Minimalizm a torebki w Twojej szafie

Kobiece garderoby pękające w szwach to już prawie zamierzchła przeszłość. Przy pomocy Dominique Loreau, Leo Babauta i Marie Kondo zmieniamy świat, redukując zbędne rzeczy. Większość zalegających dodatków i akcesoriów w szafach sprzedajemy lub oddajemy. Często po prostu- wyrzucamy. Minimalizm nie omija naszych torebek. W pewnym momencie same nie wiemy, które torebki (bags) mają dla nas wartość sentymentalną, estetyczną, a jakie są dla nas funkcjonalne, czy bezużyteczne. Wyróżnia się prawie 100 typów torebek.

---REKLAMA ---

Czym właściwie jest minimalizm i jak to ugryźć?

Jesteśmy przebodźcowani- nie można z tym twierdzeniem dyskutować. O tym, jak ono przebiega w kontekście ludzkiej biologii, psychiki, mechanizmów psychologicznych i jak owo przebodźcowanie wpływa na myśli, emocje i działania- odkryją w przyszłości naukowcy. Kognitywiści, neurobiolodzy, i biochemicy, psycholodzy i socjolodzy spotkają się kiedyś i dowiedzą, a wyniki ich badań znajdą odzwierciedlenie w sztuce.

Póki co- zwykły śmiertelnik może już teraz zaobserwować negatywne skutki nadmiaru wszystkiego- dźwięków, zapachów, obrazów i rzeczy. No, może wiedzy psychologicznej nie mamy w nadmiarze, przez co gubimy się i zatracamy.

Wracając więc do torebek…

Krok pierwszy: kategorie

Najprościej mówiąc – najlepiej jest wszystkie torebki znalezione w mieszkaniu/ domu wyrzucić na podłogę i- po pierwsze- podzielić według którejś z poniższych kategorii:

  • skórzane i ekologiczne,

  • walizki, podróżne, wakacyjne, bagaż podręczny, torebki noszone na co dzień i te noszone okazyjnie,

  • noszone w sezonie wiosenno- letnim i te noszone w sezonie jesienno- zimowym

  • małe, średnie i największe.

Ponadto należy zaopatrzyć się w karteczki samoprzylepne lub naklejki w kolorach: zielonym, żółtym i czerwonym, a także worki.

Krok drugi: odsiew

  1. Patrząc teraz uważnie na swoje bags zwracamy szczególną uwagę na te, które mają dla nas szczególną wartość sentymentalną (np. torebki dziedziczone). Odkładamy je w bezpieczne miejsce i traktujemy jako święte relikwie. Pamiętamy przy tym, że najlepiej, gdyby ta kategoria obejmowała maksymalnie jedną torebkę.

  2. Wszystkie inne torebki ze wszystkich kategorii oglądamy pod kątem faktycznej użyteczności i dalej dzielimy. Teraz na te, które nosimy często, rzadko i których wcale nie nosimy. Oznaczając:

  • zieloną naklejką te, które nosimy często

  • żółtą te, które nosimy sporadycznie,

  • czerwoną, których nie nosimy lub nie zamierzamy więcej nosić.

Bags ze wszystkich kategorii oznaczone nalepki czerwonymi wkładami do worka uprzednio naznaczonego czerwoną nalepką- tutaj trafiają torebki, które trafią na sprzedaż/ oddanie/ wyrzucenie (w tej kategorii, również sprawdzi się podział na zielone, niebieskie i czerwone).

Pozostałe torebki powinny leżeć każda w swojej kategorii, naznaczona naklejką zieloną lub żółtą. Z nich wybieramy te, które zamierzamy nosić nadal, całą resztę wrzucamy do worka z czerwoną naklejką. Z torebek, które zamierzamy nosić- wybieramy te, które są nieuszkodzone, pozostałe- oddajemy do naprawy/ przerabiamy.

Minimalizm wydaje się być odpowiedzią na tą dezorientację i potwierdzeniem starego przysłowia: co za dużo, to niezdrowo. Redukujemy więc ilość otaczających nas przedmiotów, porządkujemy sprawy i skupiamy się na tym, co najważniejsze.

REKLAMA