Nowoczesne podejście do produkcji kontraktowej – OMIX

Coraz powszechniejsze staje się zlecanie innym firmom wykonywania specjalistycznych usług, ale również produkcja może być delegowana z korzyścią dla zleceniodawcy. Tak jest m.in. w branży kosmetyków i chemii gospodarczej, ale też w elektronice. Jest to tzw. produkcja kontraktowa.

Na czym polega produkcja kontraktowa

Dzięki produkcji kontraktowej każdy przedsiębiorca, nawet jeżeli nie dysponuje zapleczem produkcyjnym, może wypuszczać na rynek produkty. Ich wytwarzanie zleca producentom kontraktowym – oni pracują niejako w jego imieniu. Nie musi więc budować fabryk, kupować maszyn, szkolić ani zatrudniać pracowników. To wszystko gdzieś już być może jest i czeka na jego zamówienie.

Oczywiście przedsiębiorca ponosi w takiej sytuacji ryzyko rynkowe i finansowe, ma także tytuł prawny do własności intelektualnej związanej z produktem, będącym najczęściej jego pomysłem, projektem etc. Producent kontraktowy ma wykonać to, co u niego zamówiono i za to otrzymuje zapłatę. Nie jest jego sprawą, czy produkt sprawdzi się na rynku.

Kontrakt: nie tylko produkcja

Zamówienie nie musi dotyczyć wyłącznie produkcji. Na przykład oferowany przez grupę Omix montaż kontraktowy obejmować może projektowanie według wytycznych klienta, zakup materiałów, produkcję, testy, montaż, etykietowanie, a nawet magazynowanie i wysyłkę. Tym samym producentem może być nawet maleńka firma mieszcząca się w jednym wynajmowanym pokoju biurowym.

Produkcja kontraktowa nie musi zresztą dotyczyć wyłącznie wyrobów kierowanych na rynek. Zamawiać można również wytwarzanie krótkich serii do celów testowych albo na własny użytek, np. w celu uzupełnienia wyposażenia.

Parę słów o EMS

Produkcja kontraktowa elektroniki określana jest często skrótem EMS od Electronic Manufacturing Services. Zajmują się nią firmy posiadające niezbędny park maszynowy i odpowiednio wykwalifikowane załogi. Mogą wykonywać prototypy lub wytwarzać zamówione wyroby seryjnie, na dużą skalę. Można o tym dowiedzieć się więcej z tekstu „Czym są projekty EMS? Jakie wymagania technologiczne powinny być spełnione w produkcji kontraktowej EMS?”.

Zleceniodawcami mogą być m.in. firmy z innych branż, które potrzebują elektroniki jako elementu swoich wyrobów. Na przykład producent artykułów gospodarstwa domowego może potrzebować paneli sterujących do pralek – nie musi ich wytwarzać sam. Bardziej opłaci mu się zamówić je u kogoś, kto elektroniką zajmuje się na co dzień. Prawdopodobnie też producent kontraktowy wykona te panele lepiej niż gdyby fabryka AGD tworzyła od podstaw własną linię produkcyjną dla takich podzespołów.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments