jakie są cele odtruwania alkoholowego?
Celem odtruwania alkoholowego jest usunięcie z organizmu szkodliwych substancji powstałych w wyniku nadmiernego spożywania napojów alkoholowych, a także jego wzmocnienie i nawodnienie. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie prawidłowej równowagi elektrolitowej.
Kiedy wskazane jest przeprowadzenie odtruwania alkoholowego?
Jeśli masz problemy z odstawieniem alkoholu, jesteś uzależniony, ale chciałbyś przestać pić lub też wypiłeś zbyt dużo alkoholu podczas jednorazowej imprezy, w każdym z omówionych przypadków należy przeprowadzić odtruwanie alkoholowe. Jest to szczególnie istotne ponieważ nadmierne spożywanie napojów alkoholowych może doprowadzić do utraty przez organizm cennych witamin i minerałów, a także poważnego zakłócenia równowagi jonowo-elektrolitowej. Osoby uzależnione i nadmiernie pijące alkohol mogą mieć poważne problemy zdrowotne.
Stopień upojenia alkoholowego i ogólny stan zdrowia pacjenta może decydować o tym, czy odtruwanie może odbyć się w domu, czy musi w szpitalu. Odtrucie nie jest możliwe w warunkach domowych jeżeli pacjent cierpi na majaczenie alkoholowe. Wymagana jest wtedy hospitalizacja. Odtruwanie alkoholowe pozwala pacjentowi na zaprzestanie picia i powrót do całkowitej trzeźwości. Daje również możliwość dokonania świadomego wyboru podjęcia walki z nałogiem alkoholowym.
Ile trwa odtruwanie alkoholowe?
Jednorazowe zatrucie alkoholowe nie pociąga za sobą konieczności przeprowadzenia odtruwania w warunkach szpitalnych. Zazwyczaj jest to spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu np. podczas weekendowej imprezy. Wtedy właśnie odtrucie można przeprowadzić w domu. Czas trwania jest mocno indywidualny. Najczęściej po ok. godzinie kończy się procedurę. Medycy przyjeżdżający do pacjenta są z nim do momentu zakończenia całej procedury.
Pamiętaj, że zatrucie alkoholowe może zależeć również od jakości i pochodzenia alkoholu. Nieznane źródła alkoholu mogą wyrządzić więcej szkód. O tym jaki alkohol spożywaliśmy również warto poinformować osobę wykonującą odtruwanie.
Bezpieczne odtrucie alkoholowe
Osoba, która jest uzależniona od alkoholu może skorzystać z odtruwania, aby uzyskać pomoc. Lekarz, który przyjedzie do pacjenta do domu przez cały czas wykonywania procedury będzie monitorował stan pacjenta i w razie potrzeby odpowiednio reagował.
Podczas odtruwania medyk kontroluje: poziom stężenia glukozy we krwi, częstość akcji serca, ciśnienie krwi oraz saturację i poziom elektrolitów. Dlatego tak istotne jest aby na odtrucie zgłaszać się do specjalistycznych placówek. Zwiększy to bezpieczeństwo i komfort pacjenta podczas wykonywania odtrucia.
Zrób pierwszy krok w kierunku trzeźwości – postaw na odtruwanie alkoholowe
Najpierw lekarz przeprowadzający odtrucie rozmawia z osobą uzależnioną aby ocenić jej ogólny stan zdrowia, a następnie bada ją. Następnie lekarz może zdecydować o zastosowaniu odpowiednich dawek leków (uspokajających, przeciwwymiotnych lub nasennych) oraz witamin, glukozy czy soli mineralnych. Od początku pacjenci mogą liczyć na fachową pomoc i zrozumienie, niezależnie od sytuacji w jakiej się znaleźli. Czy jest to jednorazowe przedawkowanie napojów alkoholowych czy długotrwałe uzależnienie.
Odtruwanie alkoholowe pozwala na zaprzestanie picia napojów alkoholowych, odbudowanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu i przywrócenie lepszego samopoczucia. W przypadku osób uzależnionych odtrucie umożliwia redukcję do minimum nieprzyjemnych objawów związanych z odstawieniem alkoholu (tzw. Zespół Abstynencyjny). Procedura jaką jest odtrucie nie oznacza to jednak, że osoba uzależniona została wyleczona. Nie należy traktować odtruwania jako metody leczenia choroby alkoholowej. Jest to jedynie początek walki z alkoholizmem. Jest to jednocześnie najlepszy moment na podjęcie właściwej decyzji o walce z alkoholizmem i powrotu do całkowitej trzeźwości. Po odtruwaniu pacjenci najczęściej decydują się na zabieg zaszycia alkoholowego, aby następnie zgłosić się do zamkniętej placówki leczenia uzależnień na terapię (grupową albo indywidualną). Początkowo można również zgłosić się do grupy Anonimowych Alkoholików, gdzie ludzie z podobnymi problemami wzajemnie motywują się do walki z alkoholizmem i wspierają w życiu w całkowitej trzeźwości. Najważniejsza podczas walki z alkoholizmem jest silna motywacja osoby uzależnionej do powrotu do szczęśliwego życia bez nałogów.