Balkony francuskie charakteryzują się mocno zawężoną przestrzenią, ograniczoną praktycznie jedynie do balustrady oraz okna balkonowego. Rozwiązanie to nie daje możliwości, które oferują tradycyjne balkony. Trudno traktować je jako przestrzeń wypoczynkową, jednak miejsce to wciąż można efektownie wykorzystać. Jakie są największe zalety i wady balkonów francuskich?
Balkon francuski
Ze względów ekonomicznych, właściciele domów nie zawsze decydującsię na uwzględnienie w projekcie dużego i przestronnego, na którym zmieści się komplet krzeseł ze stolikiem, leżak czy suszarka na pranie. Jeszcze bardziej ograniczeni są lokatorzy mieszkań w nowoczesnych blokach, ze względu na odgórnie narzucony wygląd fasady budynku. Właśnie w takich przypadkach najczęściej spotkać można balkony francuskie, które stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem.
Zalety balkonów francuskich
Balkon francuski zwykle posiada płyty balkonowej i podestu, przez co nie jest elementem wystającym poza budynek. Takie rozwiązanie cechuje się prostą konstrukcją, złożoną jedynie z wysokiego okna, drzwi balkonowych oraz ewentualnej zabudowy okiennej, czyli przymocowanej do elewacji balustrady. Istotną zaletą balkonów francuskich jest możliwość lepszego naświetlenia pomieszczeń, niż ma to miejsce w przypadku balkonów tradycyjnych. Mogą dzięki temu bardzo dobrze sprawdzić się we wnętrzach dużych, a jednocześnie stosunkowo wąskich. Balkon francuski zabezpieczony balustradą jest także bezpieczniejszy, zwłaszcza dla zwierząt i dzieci.
Balkony francuskie wykonuje firma Fello
Wady balkonów francuskich
Podstawową wadą balkonu francuskiego jest brak możliwości jego eksploracji, czyli wyjścia na zewnątrz mieszkania i wykorzystania dostępnej przestrzeni. Bariery w takiej konstrukcji są też znacznie mniejsze, niż w balkonach tradycyjnych. Problematyczne może być także ograniczenie pod względem możliwości rozbudowy balkonu francuskiego. Aby nieco bardziej spersonalizować ten obszar i dopasować go do wnętrza pomieszczeń, trzeba zamówić balustradę na indywidualne zamówienie.