Nowoczesne podejście do produkcji kontraktowej – OMIX

Coraz powszechniejsze staje się zlecanie innym firmom wykonywania specjalistycznych usług, ale również produkcja może być delegowana z korzyścią dla zleceniodawcy. Tak jest m.in. w branży kosmetyków i chemii gospodarczej, ale też w elektronice. Jest to tzw. produkcja kontraktowa.

--- REKLAMA ---

Na czym polega produkcja kontraktowa

Dzięki produkcji kontraktowej każdy przedsiębiorca, nawet jeżeli nie dysponuje zapleczem produkcyjnym, może wypuszczać na rynek produkty. Ich wytwarzanie zleca producentom kontraktowym – oni pracują niejako w jego imieniu. Nie musi więc budować fabryk, kupować maszyn, szkolić ani zatrudniać pracowników. To wszystko gdzieś już być może jest i czeka na jego zamówienie.

Oczywiście przedsiębiorca ponosi w takiej sytuacji ryzyko rynkowe i finansowe, ma także tytuł prawny do własności intelektualnej związanej z produktem, będącym najczęściej jego pomysłem, projektem etc. Producent kontraktowy ma wykonać to, co u niego zamówiono i za to otrzymuje zapłatę. Nie jest jego sprawą, czy produkt sprawdzi się na rynku.

Kontrakt: nie tylko produkcja

Zamówienie nie musi dotyczyć wyłącznie produkcji. Na przykład oferowany przez grupę Omix montaż kontraktowy obejmować może projektowanie według wytycznych klienta, zakup materiałów, produkcję, testy, montaż, etykietowanie, a nawet magazynowanie i wysyłkę. Tym samym producentem może być nawet maleńka firma mieszcząca się w jednym wynajmowanym pokoju biurowym.

Produkcja kontraktowa nie musi zresztą dotyczyć wyłącznie wyrobów kierowanych na rynek. Zamawiać można również wytwarzanie krótkich serii do celów testowych albo na własny użytek, np. w celu uzupełnienia wyposażenia.

Parę słów o EMS

Produkcja kontraktowa elektroniki określana jest często skrótem EMS od Electronic Manufacturing Services. Zajmują się nią firmy posiadające niezbędny park maszynowy i odpowiednio wykwalifikowane załogi. Mogą wykonywać prototypy lub wytwarzać zamówione wyroby seryjnie, na dużą skalę. Można o tym dowiedzieć się więcej z tekstu „Czym są projekty EMS? Jakie wymagania technologiczne powinny być spełnione w produkcji kontraktowej EMS?”.

Zleceniodawcami mogą być m.in. firmy z innych branż, które potrzebują elektroniki jako elementu swoich wyrobów. Na przykład producent artykułów gospodarstwa domowego może potrzebować paneli sterujących do pralek – nie musi ich wytwarzać sam. Bardziej opłaci mu się zamówić je u kogoś, kto elektroniką zajmuje się na co dzień. Prawdopodobnie też producent kontraktowy wykona te panele lepiej niż gdyby fabryka AGD tworzyła od podstaw własną linię produkcyjną dla takich podzespołów.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments