Na czym polega adaptacja projektu?

Wielu ludzi marzy o własnym domu. Niektórzy latami pracują na to, by móc w końcu wprowadzić się do swojego rodzinnego gniazdka. Po nabyciu działki nadchodzi czas na wybór projektu, według którego zostanie wzniesiony nasz dom. W tym artykule znajdziesz porady na temat tego jak wybrać projekt domu oraz na czym polega jego adaptacja.

--- REKLAMA ---

Planowanie inwestycji

Przed wyborem odpowiedniego projektu domu trzeba zastanowić się jakie są nasze potrzebny i możliwości. Jeżeli posiadamy dużą działkę o wymiernej szerokości, ale w miejscu niżu terenowego z zagrożeniem wód gruntowych, możemy zdecydować się na budowę długiego domu w stylu dworkowym. Najlepiej osadzić go na cienkiej płycie fundamentowej, co zapobiegnie podmywaniu domu i niszczeniu jego fundamentów.

Jeśli nasza działka jest węższa i położona w miejscu bez zagrożenia podlewaniem przez wody gruntowe – możemy wybudować piętrowy dom z piwnicą. Kluczem są tu jednak możliwości ekonomiczne. Trzeba liczyć siły na zamiary, podejmując taką inwestycję, na jaką wystarczy środków finansowych.

Projekty domów

Mamy dwie możliwości jak wybrać projekt domu. Możemy wybrać projekt gotowy dostępny w biurach projektowych lub ich stronach internetowych bądź zamówić u architekta projekt indywidualny.

Najczęściej wybierane są projekty gotowe – z powodu ceny oraz mnogości wyboru. Obecnie dostępne są tysiące projektów, wśród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie w przystępnej cenie. Przykładowo popularny typowy projekt domu w stylu dworkowym o powierzchni 150 metrów kwadratowych kosztuje około 2000 zł.

Projekt indywidualny to opcja dla bardziej wymagających. Można zamówić u architekta dom własnych marzeń przedstawiając wstępne szkice i wyobrażenia, które następnie architekt przenosi na deskę kreślarską. Plany indywidualne są zawsze dokładnie dopasowane do działki, więc odpada nam adaptacja projektu, a co za tym idzie mamy mniej formalności.                                

Adaptacja projektu

Projekt gotowy wymaga adaptacji do indywidualnych warunków terenowych. Należy dopasować dom  do wymiarów działki i uwzględnić drobne zmiany, które w projekcie chce nanieść inwestor. Adaptacja projektu to zabieg dużo bardziej skomplikowany niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Wymaga kilku ważnych kroków i nakładu finansowego.

Najważniejsze w całym przedsięwzięciu adaptacji jest usytuowanie domu oraz odległość od granicy działki. Budynek mieszkalny musi też spełniać wszelkie wytyczne w zakresie przyłączenia mediów takich jak prąd, gaz, woda oraz kanalizacja.

Komu powierzyć adaptację?

Osobę odpowiedzialną za przebieg adaptacji wybiera i opłaca inwestor. Architekt adoptujący powinien mieć odpowiednie kompetencje. Musi posiadać uaktualnione zaświadczenie przynależności do Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa oraz wyrobione uprawnienia do projektowania. Ponadto warto, aby osoba ta mieszkała w naszej okolicy i działała na lokalnym rynku wtedy lepiej zna szczegóły zawiłości miejscowych urzędów i ksiąg wieczystych.

Jak wygląda adaptacja projektu?

Pierwszym krokiem jest naniesienie zmian na rysunki projektu. Jeżeli my, jako inwestorzy, chcemy delikatnie poszerzyć budynek, zmienić układ pomieszczeń, musimy skonsultować to z inżynierem dokonującym naszej adaptacji. Jeżeli będzie to możliwe, inżynier dokona zmian w projekcie.

Zdarzają się jednak sytuacje, że inwestor bardzo znacząco chce zmienić projekt gotowy, na przykład wykonując piwnice pod budynkiem, której nie było w planie, bądź przyłączając do budynku garaż. W tym celu adaptator naszego projektu musi wnieść aneks do projektu budowlanego. Jeżeli na wejście w życie omawianego aneksu zgodzi się autor projektu oraz urzędnicy to może on zostać zrealizowany. Sprawa wygląda bardzo podobnie jeżeli interesuje nas adaptacja poddasza.

Koszt adaptacji projektu

Koszt przedsięwzięcia może być różny, ale w większości przypadków wciąż tańszy od projektu indywidualnego. Gotowy projekt domu zakupimy w cenie od 1500 zł do 3000 zł, zaś koszty adaptacji wynoszą od 900 zł do 3000 zł. W przypadku kilku aneksów cena ta może wynieść nawet 4000 zł. Łącznie koszt wszelkich spraw związanych z projektami może wynieść nawet do 7000 zł. Są to szacunkowe wyliczenia i mogą się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań.

REKLAMA
REKLAMA
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments