Mokasyny skórzane – jak o nie dbać? Krótki poradnik

Mokasyny męskie od lat pojawiają się na ulicach i na salonach. Nic w tym zaskakującego – ten popularny rodzaj obuwia łatwo jest dopasować do różnego rodzaju outfitów, a z czasem buty stają się coraz bardziej sprężyste i wygodne. Przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji mogą na długo zachować atrakcyjny wygląd. Jak odpowiednio o nie dbać?

Pielęgnacja mokasynów ze skóry licowej 

Mokasyny wykonane ze skóry licowej są bardzo trwałe i eleganckie, a ich zakup może być inwestycją na lata. Pasują zarówno do codziennych, jak i eleganckich stylizacji, dlatego są zazwyczaj dość mocno eksploatowane. Jak pielęgnować je na co dzień?

--- REKLAMA ---

Pielęgnacja mokasynów ze skóry licowanej jest dość łatwa. Podstawą jest ich regularne czyszczenie. Do codziennego przemywania butów z błota i innych zabrudzeń wystarczy miękka, lekko wilgotna ściereczka z dodatkiem delikatnego mydła lub środka czyszczącego. Mycie powinno być wykonywane niespiesznymi, kolistymi ruchami. Należy zwrócić szczególną uwagę na wrażliwe okolice szwów. W dokładnym oczyszczaniu podeszwy i trudno dostępnych zakamarków (np. w przypadku mokasynów z klamrą) przydatna będzie specjalna szczotka do obuwia, wykonana z naturalnego włosia.

Kolejnym etapem jest suszenie. Aby uniknąć uszkodzeń i deformacji wilgotnej skóry, warto włożyć do środka chłonny papier gazetowy, a następnie odstawić buty do schnięcia przez całą noc. Miejscem schnięcia powinno być ciepłe i przewiewne pomieszczenie. Położenie obuwia bezpośrednio na metalowych kratkach grzejnika może nie być najlepszym pomysłem, ponieważ na skórze mogą pojawić się nieestetyczne, rdzawe plamy.

Po wyczyszczeniu i wysuszeniu mokasynów można przystąpić do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak pastowanie i impregnacja. Skórzane buty wymagają natłuszczenia. W tym celu stosuje się kremy lub pasty do pielęgnacji obuwia. Ponieważ skóra nie jest odporna na wilgoć, najważniejszym etapem jest zastosowanie odpowiednio dobranego impregnatu.

Mokasyny męskie skórzane – przechowywanie

Aby utrzymać buty w dobrym stanie, nie wystarczy pamiętać jedynie o ich czyszczeniu i impregnacji. Mokasyny są noszone przede wszystkim w sezonie wiosenno-letnim, co sprawia, że mają częsty kontakt ze światłem słonecznym. To niestety niekorzystnie wpływa na ich wygląd – skóra może zacząć blaknąć, wysychać i pękać. By temu zapobiec, należy unikać bezpośredniego wystawiania butów na słońce. Trzeba również zadbać o odpowiednie miejsce do ich przechowywania. Pomieszczenie powinno być ciemne, chłodne, suche i przewiewne. Takie warunki zapobiegną tworzeniu się na butach odbarwień oraz powstawaniu pleśni.

Użytkowanie skórzanych mokasynów o czym warto pamiętać?

Bardzo istotny wpływ na kondycję buta ma jego dopasowanie do stopy. Mokasyny wykonane ze skóry są w znacznym stopniu rozciągliwe, jednak tylko dobór odpowiedniego rozmiaru zagwarantuje długotrwałe utrzymanie ich dobrym stanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób o większych rozmiarach stóp, dla których znalezienie idealnie pasującego obuwia jest często problematyczne. Dobrej jakości mokasyny męskie o rozmiarze 49 i większe można kupić w sklepie internetowym butyXLpl

Co jeszcze ma wpływ na wygląd skórzanych mokasynów? Ostatnim czynnikiem jest częstotliwość ich noszenia. Aby buty nie zużyły się zbyt szybko, nie zaleca się nosić codziennie tej samej pary, szczególnie jeśli doszło do jej przemoczenia lub przepocenia. Skóra ma tendencję do wchłaniania wody, dlatego obuwie wykonane z tego materiału zawsze potrzebuje czasu na całkowite wyschnięcie. Najbezpieczniej jest więc zaopatrzyć się w dwie pary i nosić je naprzemiennie. 

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments